Τελευταία ενημέρωση: 23.01.2013 | 18:30

Στην επόμενη φάση η Ανόρθωση/ 1-2 την Αλκή στο ΓΣΖ με Ιτζχάκι και Οκκά

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Στην επόμενη φάση του κυπέλου Κύπρου coca cola, πέρασε η Ανόρθωση η οποία ανέτρεψε το 1-1 του Αντώνης Παπαδόπουλος με 1-2 και περιμένει πλέον τον αντίπαλο της. Αυτογκολ για την Αλκ πέτυχε ο Ιτχάκι, ο οποίος στη συνέχεια έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ενώ την ολική ανατροπή πέτυχε ο Οκκάς με προβολή στη διάρκεια της παράτασης.

Κάπως νωθρά άρχισαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες καθώς ήταν αρκετά επιφυλακτικες ιδιαίτερα στην άμυνα, λόγο του «εύθραυστου» αποτελέσματος του πρώτου αγώνα. Η Ανόρθωση προσπάθησε από το πρώτο λεπτό να ελέγξει το παιχνίδι και τα κατάφερε, όμως η Αλκή είχε περισσότερη ουσία στο παιχνίδι της όταν έβγαινε στη κόντρα. Μάλιστα, η πρώτες φάσεις ήταν για λογαριασμό της, με δύο σουτ από τον Βασκονσέλος στο 11ο και 13ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Αλκή οδηγός

Με τον τρόπο τον οποίο εξελισσόταν το παιχνίδι και την Αλκή να κερδίζει συνεχώς έδαφος, το γκολ δεν θα αργούσε να έρθει, κάτι το οποίο έγινε έστω και από το κεφάλι του Ιτζχάκι σε εκτέλεση φάουλ του Πιντσέλι, στο 24ο λεπτό. Ο Ισραηλινός στη προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα, την έστειλε στην εστία του Βαλβέρδε.

Αν και ο ρυθμός έπεσε καθώς η Αλκή οπισθοχώρησε με το σκορ υπέρ της, στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς εκ νέου, αφού έβλεπε ότι η Ανόρθωση δεν μπορούσε να βγεί στην επίθεση και να διεκδικήσει κάτι καλό. Λίγο έλειψε μάλιστα στο 35ο λεπτό να διπλασιάσει τα τέρματα της, όταν μετά από σέντρα του Μπάρτζε στη καρδιά της άμυνας, ο Βασκονσέλος έπιασε τη κεφαλιά, όμως ο Βαλβέρδε έδιοωξε εξ’ επαφής.

Με το ρολόι να πλησιάζει στο τέλος του ημιχρόνου, και με κίνδυνο η Αλκή να το πιστέψει στο τέλος ότι μπορεί να προκριθεί, η Ανόρθωση ανέβασε περισσότερους παίκτες στην επίθεση, και κατάφερε να φέριε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 38ο λεπτό, ο Κάλβο από αριστερά έκανε την μπαλιά, και ο Ιτζχάκι σκόραρε και πάλι με κεφαλιά, αφού έστειλε την μπάλα σε ένα σημείο δύσκολο για τον Γεωργαλλίδη να αντιδράσει.

Δεύτερο ημίχρονο

Με πιο επιθετικούς προσανατολισμούς μπήκαν στο δέυτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες, με τον Λάρκου να περνάει στον αγωνιστικό χώρο τον Καφού και τον Λέβι τους Λαβόρδε και Ρέζεκ.  Ωστόσο και πάλι το σκορ, δεν τις άφηνε να παίξουν με άνεση και να βγάλουν περισσότερους παίκτες στην επίθεση.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο το σκηνικό ήταν το ίδιο. Η Ανόρθωση είχε την κατοχή και έβγαινε με πιο ορθόδοξο τρόπο τστην επίθεση με τους ταχύτατους Λαβόρδε και Ρέζεκ, ωστόσο η Αλκή εξακολουθούσε να χάνει τις πιο κλασικές ευκαιρίες στην κόντρα. Μάλιστα η πιο κλασική ευκαιρία, ήταν αυτή του Καφού στο 62ο λεπτό, όταν ο Αφρικανός έκανε το ανάποδο σουτ από πλάγια και ο Λαβόρδε έδιωξε πάνω  στη γραμμή του τέρματος.

