Τελευταία ενημέρωση: 19.01.2013 | 16:37

Ντέρμπι (χ)ωρίς νικητή/ΑΠΟΕΛ-Ομόνοια 1-1

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Ισόπαλο 1-1 τελείωσε το ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια. Οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τέρμα του Πίντο στο 15΄ (δεν έπρεπε να μετρήσει) , ισοφάρισαν με τον Αλαμπί στο 60΄ οι «πράσινοι».

Α Μέρος

Το ντέρμπι ξεκίνησε με το ΑΠΟΕΛ να έχει καλύτερα πατήματα στο γήπεδο και να κυκλοφορεί την μπάλα. Η πρώτη καλή στιγμή ωστόσο ήρθε από την Ομόνοια στο 13΄, μετά από ωραία ενέργεια ο Χριστοφή έδωσε στον Ζοάο Άλβες αλλά ο Μοράις έδιωξε σε κόρνερ. Στην συνέχεια ο Αλαμπί πήρε μια κεφαλιά την οποία όμως μάζεψε εύκολα ο Πάρντο. Στην εξέλιξη της φάσης το ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα στο σκορ. Σε μια γρήγορη αντεπίθεση ο Μαντούκα έκανε το γύρισμα με τον Πίντο να πιάνει συρτό σουτ και να νικά τον Λεβίτα. Αξίζει να σημειώσουμε πως από το replay της φάσης φάνηκε πως η μπάλα πέρασε την γραμμή (βγήκε ολόκληρη εκτός γηπέδου) πριν φθάσει στον Πίντο.

Η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει και έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Φρέντι στο 19΄ όταν πήρε την μπάλα μάσα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ από τον Ασίς (εξαιρετική ενέργεια) αλλά το σουτ του δεν είχε στόχο.

Από το ημίωρο και μετά το ΑΠΟΕΛ γέμισε το κέντρο και ανέλαβε πλήρως την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο τέρμα αλλά ο Αλωνεύτης ολιγώρησε στην φάση του 31ου λεπτού ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε καλή στιγμή και στο 38΄ με το πλασέ του να βρίσκει στον Σπούγκιν. Ένα σου του Τζιώλη νωρίτερα δεν είχε τύχη και το 1-0 υπέρ του ΑΠΟΕΛ παρέμεινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

Β Μέρος

Πιο ορεξάτη μπήκε στην επανάληψη η Ομόνοια, ενώ το ΑΠΟΕΛ δεν μπορούσε να κερδίσει μονομαχίες μέσα στο γήπεδο. Στο 57΄ οι «πράσινοι» προειδοποίησαν με μια κεφαλιά του Ατράντε να περνάει λίγο έξω. Η υπεροχή της Ομόνοιας
καρποφόρησε στο 60ο λεπτό όταν ο Αλαμπί έπειτα από φάουλ του Ζοάο Άλβες πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1-1.

Άμεσα πήγε να αντιδράσει το ΑΠΟΕΛ και έχασε καλή ευκαιρία στο 64΄ όταν ο Ατόρνο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά ο Ατράντε τον πρόλαβε τελευταία στιγμή. Πέντε λεπτά αργότερα ο Γιοβάνοβιτς έβαλε στο γήπεδο και τον Μπέκμαν (πρώτη συμμετοχή) και το παιχνίδι πήρε πολύ γρήγορο ρυθμό. Οι δύο ομάδες βγήκαν μπροστά για το τέρμα της νίκης και το τελευταίο δεκαπεντάλεπτο κάθε αντεπίθεση «μύριζε» τέρμα.

Στο 79ο λεπτό είχε νέα δεδομένα στο παιχνίδι αφού ο Μαργκάσα μετά από επικίνδυνο φάουλ δέχεται απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας που πρόλαβε να αγωνιστεί μόλις τέσσερα λεπτά και αποβλήθηκε.

Το ΑΠΟΕΛ δημιούργησε την πρώτη του καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο στο 82΄ με την κεφαλιά του Μπόρδα να φεύγει λίγο έξω. Έχοντας την αριθμητική υπεροχή το ΑΠΟΕΛ κυνήγησε το τέρμα της νίκης και δύο λεπτά αργότερα στο 84΄ έχασε κλασσική ευκαιρία όταν ο Πίντο από πολύ κοντά δεν βρήκε στόχο.

Το 1-1 παρέμεινε μέχρι και το τέλος του αγώνα με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Μπόρδα, Μοράις, Αλεξάνδρου, Τζιόλης, Πίντο, Χαραλαμπίδης (69' Μπέκμαν), Μαντούκα, Αλωνεύτης, Αδόρνο

Ομόνοια: Λεβίτα, Σπούνγκιν, Αλαμπί, Αντράντε, Σκαραμοτσίνο, Λεάντρο, Ζ. Άλβες (74' Μαργκάσα), Ασίς, Χριστοφή, Εφραίμ (90+1 Κυριάκου), Φρέντι (65' Α. Άλβες)

Κίτρινες: Χαραλαμπίδης / Φρέντι, Λεάντρο, Λεβίτα

Κόκκινες: - / Μαργκάσα (78')