Τελευταία ενημέρωση: 26.01.2013 | 16:32

Ξεγεύγει επικίνδυνα η Ανόρθωση. 1-3 την Ομόνοια στο ΓΣΠ

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Σαν σίφουνας πέρασε η Ανόρθωση από την πρωτεύσουσα, επικρατώντας της Ομόνοιας, με 1-3 χάρη σε γκολ των Ιντζχάκι και Ρέζεκ. Η νίκη αυτή έφερε τη "κυρία" στους 51 βαθμούς, εννέα πάνω από τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος αγωνίζεται αύριο με τον Ολυμπιακό.

Αρκετά δυναμικά και με όρεξη να βγει μπροστά και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, μπήκε στο παιχνίδι η Ομόνοια, με τους Χριστοφή, Εφραίμ και Άλβες να πιέζουν πολύ ψηλά, αναγκάζοντας τους αμυντικούς της Ανόρθωσης στο εύκολο λάθος. Ωστόσο, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις κερδισμένες «μπάλες» ώστε να φτιάξει ευκαιρία στα καρέ του Βαλβέρδε.

Από την πλευρά της η Ανόρθωση με τους γρήγορους Κάλβο και Λαβόρδε από δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, προσπαθούσε να βγεί στη κόντρα, και να κτυπήσει τους «πράσινους» στη καρδιά της άμυνας με μπαλιές προς Ρέζεκ και Σπαντάτσιο, χωρίς όμως ούτε και αυτή να τα καταφέρει.

Τα πολλά  λάθη από τις άμυνες των δύο ομάδων, έδινε την ευκαιρία στον αντίπαλο να μπεί στη περιοχή, όμως και πάλι δεν υπήρχαν φάσεις, ενώ ενδεικτικό είναι το γεγονός πως σε μισή ώρα αγώνα δεν υπήρξε καμία μεγάλη φάση.

Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το «στείρο» 0-0 και τον κόσμο στις κερκίδες απογοητευμένο από το μέχρι στιγμής θέαμα.

Όπως στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο, η Ομόνοια πίεζε και προσπαθούσε να φτάσει στο γκολ, όμως και πάλι οι κλεμμένες μπάλες από την άμυνα της Ανόρθωσης  έμειναν αναξιοποίητες.

Μοναδική αξιόλογη φάση ήταν αυτή με τον Χριστοφή στο 53ο λεπτό, όμως ο Βαλβέρδε πρόλαβε τον κύπριο επιθετικό της Ομόνοιας και αποσόβησε τον κίνδυνο.

Δύο λεπτά αργότερα, η Ανόρθωση κέρδισε κόρνερ με τον Σπαντάτσιο να το εκτελεί στο κέντρο της μικρής περιοχής της Ομόνοιας. Μία μικρή αδράνεια από άμυνα και Λεβίτα ήταν αρκετή, και ο Ιντζχάκι από πολύ κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λεβίτα.

Λίγο αργότερα, ο Ισραηλινός και πάλι σκόραρε, το έτοιμο γκολ που του σέρβιρε ο Σπαντάτσιο από δεξιά, με παράλληλη μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι, προ κενής εστίας, δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του για να πάρει τη νίκη.

Λίγο έλειψε να αλλάξουν τα δεδομένα και το 0-2, όταν στο  74ο λεπτό ο Άντρέ Άλβες σημάδεψε με σουτ το κάθετο δοκάρι  της εστίας του Βαλβέρδε. Τρία λεπτά αργότερα, οι τιτλοι τέλους του αγώνα μπήκαν από το λάθος των Σπούνγκιν και Αλαμπί, καθώς το μπέρδεμα τους έβγαλε τετ-α-τετ τον Ρέζεκ με τον Λεβίτα, σκοράροντας το 0-3.

Το μόνο που κατέφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν στο 89ο λεπτό με τον Άλβες.

Ομόνοια: Λεβίτα, Σπούνγκιν (89'Αγκουιάρ), Σκαραμοτζίνο, Αντράντε, Αλαμπί, Λεάντρο, Ζ. Άλβες (58'Σκέμπρι), Ασίς, Εφραίμ (74'Φρέντι), Χριστοφή, Α. Άλβες.

Ανόρθωση: Βαλβέρδε, Άντιτς, Σιέλης, Κόλιν, Ίλιτς, Λαμπάν, Σπαντάτσιο, Κάλβο (81'Οχαγιόν), Λαβόρδε (89'Ρονκάτο), Ρέζεκ, Ιντζχάκι (76'Οκκάς).

Κίτρινες: Α. Άλβες, Ασίς, Σπούνγκιν - Λαβόρδε (6η), Σιέλης (4η), Σπαντάτσιο (4η), Ζούλα, Άντιτς (4η)

Κόκκινη: Ρέζεκ (2η κίτρινη)