Τελευταία ενημέρωση: 10.02.2013 | 19:08

Έφερε τα κάτω… πάνω ο Απόλλωνας

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Ο Απόλλωνας βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο από την Αλκή με τέρμα του Σίτνεϊ αλλά τα τέρματα των Θεοδωρίδη (καλύτερος του αγώνα) και Αγγελή Χαραλάμπους του χάρισαν την νίκη με 2-1 και το δικαίωμα να ελπίζει για είσοδο στην τετράδα.

Α΄ Μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε την αναμέτρηση η Αλκή που προειδοποίησε τον Απόλλωνα μόλις στο 3ο λεπτό όταν ο Βασκοντσέλος βρέθηκε σε θέση βολής επιχείρησε το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε τον Σέρα και πέρασε έξω. Οι «γαλάζιοι» μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να κάνουν αρκετά λάθη κυρίως στην άμυνα.

Άλλες δύο καλές ευκαιρίες βρήκε η Αλκή το πρώτο δεκαπεντάλεπτο, αρχικά με τον Καφού να κάνει το σουτ και να αποκρούει ο Βάλε ενώ στην συνέχεια ο ίδιος ποδοσφαιριστής έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βάλε.

Σταδιακά ο Απόλλωνας ανέβασε την απόδοση του και είχε κάποιες καλές ευκαιρίες με τον Γκαρσία και τον Σούρτου, χωρίς όμως να φθάσει με αξιώσεις μέσα στην περιοχή του Γιωργαλλίδη. Ανοικτό το παιχνίδι στο «Τσίρειο» με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση για να επιτεθούν.

Εκτεθημένη βρέθηκε η άμυνα του Απόλλωνα και στο 44ο λεπτό με τον Σίτνεϊ να το εκμεταλλεύεται και με δυνατό σουτ να ανοίγει το σκορ. Με την Αλκή να προηγείται με 1-0 ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Β΄ Μέρος

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στην επανάληψη σε αντίθεση με το πρώτο μέρος και επιδίωξε την γρήγορη ισοφάριση. Σε μια φάση που δεν μύριζε γκολ στο 63ο λεπτό ο Θεοδωρίδης δοκίμασε το πόδι του από αρκετά μακρινό σημείο με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Γιωργαλλίδη και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Μετά από αυτή την εξέλιξη οι γηπεδούχοι έγιναν πιο επιθετικοί και επιδίωξαν ένα δεύτερο τέρμα με αξιώσεις. Από την πλευρά της η Αλκή οπισθοχώρησε.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η πίεση που έβαλε ο Απόλλωνας ήταν πολύ μεγάλη και κατάφερε να φθάσει στην ολική ανατροπή στο 82΄ με τον Αγγελή Χαραλάμπους να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά.

Οι «γαλάζιοι» έψαξαν και ένα τρίτο τέρμα με τον Σολάρι στο ντεμπούτο του να είναι κινητικός και να βοηθά στην επίθεση. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει την νίκη με 2-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Απόλλωνας (Ν. Παπαβασιλείου): Βάλε, Λόπες, Μαρκόφσκι, Χαραλάμπους, Βασιλείου, Σέρα (46' Κωνσταντίνου), Καρντόσο, Θεοδωρίδης, Σούρτου (46' Σολάρι), Παπουλής (94' Σουάνης), Γκαρθία

Αλκή (Ν. Λάρκου): Γιωργαλλίδης, Μπάρτζε, Καπιλότο, Σανταμαρία, Φούσκο, Στέλβιο, Μπακάλ (67' Άσπας), Πιντσέλι, Καφού, Σίτνεϊ, Βασκονσέλος (76' Φαράν)

Κίτρινες: Καρντόσο, Παπουλής, Σολάρι / Στέλβιο, Μπάρτζε, Μπακάλ (6η)