Τελευταία ενημέρωση: 26.01.2013 | 16:56

Ριπίτ η Αζαρένκα!

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Η Βικτόρια Αζαρένκα κράτησε τα σκήπτρα στο Αυστραλιανό Όπεν, ωστόσο τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά αν η Να Λι δεν τραυματιζόταν δύο φορές κατά τη διάρκεια του αγώνα!

Η Βίκα πήρε τη νίκη με 2-1 (4-6, 6-4, 6-3) και όχι μόνο έκανε το ριπίτ, αλλά και διατηρήθηκε στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης. Η αλήθεια είναι, πάντως, ότι η Λευκορωσίδα είχε στριμωχτεί αρκετά από τη σούπερ Κινέζα μέχρι τη στιγμή που εκείνη χτύπησε στον αστράγαλο στο δεύτερο σετ, γεγονός που της στέρησε τη δυνατότητα να κινείται όπως θα ήθελε στο κορτ. Και σαν να μην έφτανε αυτό, είχε και δεύτερη πτώση στις αρχές του τρίτου σετ! Έπεσε τόσο άσχημα, μάλιστα, που χτύπησε στο κεφάλι και χρειάστηκε και δεύτερο ιατρικό τάιμ άουτ. Όλα στραβά, δηλαδή...
Οι δύο τενίστριες αντάλλαξαν μπρέικ στο ξεκίνημα του αγώνα, για να φτάσουμε στο 5-3 με τη Λι να σερβίρει για το σετ. Η Αζαρένκα κατάφερε να σπάσει το σερβίς της αντιπάλου της και να κάνει το 5-4, ωστόσο η Κινέζα στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε το τέταρτο μπρέικ πόιντ της και έκανε το 1-0.

Η Λευκορωσίδα, όμως, δεν πτοήθηκε και με δύο γρήγορα μπρέικ στο δεύτερο σετ προηγήθηκε με 3-0. Η Λι με... ανελέητη επίθεση μείωσε αμέσως σε 3-2, αφού πρώτα προκάλεσε αρκετά... καρδιοχτύπια με τον τραυματισμό της στον αριστερό αστράγαλο στο πέμπτο γκέιμ. Χρειάστηκε, μάλιστα και ιατρικό τάιμ άουτ για να δέσει βαριά το πόδι της και να επανέλθει στο κορτ. Η 31χρονη τενίστρια ισοφάρισε τα μπρέικ και τα γκέιμ (4-4), αλλά η Αζαρένκα τής έσπασε ξανά το σερβίς και εν τέλει ισοφάρισε σε 1-1.

Με μπρέικ ξεκίνησε και το τρίτο σετ το Νο.1 στην παγκόσμια κατάταξη. Η... ηρωική Λι, ωστόσο, απάντησε αμέσως και με δύο σερί γκέιμ προηγήθηκε με 2-1. Η Αζαρένκα, όμως, έκανε νέο μπρέικ και αφού κράτησε το σερβίς της και εκμεταλλεύτηκε τα αναμενόμενα λάθη από την τραυματισμένη αντίπαλό της πήρε τη νίκη και τον τίτλο.

Να σημειώσουμε ότι η Λευκορωσίδα φάνηκε να παίζει... εκτός έδρας, αφού κάτι η συμπάθεια προς τη Λι, κάτι το... περιβόητο ιατρικό τάιμ άουτ της Αζαρένκα στον ημιτελικό, το κοινό έδειξε σαφώς την προτίμησή του κατά τη διάρκεια του ματς. Υπήρχαν, μάλιστα, και στιγμές που η 23χρονη παίκτρια αποδοκιμάστηκε! Και ήταν λογικό να ξεσπάσει σε κλάματα μετά τη λήξη του αγώνα...

"Ήταν δύο μεγάλες εβδομάδες για εμένα", είπε στην τελετή απονομής η μεγάλη νικήτρια. "Θέλω να ευχαριστήσω την ομάδα μου, τον κόσμο και τους διοργανωτές του τουρνουά. Θα έχω πάντα υπέροχες αναμνήσεις από αυτό το κορτ. Εύχομαι τα καλύτερα στη Να Λι".

Την αποθέωση γνώρισε η Λι, όταν παρέλαβε το βραβείο της. "Συγχαρητήρια στη Βικτόρια", είπε το Νο.6 και από τη Δευτέρα Νο.5 στην παγκόσμια κατάταξη. "Πριν δύο εβδομάδες έλεγα ότι η ομάδα μου με πιέζει πολύ, αλλά τελικά δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα. Ευχαριστώ πολύ τον κόσμο για την υποστήριξη. Ξέρω ότι δεν είμαι νέα, όμως ανυπομονώ να επιστρέψω του χρόνου".