What's hot? ΕΪΝΤΕ· ΚΥΠΡΙΑΚΟ· ΕΡΝΤΟΓΑΝ· ΜΠΟΡΙΣ ΤΖΟΝΣΟΝ·

INFO

Τελευταία ενημέρωση: 14.02.2013 | 11:05

«Ερυθρόλευκα» βλέμματα στη Μαδρίτη

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Εκτός από το παιχνίδι με την Λεβάντε, στον Ολυμπιακό θα έχουν στραμμένη την προσοχή τους και στο ματς της Ατλέτικο Μαδρίτης απέναντι στην Ρούμπιν Καζάν.

Το μεγαλύτερο ενδιαφέρον από τις πρώτες αναμετρήσεις της φάσης των «32» του Europa League, εκτός από τον αγώνα του Ολυμπιακού στην έδρα της Λεβάντε, συγκεντρώνει το παιχνίδι των πιθανών αντιπάλων των Πειραιωτών στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η κάτοχος του τροπαίου, Ατλέτικο Μαδρίτης, υποδέχεται την Ρούμπιν Καζάν, έχοντας ως στόχο να «καθαρίσει» από το πρώτο ματς την υπόθεση "πρόκριση" και να ταξιδέψει για τα διαδικαστικά στο Καζάν σε μία εβδομάδα.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε τα πηγαίνει εξαιρετικά τη φετινή σεζόν, αφού κατάφερε να προκριθεί στη νοκ άουτ φάση με σχετική ευκολία, ενώ στην Primera Division βρίσκεται στη δεύτερη θέση πίσω από την Μπαρτσελόνα.

Στο απέναντι στρατόπεδο, οι Ρώσοι είναι σε αγωνιστική απραξία από τις 10 Δεκεμβρίου και ίσως αυτό παίξει ρόλο στην απόδοσή τους, αν και όλο αυτό το διάστημα είχαν δώσει κάποια φιλικά προετοιμασίας.

Στα υπόλοιπα ματς, ξεχωρίζουν η εκτός έδρας «δοκιμασία» της Λίβερπουλ κόντρα στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, το παιχνίδι της Τσέλσι (που αποκλείστηκε ως τροπαιούχος από το Champions League) στην έδρα της Σπάρτα Πράγας και η αναμέτρηση Τότεναμ-Λιόν.

Το πρόγραμμα των πρώτων αγώνων της διοργάνωσης

Πέμπτη 14 Φεβρουαρίου 2013

Ανζί-Ανόβερο (19:00)
Ζενίτ-Λίβερπουλ (19:00)
Άγιαξ-Στεάουα Βουκουρεστίου (20:00)
Μπάτε Μπορίσοφ-Φενερμπαχτσέ (20:00)
Λεβερκούζεν-Μπενφίκα (20:00)
Ντιναμό Κιέβου-Μπορντό (20:00)
Λεβάντε-Ολυμπιακός (20:00)
Νάπολι-Πλζεν (20:00)
Σπάρτα Πράγας-Τσέλσι (20:00)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρούμπιν Καζάν (22:05)
Γκλάντμπαχ-Λάτσιο (22:05)
Βασιλεία-Ντνίπρο (22:05)
Ίντερ-Κλουζ (22:05)
Νιούκαστλ-Μέταλιστ Χ. (22:05)
Τότεναμ-Λιόν (22:05)
Στουτγκάρδη-Γκενκ (22:05)

Οι επαναληπτικές αναμετρήσεις

Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου 2013

Ρούμπιν Καζάν-Ατλέτικο Μαδρίτης (19:00)
Κλούζ-Ίντερ (20:00)
Ντνίπρο-Βασιλεία (20:00)
Γκενκ-Στουτγκάρδη (20:00)
Λάτσιο-Γκλάντμπαχ (20:00)
Λιόν-Τότεναμ (20:00)
Μέταλιστ-Νιούκαστλ (20:00)
Μπενφίκα-Λεβερκούζεν (22:05)
Μπορντό-Ντιναμό Κιέβου (22:05)
Τσέλσι-Σπάρτα Πράγας (22:05)
Φενερμπαχτσέ-Μπάτε Μπορίσοφ (22:05)
Ανόβερο-Ανζί (22:05)
Λίβερπουλ-Ζενίτ (22:05)
Ολυμπιακός-Λεβάντε (22:05)
Πλζεν-Νάπολι (22:05)
Στεάουα-Άγιαξ (22:05)

Το πρόγραμμα για τη φάση των «16»

Οι πρώτοι αγώνες θα γίνουν στις 7 Μαρτίου και οι επαναληπτικοί στις 14 του ίδιοηυ μήνα

Νικητής Νάπολι/Πλζεν με νικητή Μπάτε Μπορίσοφ/Φενερμπαχτσέ
Νικητής Λεβερκούζεν/Μπενφίκα με νικητή Ντιναμό Κιέβου/Μπορντό
Νικητής Ανζί/Ανόβερο με νικητή Νιούκαστλ/Μέταλιστ Χ.
Νικητής Στουτγκάρδη/Γκενκ με νικητή Γκλάντμπαχ/Λάτσιο
Νικητής Τότεναμ/Λυών με νικητή Ίντερ/Κλουζ
Νικητής Λεβάντε/Ολυμπιακός με νικητή Ατλέτικο Μαδρίτης/Ρούμπιν Καζάν
Νικητής Βασιλεία/Ντνίπρο με νικητή Ζενίτ/Λίβερπουλ
Νικητής Άγιαξ/Στεάουα Βουκουρεστίου με νικητή Σπάρτα Πράγας/Τσέλσι

   Διαδώστε αυτό το άρθρο

 


Κάντε Like: Newsit.com.cy στο Facebook