Τελευταία ενημέρωση: 27.01.2013 | 20:40

Το άρχισε και το… τέλειωσε ο Μαντούκα (Ολυμπιακός-ΑΠΟΕΛ 0-2)

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Με δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκουστάβο Μαντούκα έδωσε την νίκη στο ΑΠΟΕΛ απέναντι στον Ολυμπιακό (0-2) και επανέφερε την ηρεμία στις τάξεις της ομάδας. Επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις το συγκρότημα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς που θα μπορούσε να σκοράρει και περισσότερα τέρματα.

Α΄ Μέρος

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα καλό γυριστό σουτ του Ατόρνο και μια εντυπωσιακή απόκρουση του Κάπσα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν καλή στιγμή με τον Αλωνεύτη στο 4ο λεπτό αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο από πλεονεκτική θέση. Καλύτερο το ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 7΄ ο Ατόρνο έπιασε την κεφαλιά του πέρασε έξω, ενώ στο 16΄ ήταν η σειρά του Μπόρδα να πιάσει την κεφαλιά με τον Κάπσα να αποκρούει και πάλι.

Η μια ευκαιρία διαδεχόταν την άλλη για το ΑΠΟΕΛ αφού στο 18΄ ο Πίντο από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα έξω.
Ένα πολύ μεγάλο λάθος του Σέρτζιο εκμεταλλεύθηκε ο Σταμπόλζιεφ ο οποίος έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Πάρντο σε εκπληκτική απόκρουση.

Παρά την υπεροχή του ΑΠΟΕΛ δυσκολεύεται να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ ο Ολυμπιακός κρατάει πίσω και περιμένει την ευκαιρία του. Στο 35΄ ο Πελαγίας έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή από το σουτ του Ατόρνο, με το ΑΠΟΕΛ να χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει. Σε μια σύγκρουση του με τον Κάπσα στο 37΄ ο Ατόρνο τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή από τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Β΄ Μέρος

Δυνατά ξεκίνησε και στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ που επιδίωξε ένα τέρμα που θα έφερνε και ηρεμία στις κινήσεις των ποδοσφαιριστών. Στο 51ο λεπτό η κεφαλιά του Μπούντιμιρ σταμάτησε στο δοκάρι του Κάπσα και ακολούθως ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού μάζεψε την μπάλα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση, ο Μπονατζέλο έκανε τον σουτ αλλά ο Πάρντο μάζεψε.

Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να είναι επιθετικό με το σουτ του Μαντούκα στο 54΄ να φεύγει λίγο έξω. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 59΄ εντελώς μόνος στην περιοχή του Ολυμπιακού κατάφερε να σκοράρει και να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 71΄ έπειτα από το ελεύθερο που εκτέλεσε ο Πάρντο, οι αμυντικοί του Ολυμπιακού ολιγόρησαν, η μπάλα έφθασε στον Μαντούκα ο οποίος σκόραρε και πάλι διπλασιάζοντας τα τέρματα για την ομάδα του. Ο Μαντούκα ο οποίος πέτυχε το 10ο του τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα σφραγίζοντας την νίκη για την ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός δείχνει να μην μπορεί να αντιδράσει αφού το ΑΠΟΕΛ έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και απειλεί για ένα τρίτο τέρμα.  Στο 79ο λεπτό ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς πέρασε στο παιχνίδι τον Ολιβέιρα ο οποίος επιστρέφει μετά από αρκετό καιρό.

Στα λεπτά που ακολούθησαν το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε και το ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε την νίκη με 2-0 επί του Ολυμπιακού.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κάπσα, Κόστα, Ντουάρτε (75΄ Μαύρου), Πελαγίας, Ντζικινέ, Παχίτης (63΄ Μιχαήλ), Πολυκάρπου, Μονατσέλο, Σταμπολζίεφ, Κάστρο, Ενρίκε.