Τελευταία ενημέρωση: 06.01.2013 | 20:06

Κακή, στραβή και ανάποδη…

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Κάπως έτσι ξεκίνησε η χρονιά για το ΑΠΟΕΛ που άφησε δύο βαθμούς στην έδρα του απέναντι στην Αλκή (1-1). Μάλιστα η «Αθάνατη» κρατούσε την νίκη μέχρι και το 90ο λεπτό, όταν ο Σέρτζιο απάντησε στο τέρμα του Καφού (72΄).

Έλειπε (και πάλι) η ουσία…

Το ΑΠΟΕΛ είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο μέρος και με το γνωστό passing game γυρόφερνε την μπάλα έξω από την περιοχή της Αλκής.

Η πρώτη καλή ευκαιρία των «γαλαζοκιτρίνων» Ήρθε στο 18ο λεπτό με τον Αλωνεύτη να κάνει την προβολή αλλά ο Μπρούκς πρόλαβε και απόκρουσε την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και είχαν μια καλή στιγμή με τον Χαραλαμπίδη στο στο 23΄ αλλά η ψηλοκρεμαστή σέντρα που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

Ανούσια η κατοχή της μπάλας από τους ποδοσφαιριστές του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ενώ η Αλκή σε μια από τις αντεπιθέσεις της λίγο έλειψε να σκοράρει, όταν στο 44΄ ξέφυγε η μπάλα από τον Πάρντο αλλά δεν βρέθηκε κάποιος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Έχασε την ευκαιρία ο Μπενασούρ

Το ΑΠΟΕΛ θα μπορούσε ωστόσο να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα αν ο Μπενασούρ ήταν εύστοχος στην εκπνοή του ημιχρόνου. Εντελώς μόνος όμως δεν βρήκε στόχο.

Η αφλογιστία πληρώνεται…

Το γεγονός ότι το ΑΠΟΕΛ δεν μπορούσε να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του Μπρούκς, δημιούργησε νευρικότητα στους ποδοσφαιριστές του όσο περνούσε η ώρα…

Η Αλκή δεν έμεινε πίσω και με γρήγορες αντεπιθέσεις προσπάθησε να κυνηγήσει το τέρμα. Ο Καφού προειδοποίησε στο 58΄ όταν με μια ατομική ενέργεια βρέθηκε εντός περιοχής αλλά ανακόπηκε από τον Μπόρδα.

Αυτό όμως δεν συνέβηκε στην φάση του 72ου λεπτού, όταν και πάλι ο Καφού μπήκε ταχύτατα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ έκανε το σουτ, ο Πάρντο δεν συγκράτησε την μπάλα και την είδε να αναπαύεται στο πλεκτό του.

Το προβάδισμα της Αλκής άλλαξε τα δεδομένα στο παιχνίδι και πλέον το ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε με κάθε τρόπο να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Έφθασε κοντά στην ισοφάριση…

Στο 79ο λεπτό ο Μαντούκα πήγε να εκμεταλλευθεί το λάθος του Μπρούκς, έκανε το γύρισμα αλλά ο τερματοφύλακας της Αλκής με υπερπροσπάθεια κατάφερε να διώξει την μπάλα σε κόρνερ.

Έσωσε… ότι μπορούσε ο Σέρτζιο

Η πίεση του ΑΠΟΕΛ συνέχισε να είναι έντονη και με την συμπλήρωση του ενενηνταλέπτου κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση. Ο Μάριο Σέρτζιο προωθήθηκε και με προβολή νίκησε τον ανίκητο μέχρι εκείνη την στιγμή Μπρούκς και έκανε το 1-1.

Στα λεπτά που ακολούθησαν ο αγώνας ήταν δραματικός. Ο Καπιλότο ανέκοψε την προσπάθεια του Μαντούκα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και κάπου εκεί ο αγώνας τελείωσε. Το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Κλουκόφσκι (69΄ Αλεξάνδρου), Σέρτζιο, Μπόρδα, Αντωνιάδης, Μοράις, Πίντο (82΄ Σολωμού), Χαραλαμπίδης, Μπενασούρ (69΄ Τζιόλης), Μαντούκα, Αλωνεύτης.

ΑΛΚΗ: Μπρουκς, Σανταμαρία, Ντενς, Φούσκο, Πιντσέλι (87΄ Γιουσίφ), Μπακάλ, Βασκονσέλος (68΄ Γκλιγκόροφ), Καφού, Κασέκε, Σίδνεϊ (46΄ Φαράν), Καπιλότο.

Κίτρινες Κάρτες: Καφού, Μπακάλ, Καπιλότο.

LIVE: Η αναμέτρηση:

90΄ Γκολ! Ο Μάριο Σέρτζιο σκοράρει από κοντά και φέρνει το παιχνίδι στα ίσα

79΄ Λάθος του Μπρούκς, προσπάθησε για το γύρισμα ο Μαντούκα αλλά τελικά ο τερματοφύλακας της Αλκής διώχνει σε κόρνερ.

72΄ Γκολ! Ο Σεμέδο Καφού έφυγε γρήγορα μπροστά έκανε το σουτ, ο Πάρντο δεν συγκράτησε και η Αλκή κόντρα στην ροή του αγώνα ανοίγει το σκορ

58΄ Ατομική ενέργεια του Καφού, τελευταία στιγμή έδιωξε ο Μπόρδα

45΄ Τεράστια ευκαιρία με τον Μπενασούρ που εντελώς μόνος δεν βρήκε στόχο και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μπρουκς.

44΄ Λάθος του Πάρντο και τεράστια ευκαιρία για την Αλκή να πάρει προβάδισμα στο σκορ

23΄ Ο Χαραλαμπίδης προσπάθησε με ψηλοκρεμαστή σέντρα να νικήσει τον Μπρούκς αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

18΄ Πρώτη καλή ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ, ο Αλωνεύτης κάνει την προβολή αλλά ο Μπρούκς αποκρούει