Τελευταία ενημέρωση: 23.01.2013 | 23:57

Με καρδιά του «λέοντα» πανηγυρίζει ονειρική πρόκριση η ΑΕΛ/3-1 το ΑΠΟΕΛ

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Τι κι αν αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές για 27 λεπτά, τι κι αν είχε να ανατρέψει ένα 2-0 από το πρώτο παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει με 1-0 σήμερα. Η ΑΕΛ κατάθεσε ψυχή, έκανε σούπερ-ανατροπή με 3-1 και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου.

Α΄ Μέρος

Γκολ από τα… αποδυτήρια για το ΑΠΟΕΛ που ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση. Στην πρώτη ουσιαστικά προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του ΑΠΟΕΛ, ο Ατόρνο με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Ντεγκρά και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του μόλις στο 2ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα στάδια, ωστόσο η ΑΕΛ σε μια γρήγορη αντεπίθεση κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Κλουκόφσκι ανέτρεψε τον Μπεμπέ στην περιοχή και η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Βοού που νίκησε τον Χιώτη και ισοφάρισε σε 1-1.

Καλή στιγμή είχε το ΑΠΟΕΛ στο 17΄ με ένα σουτ του Ατόρνο να βρίσκει σε αμυντικό της ΑΕΛ και να φεύγει έξω. Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τον τρόπο προς τα δίχτυα.

Σε μια καλή οργανωμένη επίθεση της ΑΕΛ, από μπαλιά του Σακέτι η μπάλα έφθασε στον Μοντέιρο και αυτός με δυνατό ευθύβολο σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Χιώτη και ακολούθως στα δίχτυα του ΑΠΟΕΛ για το 1-2.

Η ΑΕΛ που έφθασε στην ανατροπή και πλέον είναι στο κόλπο της πρόκρισης αφού θέλει ακόμη ένα τέρμα. Από την άλλη το ΑΠΟΕΛ έβαλε πίεση, δημιουργούσε ευκαιρίες αλλά δεν μπορεί να νιώθει άνετα με το σκορ αυτό που ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο.

Β΄ Μέρος

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ καλός με τις δύο ομάδες να είναι επιθετικές και να επιδιώκουν το τέρμα. Η ΑΕΛ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Ορλάντο Σα στο 56΄ όταν το σουτ του έφυγε μόλις έξω. Στο 64ο λεπτό η ΑΕΛ φθάνει σε σκορ πρόκρισης αφού κατάφερε να κάνει το 1-0, 1-3. Ο Βοού έπιασε το σουτ, η μπάλα βρήεκ στην πλάτη του Χιώτη και κατέληξε στα δίχτυα του ΑΠΟΕΛ.

Ο αγώνας πήρε φωτιά, με το ΑΠΟΕΛ πλέον να είναι αναγκασμένο να κυνηγήσει το γκολ. ΣΤο 67΄ ο Νεκτάριος Αλεξάνδρου έχασε καταπληκτική ευκαιρία να μειώσει το σκορ, με το δυνατό σουτ που επιχειρεί να φεύγει έξω.

Στο 70ο λεπτό, ο Βοού δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το παιχνίδι, αφήνωντας την ΑΕΛ με δέκα ποδοσφαιριστές για τα υπόλοιπα είκοσι λεπτά. Μετά από αυτή την εξέλιξη, το σκηνικό μεταφέρθηκε γύρω από την περιοχή της Ντεγκρά, με τους γηπεδούχους να επιδιώκουν διαρκώς την μείωση του σκορ.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς επιστράτευσε και τον Μπούντιμιρ, με το ΑΠΟΕΛ να αυξάνει την πίεση του. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ προσπαθούσαν με νύχια και με δόντια να κρατήσουν το πολύτιμο 1-3 που τους δίνει την πρόκριση.

Έξι λεπτά πρόσθεσε καθυστερήσεις ο διατητής και ο αγώνας ήταν δραματικός. Το σκορ ωστόσο δεν διαφοροποιήθηκε και με το τελικό σφύριγμα οι 300 οπαδοί της ΑΕΛ έγιναν ένα κουβάρι και πανηγύρισαν μια μεγάλη, μια τεράστια πρόκριση, κόντρα στα προβλήματα, στις απουσίες και σε κάθε προγνωστικό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Σολωμού, Μοράις, Αντωνιάδης, Κλουκόφσκι (72' Αλωνεύτης), Τζιόλης, Πίντο, Μπενασούρ (77' Μπούντιμιρ), Χαραλαμπίδης (46' Μαντούκα), Αλεξάνδρου, Αδόρνο.

AEΛ: Ντεγκρά, Τζούνιορ, Ουόν, Ελευθερίου, Μαϊκόν, Μπεμπέ (95' Έμπο), Νικολάου, Σακέτι, Εντμάρ (28΄ Μοντέιρο), Σα (84' Θεοφίλου), Βοού.

Κίτρινες: Κλουκόφσκι, Χιώτης, Αντωνιάδης / Σα, Μπεμπέ, Τζούνιορ, Ελευθερίου, Σακέτι, Ντεγκρά

Κόκκινες: - / Βοού (2η κίτρινη)