Τελευταία ενημέρωση: 09.01.2013 | 18:34

ΑΠΟΕΛ: Με «επαγγελματική» νίκη πήρε προβάδισμα πρόκρισης/0-2 την ΑΕΛ

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Σπουδαίας σημασίας νίκη και κυρίως για ψυχολογικούς λόγους, πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ, επί της ΑΕΛ 0-2 εκτός έδρας, η οποία φέρνει τους εκ Λευκωσίας «γαλαζοκίτρινους» σε πλεονεκτική θέση για πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλου. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στην ΑΕΛ και το δεύτερο στον ΑΠΟΕΛ. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η πολύ καλή διαιτησία, η επιστροφή του Ολιβέϊρα σε αγωνιστική δράση, και η οικογενειακή αγκαλιά των παικτών της ΑΕΛ στο τέλος του αγώνα.

Πρώτο ημίχρονο

Αρκετά δυνατά μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, με την ΑΕΛ να είναι αυτή η οποία απείλησε πρώτη να φθάσει στο γκολ, όταν στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σέρτζιο από πλεονεκτική θέση ολιγόρησε, και δεν κατάφερε να κάνει το καλύτερο δυνατό.

Ο ΑΠΟΕΛ, ισοζύγισε την υπεροχή των πρώτων λεπτών της ΑΕΛ, και έφθασε με τη σειρά του σε μία πολύ καλή ευκαιρία, όταν ο Αλωνεύτης μέσα από τη περιοχή επιχείρησε το σουτ, όμως ο Ντεγκρά απέκρουσε, και μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια. Οι «γαλαζοκίτρινοι» περιόρισαν και τα πολλά λάθη στα οποία υπέπεπταν, όμως αυτό δεν ήταν αποτρεπτικό στο να αφήσει εκτός της περιοχής του Χιώτη τους επικίνδυνους καθ' όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου επιθετικούς της ΑΕΛ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κυρίως από πλευρά ΑΠΟΕΛ, ο οποίος πατούσε στη περιοχή της ΑΕΛ κάθε τόσο, και χωρίς κανένα απολύτως κίνδυνο. Αντίθετα, οι της ΑΕΛ, δημιουργούσαν συνεχώς ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, χωρίς όμως να ολοκληρώσουν τελική προσπάθεια με αξιώσεις. Μοναδική αξιόλογη φάση, ήταν στο 21ο λεπτό, όταν ο Βοού έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή του Χιώτη, με τη μπάλα να περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Η έλειψη καθαρόαιμου επιθετικού, στέρησε από την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς την δημιουργία ευκαιριών, λόγω του ότι οι μεσοεπιθετικοί γύριζαν αρκετά πίσω, με πιο ενδεικτικό πράδειγμα τον Αλωνεύτη, ο οποίος σε κάποιες φάσεις λογαριάζετουν για αριστερό μπακ.

Δεύτερο ημίχρονο

Παρά την άσχημη του παρουσία στο πρώτο μισό, ο ΑΠΟΕΛ ευτήχησε να σκοράρει νωρίς στο παιχνίδι, όταν στο 48ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χαραλαμπίδη, ο Κλουκόφσκι νίκησε τον Σακέτι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ αυτό ήρθε σε ένα κρίσιμο χρονικά σημείο, και παρά το ότι τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΛ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Σέρτζιο, βοήθησε στη συνέχεια του αγώνα δίνοντας τους την απαραίτητη ηρεμία στο παιχνίδι. Ο ΑΠΟΕΛ με το σκορ υπερ του, έριξε ρυθμούς προσπαθώντας να «παγώσει» το παιχνίδι, με αποτέλεσμα τα νεύρα, να κάνουν την εμφάσινη στους συνδυασμένα με σκληρά μαρκαρίσματα. Και οι δύο ομάδας προσπαθούσαν συνεχώς να μεταφέρουν τη μπάλα στα αντίθετα καρέ, όμως υστερούσαν στη τελική προσπάθεια με αοπτέλεσμα οι φάσεις να ήταν λιγοστές.

Στο 71ο λεπτό, από την ίδια ακριβώς μεριά και με τον Χαραλαμπίδη και πάλι εκτελεστή, γράφτηκε το 0-2, όταν ο Εντμάρ ανενόχλητος αντί να διώξει τη μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 73ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν οριστικά το παιχνίδι και να σκοτώσουν οποίες ελπίδες της ΑΕΛ για πρόκριση στην Λευκωσία, όταν ο Χαραλαμπίδης από πλεονεκτική θέση ολιγόρησε, και πραγματοποίησε την χείριστη επιλογή, με το σουτ του να πηγαίνει ανέλπιστα έξω. Δέκα λεπτά αργότερα, και ενώ οι παίκτες της ΑΕΛ, έδειχναν να μένουν από δυνάμεις, ο Μιγκέλ, με αντιθλητική ενέργεια, (κλότσησε) στον αέρα τον Μοράις, δέχθηκε την κόκκινη κάρτα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Ελευθερίου, Ουόν, Τζούνιορ, Εντμάρ, Νικολάου (75' Μιγκέλ), Σακέτι, Μπεμπέ, Μοντέιρο (68' Έμπο), Σέρτζιο (75' Σα), Βοού

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Σέρτζιο, Μπόρδα, Αντωνιάδης, Κλουκόφσκι, Μοράις, Τζιόλης, Μπενασούρ, Χαραλαμπίδης, Αλωνεύτης (78' Αλεξάνδρου), Μαντούκα (78' Σολωμού)

Κίτρινες: Ελευθερίου, Μοντέιρο / Σέρτζιο, Χαραλαμπίδης, Κλουκόφσκι

Κόκκινες: Μιγκέλ / -

Ντεπούτο με τη φανέλα της ΑΕΛ ο για τον Εστεπάν Σακέτι.

Πρώτη συμμετοχή για τον Χιώτη σε ντόπια διοργάνωση.

Πρώτη συμμετοχή για τον Ολιβέϊρα μετά τον τραυματισμό του.

Διατητές: Βασίλης Δημητρίου, Μιχάλης Σωτηρίου, Χαράλαμπος Χαραλάμπους. Τέταρτος ο Μάριος Παναγή και παρατηρητής ο Μιχάλης Λοΐζου.