Τελευταία ενημέρωση: 10.02.2013 | 19:57

Άναψε «κόκκινο» η εκπληκτική Νέα Σαλαμίνα - Τέλος το αήττητο της Ανόρθωσης

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Σε ένα παιχνίδι σπάνιας ομορφιάς η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε 2-1 της Ανόρθωσης και πήρε βαθμολογική ανάσα. Σπουδαίο ποδόσφαιρο από τους «ερυθρόλευκους» που είχαν και δύο δοκάρια. Η Ανόρθωση που έχασε με την σειρά της αρκετές ευκαιρίες γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Α΄ Μέρος

Πολύ καλή η ατμόσφαιρα στο παιχνίδι με τους «ερυθρόλευκους» να είναι ορεξάτοι και να θέλουν να επιτεθούν. Μάλιστα οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 8΄ όταν ο Σοτίροβιτς έκανε σουτ από αρκετά μακριά με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Μάστρου.

Η Ανόρθωση πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων στην συνέχεια αλλά η καλά οργανωμένη Νέα Σαλαμίνα δεν της επέτρεψε να γίνει απειλητική. Εντούτοις το συγκρότημα του Ρόνι Λέβι πήρε στροφές και άρχισε να απειλεί τους γηπεδούχους. Στο 27΄ ένα σουτ του Λαβόρδε έφυγε λίγο έξω ενώ στο 30΄ ο Ιντζχάκι δεν κατάφερε να κοντρολάρει την μπάλα από ευνοϊκή θέση.

Στο 36ο λεπτό και πάλι με τον Ιντζχάκι η Ανόρθωση έφθασε κοντά στο γκολ αλλά ο Σοάρες έδιωξε στην γραμμή και κράτησε το μηδέν παθητικό για την ομάδα του. Χωρίς τέρματα οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Β ΄ Μέρος

Πολύ κινητική και στο δεύτερο μέρος η Νέα Σαλαμίνα έδειξε διάθεση να επιτεθεί και να πάρει προβάδισμα. Οι «ερυθρόλευκοι» που δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στην Ανόρθωση είχε καλή στιγμή στο 54΄ όταν ο Σοτίροβιτς έκανε το ανάποδο αλλά έφυγε πάνω από την εστία του Μάστρου.

Η Νέα Σαλαμίνα βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 63΄ με τον Αλίμι να κάνει ένα ωραίο πλασέ και να νικάει τον Μάστρου. Η Ανόρθωση που δεν είχε τον ρυθμό που θα ήθελε και ουσιαστικά δυσκολευόταν αφάνταστα να αναπτυχθεί απέναντι στην μαχητική Νέα Σαλαμίνα.

Το παιχνίδι απέκτησε μιαν άγρια ομορφιά με την Ανόρθωση να πιέζει για την ισοφάριση και την Νέα Σαλαμίνα να δείχνει ικανή για να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα. Ο αγώνας κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όλων των φιλάθλων.

Η Ανόρθωση έφθασε στην ισοφάριση με την συμπλήρωση 80 λεπτών αγώνα με ένα πανέμορφο σουτ του Λαβόρδε. Άμεσα πήγε να αντιδράσει η Νέα Σαλαμίνα αφού στην αντεπίθεση ο Ρόκε με δυνατό σουτ σημάδεψε το δοκάρι του Μάστρου και έχασε τεράστια ευκαιρία να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

Αυτή όμως που είχε τον τελευταίο λόγο ήταν η Νέα Σαλαμίνα. Ο Εγγλέζου με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το 2-1 εν μέσω έντονων πανηγυρισμών από τους οπαδούς της. Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα με την Νέα Σαλαμίνα να κάνει βαθμολογικό άλμα και την Ανόρθωση να γνωρίζει την πρώτη της φετινή ήττα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νέα Σαλαμίνα (Μ. Γιόνους): Χατζηφραγκίσκου, Τζερόμ, Μπενίτεθ, Κάρολι, Μοδέστε, Λαμπρόπουλος, Αλίμι (85' Εγγλέζου), Σόουζα, Γκρέι (94' Μοδέστου), Ρόκε, Σοτίροβτις (90' Παύλου)

Ανόρθωση (Ρ. Λέβι): Μάστρου, Άντιτς, Ζόρζε, Ίλιτς, Αβραάμ, Σκοπελίτης (85' Αλέξα), Σπαντάτσιο, Κάλβο, Λαμπόρδε, Ιτζχάκι (68' Οκκάς), Ρέζεκ