Όσο περνούσε ο χρόνος, η Ανόρθωση προσπαθούσε να σκοράρει και να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση, καθώς η Αλκή μετά θα χρειαζόταν δύο γκολ για να πάρει την πρόκριση. Μάλιστα την βρήκε στο 75ο λεπτό, στην πρώτη της ουσιαστικά φάση, όταν το πλασέ του Σκοπελίτη μετά από φάση διαρκείας, δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία.

Στο 82ο λεπτό και σε διάστημα δύο λεπτών, ο Φράν αντίκρυσε δύο φορές τη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από τον αγώνα. Η Ανόρθωση έριξε περισσότερο βάρος στην επίθεση, και η Αλκή η οποία βρήκε περισσότερο χώρο δεν φοβήθηκε και να βγεί μπροστά, και σε δύο περιπτώσεις μάλιστα έχασε αρκετά καλή ευκαιρία, με Καφού και Ντενς.

Στις καθυστερήσεις ο Ρέζεκ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν βγήκε μόνος του απέναντι στον Γεωργαλλίδη, ωστόσο το τελείωμα του δεν ήταν και το καλύτερο, χάρη βεβαίως και της δυναμικής παρέμβασης του Γεωργαλλίδη.

Η πρώτη φάση στη παράταση ήταν για την Αλκή, η οποία συνέχισε από εκεί που έμεινε στο τέλος της κανονικής διάρκειας με τις δύο πολύ καλές τις φάσεις. Ο Καφού έδωσε στον Ντενς, ο οποίος όμως μέσα από την περιοχή δεν έκανε και το καλύτερο σουτ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία του Γεωργαλλίδη.

Τρία λεπτά αργότερα η Ανόρθωση πήρε κεφάλι στο σκορ, και όπως όλα έδειχναν, με δέκα η Αλκή και επιπλέον κούραση στους παίκτες, θα έπαιρνε τελικά την πρόκριση. Ο Κάλβο από αριστερά έκανε την μπαλιά και ο αρχηγός της «κυρίας» Οκκάς, με προβολή έκανε το 1-2.

Από κει και πέρα τα δεδομένα για την Ανόρθωση ήταν εύκολα, καθώς με το σκορ υπέρ της έλεγξε πλήρως το παιχνίδι, και η Αλκή με δέκα παίκτες και την κούραση να είναι εμφανής πλέον στα πόδια των παικτών της, δεν μπορούσε να απειλήσει, παρά τις αρκετά φιλότιες της προσπάθειες.

Ενδεκαδες

Αλκή: Γιωργαλλίδης, Μπάρτζε, Φούσκο, Φερνάντες, Στέλβιο, Πιντσέλι, Καπιλότο, Μπακάλ, Φαράν, Σίτνεϊ(Καφού 45’), Βασκοντσέλος(Ντενς 73’)

Ανόρθωση: Βαλβέρδε, Άντιτς, Κόλιν, Ίλιτς, Σιέλης, Σκοπελίτης, Λαμπάν, Ιτζάκι (Οκκάς 76’), Ρονκάτο(Λαβόρδε 45), Κάλβο, Ζούλα(Ζούλα 45΄)

Διαιτητής: Λεόντιος Τράττος( Χαραλάμπους Χαράλαμπος, Καλογήρου Μάριος) 4ος: Ψευδιώτης Κώστας

Κίτρινες: Πιντσέλι, Γκλιγκόροφ, Φερνάντες / Λαμπάν

Κόκκινη: Φαράν (2η κίτρινη)