Τελευταία ενημέρωση: 05.01.2013 | 19:19

Άνοιξε λογαριασμό ο Ντεμπά Μπα

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον νεοαποκτηθέντα Ντεμπά Μπα, ο οποίος έβαλε δύο γκολ στο ντεμπούτο του, η Τσέλσι επιβλήθηκε 5-1 της Σαουθάμπτον και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του FA Cup. Εύκολα η Σίτι (3-0 τη Γουότφορντ).
Το γκολ του Τζέι Ροντρίγκεζ στο 22ο λεπτό έφερε σε δύσκολη θέση την Τσέλσι, χάρη στην παρουσία του Ντεμπά Μπα όμως, επανήλθε γρήγορα η τάξη και η Σαουθάμπτον παραδόθηκε άνευ όρων στην ανωτερότητα της αντιπάλου της.

Ο νεοαποκτηθείς επιθετικός ισοφάρισε στο 35ο λεπτό με εξ επαφής προσπάθεια, έπειτα από ασίστ του Χουάν Μάτα, ενώ ο Βίκτορ Μόουζες έδωσε το προβάδισμα στους πρωταθλητές Ευρώπης με διαγώνιο πλασέ. Ο Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς έγραψε το 3-1 με κοντινή κεφαλιά στο 52', ο Ντεμπά Μπα ξανασκόραρε με κοντινή προβολή στο 61' και ο Φρανκ Λάμπαρντ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με πέναλτι στο 83'.

Η Μάντσεστερ Σίτι κλείδωσε από το πρώτο ημίχρονο το εισιτήριο της επόμενης φάσης, αφού προηγείτο 2-0. Ο Κάρλος Τέβες άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 25' και ο Γκάρεθ Μπάρι διπλασίασε τα τέρματα των πρωταθλητών Αγγλίας με κεφαλιά, έπειτα από ωραία επιθετική προσπάθεια στο 44'. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο νεαρός Μάρκος Λόπες με κοντινή προσπάθεια.

Θύμα της Μπράιτον για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά έπεσε η Νιούκαστλ (πέρυσι είχε χάσει 1-0 στον 4ο γύρο), καθώς ηττήθηκε 2-0 στο "Φάλμερ Στάντιουμ" και αποκλείστηκε πρόωρα από το Κύπελλο Αγγλίας. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν το γεγονός ότι ο Άλαν Πάρντιου παρέταξε την ομάδα του με πολλούς αναπληρωματικούς και στο 33ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με εναέρια προβολή του Αντρέα Ορλάντι.

Η αποβολή του Σόλα Αμεόμπι στο 63ο λεπτό έμελλε να αποδειχθεί καθοριστική, αφού η Νιούκαστλ έγινε ακόμη πιο ακίνδυνη επιθετικά και η Μπράιτον ήλεγχε πλήρως την αναμέτρηση. Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 87ο λεπτό, όταν μετά από πάσα του Νταβίδ Λόπεθ, ο νεοεισελθών Γουίλ Χόσκινς βγήκε νικητής στο τετ α τετ με τον Ρόμπι Έλιοτ και έγραψε το τελικό 2-0.