Τελευταία ενημέρωση: 06.01.2013 | 19:03

Ο Πιντάδο το «τέλειωσε» νωρίς…

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι επικρατώντας με 2-1 της Ομόνοιας και διατηρήθηκε κοντά στην κορυφή. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Πιντάδο που σκόραρε και τα δύο τέρματα της ομάδας του. Ο Ντανιέλσον μείωσε για λογαριασμό των «πρασίνων».

Η Ομόνοια πατούσε καλύτερα στο γήπεδο αλλά πλήρωσε το κακό πρώτο τέταρτο και δεν απόφυγε την ήττα.

Μπήκε με φόρα… και τον Πιντάδο να σκοράρει

Το παιχνίδι στο ΓΣΖ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει πιο δυνατά και να έχει την κυκλοφορία. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Πιντάδο δέχθηκε την μπάλα στην πλάτη της άμυνας των «πρασίνων» και με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Λεβίτα για το 1-0.

Η ομάδα της ΑΕΚ προσπαθούσε διαρκώς να μεταφέρει την μπάλα στο κέντρο της άμυνας της Ομόνοια, ενώ οι παίκτες του Τόνι Σαβέφσκι έδειξαν να μην πατούν καλά στο γήπεδο. Κάπως έτσι, στο 13ο λεπτό ο Πιντάδο τιμώρησε και πάλι την Ομόνοια και με δεύτερο προσωπικό τέρμα έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του.

Άμεση αντίδραση και μείωση

Μετά το προβάδισμα της ΑΕΚ με 2-0 η Ομόνοια ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της. Μετέφερε το σκηνικό στην περιοχή του Ρομέρο και αφού προειδοποίησε με τους Ασίς στο 15΄ και Σκέμπρι στο 16΄ (δοκάρι), ευτύχισε να μειώσει στο 27ο λεπτό.

Ο Ντανιέλσον με κοντινή προβολή εκμεταλλεύθηκε την ασταθή απόκρουση του Ρομέρο και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην
αναμέτρηση.

Στην συνέχεια οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να φτιάξουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία με το 2-1 υπέρ της ΑΕΚ να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Έπεσε ο ρυθμός… τεράστια ευκαιρία ο Χριστοφή

Ορεξάτη μπήκε και στην επανάληψη η Ομόνοια που έδειξε αποφασισμένη να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα, ενώ στο 48΄ ο Μαργκάσα πέρασε στην θέση του Νταντιέλσον που αντιμετώπισε πρόβλημα.

Οι «πράσινοι» έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 53ο λεπτό όταν ο Χριστοφή βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση είχε τον
χρόνο να κάνει το ιδανικό πλασέ, αλλά ήταν άστοχος και σπατάλησε μια μεγάλη ευκαιρία. Στο 72΄ ήταν η σειρά του Φρέντι να βρεθεί σε θέση βολής αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν είχε τύχη. Έξι λεπτά αργότερα ο Χριστοφή επιχείρησε ένα δυνατό σουτ το οποίο πέρασε έξω.

Ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν ο ίδιος με το πρώτο μέρος, ωστόσο το ενδιαφέρον ήταν στα ύψη, μιας και το αποτέλεσμα ήταν ρευστό και οι δύο ομάδες ήταν απειλητικές σε κάθε τους επίθεση.

Πήρε την νίκη η ΑΕΚ…

Μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, η ΑΕΚ κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα και να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη που την φέρνει στους 37 βαθμούς.

Με αυτή την ήττα η Ομόνοια έμεινε σε απόσταση από την τετράδα και υπάρχει απογοήτευση…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Ρομέρο, Δημητρίου, Ντε Κλερ, Καταλά, Πόλο, Φαν Ντάικ, Μέρσιο, Πάλιτς, Πιντάδο (67΄ Παύλου), Ντα Σίλβα (75΄ Τσάντο), Μάατσι (87΄ Λίνσεν).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Λεβίτα, Κυριάκου, Σκαραμοτσίνο, Αλαμπί, Ντανιέλσον (48΄ Ζ. Άλβες), Μαργκάσα, Λεάντρο, Ασίς, Φρέντι (73΄ Α. Άλβες), Χριστοφή, Σκέμπρι (65΄ Εφραίμ).

Kίτρινες Κάρτες: Φαν Ντάικ, Μάατσι - Λεάντρο, Kυριάκου, Χριστοφή.

LIVE: H αναμέτρηση:

90+4΄ Ο Κούλλης Παύλου προ κενής εστίας δεν μπορεί να σκοράρει

90΄ Αποβάλλεται ο Τόνι Σαβέφσκι από τον κύριο Νικολαίδη.

88΄ Ο Κύριος Νικολαίδης δείχνει δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Λεάντρο (η 2η) αλλά στην συνέχεια την βάλη στην τσέπη και δεν αποβάλλει τον ποδοσφαιριστή.

72΄ Σουτ από τον Φρέντι, η μπάλα έξω

71΄ Ο Κούλης Πάυλου απέναντι από τον Λεβίτα, βρέθηκαν και οι δύο κάτω στο έδαφος, τίποτα λέει ο διαιτητής

53΄ Τεράστια ευκαιρία από τον Χριστοφή που ανενόχλητος πλάσαρε αλλά δεν βρήκε στόχο

48΄ Αναγκαστική αλλαγή ο Ντανιέλσον, στην θέση του ο Μαργκάσα

27΄ Γκολ! Μπαλιά του Χριστοφή, λάθος του Ρομέρο, μπήκε στην πορεία της μπάλας ο Ντανιέλσον και μειώνει σε 2-1

16΄ Ο Σκέμπρι πλασάρει η μπάλα όμως σταματά στο δοκάρι

15΄ Μόνος ο Ασίς πλασάρει, αποκρούει ο Ρομέρο

13΄ Γκολ! Πλασάρει (και πάλι) έξοχα ο Πιντάδο τον Λεβίτα και δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ΑΕΚ