Τελευταία ενημέρωση: 15.02.2013 | 17:32

Αποκλείστηκε ο Παγδατής. Στον τελικό ο Ντιμιτρόφ

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Αυτό το παιδί είναι φτιαγμένο για μεγάλα πράγματα... Ξεδιπλώνοντας το σπουδαίο ταλέντο του, ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη με ανατροπή επί του Μάρκου Παγδατή στον πρώτο και συναρπαστικό προημιτελικό του ABN AMRO στο Ρότερνταμ, παίρνοντας το εισιτήριο για τους "4" καλύτερους της διοργάνωσης!

Μεγάλη εμφάνιση και ακόμα μεγαλύτερη νίκη πέτυχε ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ απέναντι στον καλό του φίλο και συμπαίκτη του στα διπλά, Μάρκο Παγδατή στον αγώνα με τον οποίον άνοιξε το πρόγραμμα των προημιτελικών στην Ολλανδία την Παρασκευή.

Μετά από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι όπου κρίθηκε σε μικρολεπτομέρειες, ο 21χρονος Βούλγαρος αποδείχθηκε πιο αποφαστικός και αποτελεσματικός απ'τον αντίπαλό του και με 6-7(4), 7-6(0), 6-3 πήρε σπουδαία πρόκριση στους "4" καλύτερους του ABN AMRO World Tennis Championships.

Ο υπερταλαντούχος τενίστας απ'το γειτονικό Χάσκοβο, έκανε ένα πραγματικά μεγάλο παιχνίδι και άντεξε στην πίεση του Μάρκου σε ολόκληρο το ματς, καταφέρνοντας να φύγει νικητής απ'το κεντρικό court του Ahoy Rotterdam Arena.

Όντας ο καλύτερος τενίστας στο court, έστω και με μικρή διαφορά, ο Ντιμιτρόφ έκανε επίδειξη των απεριόριστων τενιστικών αλλά και αθλητικών του δυνατοτήτων, φτάνοντας στην τελική επικράτηση μετά από 2 ώρες και 30 συναρπαστικά λεπτά αγώνα.

Το Νο41 της παγκόσμιας κατάταξης, έπαιξε πιο επιθετικό και περισσότερο ελκυστικό τένις απέναντι στον διστακτικό Παγδατή, ο οποίος ίσως στάθηκε λίγο τυχερός στο εναρκτήριο σετ, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ, όμως στη συνέχεια δεν είχε τις λύσεις να χτυπήσει το ολοκληρωτικό τένις του Ντιμιτρόφ.

Κατά διαστήματα, μάλιστα, ο 21χρονος έκανε πράγματα και θάματα μέσα στο court, θυμίζοντας πολύ τον τενίστα που φέρει το παρατσούκλι του από τα πρώτα του επαγγελματικά βήματα (ο μικρός Φέντερερ).

Στο εναρκτήριο σετ οι δύο άνδρες κράτησαν το σερβίς τους, με τον Ντιμιτρόφ να είναι πιο απειλητικός χωρίς ωστόσο να εκμεταλλευτεί καμία απ'τις δύο ευκαιρίες που είχε για break. Έτσι, οδηγήθηκαν στο tie break, εκεί όπου ο Παγδατής αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος και με 7-4 πήρε κεφάλι στο σκορ.

Η ελαφριά ανωτερότητα του Ντιμιτρόφ μεταφράστηκε σε break στο 5ο game του 2ου σετ (3-2), με τον Βούλγαρο να έχει ευκαιρία λίγο αργότερα να προηγηθεί με διπλό break στο σετ. Αντ'αυτού, ο Παγδατής με πείσμα και αποφασιστικότητα, πήρε πίσω το break στο 8ο game (4-4) και κατάφερε να στείλει το σετ στο tie break.

Ο Κύπριος, όμως, ήταν κακός στο δεύτερο breaker και δεν μπόρεσε να πάρει ούτε πόντο απ'τον Ντιμιτρόφ ο οποίος ισοφάρισε στα σετς.

Στο καθοριστικό σετ, η έλλειψη συγκέντρωσης ήταν εμφανής για τον Παγδατή ο οποίος δέχθηκε το καθοριστικό break που έκρινε και το ματς στο 2ο game (2-0). Στη συνέχεια ο 27χρονος, Νο36 στον κόσμο, πάλεψε για την ανατροπή, είχε δύο ευκαιρίες, όμως ο Ντιμιτρόφ ήταν πολύ καλός για να αφήσει την ευκαιρία...

Στον δεύτερο φετινό του ημιτελικά, μετά το Μπρισμπέιν (όπου είχε κερδίσει πάλι τον Μάρκο), ο Ντιμιτρόφ θα αντιμετωπίσει το νικητή του δεύτερου προημιτελικού, Ντελ Πότρο-Νιέμινεν.

Αργότερα θα διεξαχθούν οι άλλοι δύο, Φέντερερ-Μπενετό (20:30GR) και Σιμόν-Κλιζάν (22:30GR).