Τελευταία ενημέρωση: 28.01.2013 | 20:59

Παλικαρίσιος βαθμός για την Δόξα - Εκπληκτικό παιχνίδι στο ΓΣΖ

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Αλκή και Δόξα συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία 2-2 σε ένα παιχνίδι όπου τα είχε όλα. Χαμένο πέναλτι και αποβολή, ισοφάριση στην εκπνοή του παιχνιδιού και ένα τέρμα εξαιρετικό από τον Ρικάρντο Φερνάντες.

Τεράστια αποτυχία για την Αλκή που δεν κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμα στην και την αριθμητική της υπεροχή. Παλικαρίσιος βαθμός για την Δόξα με ήρωα τον Νέγκρι και το πάθος των παικτών της.

Α΄ ΜΕΡΟΣ

Σε αργό ρυθμό το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα τους. Στην πρώτη ουσιαστικά φάση που δημιούργησε η Αλκή στο 10ο λεπτό κατάφερε να πάρει προβάδισμα. Σε εκτέλεση φάουλ του Πιντσέλι ο Βασκοντσέλος πήρε την καρφωτή κεφαλιά και έβαλε σε θέση οδηγού την Αλκή. Σύμφωνα με την επανάληψη ο Βασκοντσέλος ήταν σε καθαρή θέση οφ σάιντ και το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει.

Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει στο τέρμα που δέχθηκε με τον Λούκα Χατζηλούκα να ρίχνει στο παιχνίδι τον νεοφερμένο Χατζίπουλιτς. Στο 26΄ οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα όταν ο Λεάντρο ανάγκασε τον Γιωργαλλίδη σε δύσκολη απόκρουση. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Αλκή προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή με τον Καφού να πέρνει την θέση του Μποάρτζε.

Συνέχισε να είναι απειλητική η Δόξα και στο 28΄ έχασε νέα καλή ευκαιρία όταν ο Φοφανά επιχείρησε το σουτ αλλά ο Γιωργαλλίδης έδιωξε σε κόρνερ. Στο 34΄ και πάλι ο Φοφανά πλησίασε στο τέρμα, αλλά το σουτ του έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Η Αλκή ισορρόπησε το παιχνίδι στην συνέχεια αλλά η Δόξα ήταν αυτή που έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Φερνάντες πέτυχε ένα γκολ για όσκαρ, αφού με ένα τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιωργαλλίδη ο οποίος δεν κατάλαβε που πήγαινε η μπάλα... Πραγματικά ένα απίθανο τέρμα, ίσως και το γκολ της δεκαετίας στο Κυπριακό πρωτάθλημα!

Β΄ Μέρος

Πολύ μεγάλη ευκαιρία έχασε η Αλκή στα πρώτα λεπτά της επανάληψης με τον Καφού να μην μπορεί να σκοράρει εξ επαφής, αφού έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Ισορροπημένο το δεύτερο ημίχρονο με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να ψάχνουν για κάποιο τέρμα. Ανοικτό το παιχνίδι με τον ρυθμό να είναι καλύτερος από το πρώτο μέρος.

Στο 68΄ η Δόξα έφθασε κοντά στην ανατροπή με το σουτ του Χατζίμπουλιτς να πηγαίνει απευθείας στον Γιωργαλλίδη. Στο 73΄ ο Καφού κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Λεονάρντο, ενώ ο ποδοσφαιριστής της Δόξας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καπιλότο, όμως ο Νέγκρι απόκρουσε και κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Νέγκρι έκανε και πάλι εντυπωσιακή απόκρουση στο κοντινό πλασέ του Καφού.

Στα λεπτά που ακολούθησαν, η Αλκή έχοντας και την αριθμητική υπεροχή έβαλε πίεση στην Δόξα η οποία όμως κρατούσε πολύ καλά στην άμυνα. Η Δόξα προσπαθούσε να αντιδράσει με αντεπιθέσεις αφού η άμυνα της Αλκής έκανε αρκετά λάθη στο σημερινό παιχνίδι.

Στο 85ο λεπτό ο Καφού σημάδεψε το δοκάρι του Νέγκρι, ενώ στην συνέχεια ο Βασκοντσέλος με δεύτερο προσωπικό τέρμα λύτρωσε την ομάδα του και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Τον τελευταίο λόγο όμως είχε η Δόξα που ευτύχισε να ισοφαρίσει στην εκπνοή του αγώνα με τον Περέιρα.
Στην αμέσως επόμενη φάση η Αλκή σημάδεψε το δοκάρι με τον Βασκοντσέλος. Εξαιρετικό παιχνίδι στο ΓΣΖ που τελείωσε 2-2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΛΚΗ: Γιωργαλλίδης, Ντένς, Μποάρτζε, Βασκονσέλος, Γλιγκόροφ, Φούσκο, Πιντσέλι, Καπιλότο, Φερνάντες, Νακατζίμα, Ρόσα

ΔΟΞΑ: Νέγκρι, Σιόντης, Καστανιέιρα, Γουίρ, Περέιρα, Λεάντρο, Λεονάρντο, Φερνάντες, Τροιτέιρο, Φοφάνα, Τόι