Τελευταία ενημέρωση: 13.01.2013 | 16:33

Επιτέλους νίκη σε ντέρμπι/ Η ψυχολογία στα ύψη ενόψει ΑΠΟΕΛ

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Τη πρώτη της νίκη σε ντέρμπι πέτυχε η Ομόνοια απέναντι στην ΑΕΛ, την οποία κέρδισε 2-0, σε αγώνα με τον οποίο συνεχίστηκε σήμερα η 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Επέστρεψανστις νίκες οι "πράσινοι" και πλέον η ψυχολογία είναι στα ύψη ενόψει του ντέρμπι "αιωνίων"

Παρουσιάζοντας αρκετά καλό ποδόσφαιρο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η Ομόνοια επέστρεψε στις νίκες εις βάρος της ΑΕΛ, της οποία επικράτησε 2-0 στο ΓΣΠ. Μπορούσε μάλιστα και για μεγαλύτερο σκορ, αν ο Αντρέ Άλβες αξιοποιούσε στο ελάχιστο τις κλασσικές ευκαιρίες που έκανε "δώρο" στον Ντεγκρά. Πλέον η ΑΕΛ νοιώθει την ανάσα της Ομόνοιας, η οποία την πλησίασε στους δύο βαθμούς διαφορά, και χτυπάει την πόρτα της τετράδας.

Δείτε πως καταγράφηκε το ματς από την ιστοσελίδα μας
Τέλος του αγώνα, μεγάλη νίκη για την Ομόνοια
90+ Σουτ του Εντμάρ στο ύψος της περιοχής, δύσκολη απόκρουση από τον Λεβίτα
90+ Δοκάρι για την ΑΕΛ με κεφαλιά του Μπεμπέ
87' Απευθείαςεκτέλεση φάουλ του Μαϊκόν, η μπάλα πέρασε από όλους, μάζεψε ο Λεβίτα
84' Φάση διαρκείας για την Ομόνοια, με τον δημιουργό της φάσης Φρέντι να τελειώνει το παιχνίδι, με πλασέ στο ύφος του πέναλτι.
82' Κίτρινη κάρτα στον Σέρτζιο για σκληρό φάουλ στον Χριστοφή
81' Μέσα ο Μαϊκόν, έξω ο Πάρπας.
72΄Μακρινό γέμισμα του Μπεμπέ στη περιοχή, ο Βοού κατέβασε και έπιασε το σουτ, έδιωξε ο Λεβίτα
69' Έξω ο Αντρέ Άλβες, μέσα ο Εφραίμ
65' Αλλαγή για την Ομόνοια: Mέσα ο Εφραίμ,έξω Ζοάο Άλβες
65΄ Ισορρόπησε τον αγώνα η ΑΕΛ εδώ και λίγη ώρα, και προσοπαθεί να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Αφήνει ανοιχτούς χώρους πίσω στην άμυνα, όμως η Ομόνοια δεν τους εκμεταλλεύθεται.
60' Αλλαγές για την ΑΕΛ: Έξω Μοντέϊρο και Νικολάου, μέσα Έμπο και Σα.
58' Απαράδεκτος ο Άλβες, χάνει δεύτερη παρόμοια ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνα. Για δεύτερη φορά πάσαρε στον Ντεγκρά.
53' Πολύ καλή φάση για την Ομόνοια με τον Άλβες, ο οποίος φάτσα με τον Ντεγκρά δεν κατάφερε να τον νικήσει
Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

45+1 Τέλος του ημιχρόνου. Σε περίπου 15 λεπτά και πάλι μαζί για τη συνέχεια του αγώνα.
42' Γκολ η Ομόνοια με τον Χριστοφή. Έξω από τη περιοχή ο Ζοάο Άλβες έκανε το δυνατό συρτό σουτ, ο Ντεγκρά απέκρουσε και ο επερχόμενος Χριστοφή με πλασέ έκανε το 1-0.
39΄Πλασέ του Άλβες στο ύψος του πέναλτι, η μπάλα πέρασε έξω
Ζωντανεύει το παιχνίδι
35' Γέμισμα του Μοντέϊρο στη περιοχή, ο Πάρπασ πιο ψηλά έπιασε τη κεφαλιά και ο Λεβίτα μάζεψε τη μπάλα.
30' Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, με αποτέλεσμα να μειωθούν και αισθητά οι επιθετικές προσπάθειες των δύο ομάδων.
Ωστόσο η Ομόνοια εξακολουθεί να έχει το έλεγχο του αγώνα και να είναι πιο απαιτητική.
Καλύτερη η Ομόνοια μέχρι στιγμής, πιο απαιτητική στο παιχνίδι.
15' Σουτ του Χριστοφή στο ύψος της περιοχής από τον Χριστοφή, απέκρουσε ο Ντεγκρά.
14' Πολύ καλή και γρήγορη ανάπτυξη από την Ομόνοια η οποία βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση. Από δεξιά ο Χριστοφή έκανε τη παράλληλη μπαλιά στον Σκέμπρι, όμως ο Μαλτέζος από πλεονεκτική θέση με διπλλή προσπάθεια, δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντεγκρά.
12' Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια, όμως το σουτ του Άλβες από το ύψος της περιοχής πέρασε αρκετά έξω.
10' Χωρίς τη μεγάλη φάση μέχρι στιγμής
9' Αρκετά καλό το παιχνίδι μέχρι στιγμής, με καλό ρυθμό και τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει συνεχώς.

Ομόνοια: Λεβίτα, Σπούνγκιν, Αλαμπί, Σκαραμοτσίνο, Μαρκάσα, Ασίς, Ζ. Άλβες (65' Εφραίμ), Λεάντρο, Χριστοφή, Σκέμπρι (78' Ατράντε), Α. Άλβες (69' Φρέντι).

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Ελευθερίου, Τζούνιορ, Πάρπας (81' Μαϊκόν), Εντμάρ, Σακέτι, Νικολάου (59' Έμπο), Μπεμπέ, Μοντέιρο (59' Σα), Σέρτζιο, Βοού.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Χρυσοστόμου με βοηθούς τους Χαράλαμπο Χαραλάμπους και Δώρο Τούρο. Τέταρος διαιτητής ο Μάριος Νικολάου.