Τελευταία ενημέρωση: 02.03.2013 | 20:46

Πήρε το ντέρμπι και έκανε βήμα τετράδας η Ομόνοια

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Με σκόρερ τους Χριστοφή και Αντράντε η Ομόνοια πήρε σπουδαία νίκη επί του Απόλλωνα με 2-1 και διατηρήθηκε στη 4η θέση της βαθμολογίας. Ο Εστεμπάν Σολάρι μείωσε για τους «κυανόλευκους» που θα κυνηγήσουν τη διάκριση μέσω του κυπέλλου.

Α΄ Μέρος

Πιο δυνατά ξεκίνησε την αναμέτρηση η Ομόνοια που έδειξε διάθεση να επιτεθεί και να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τον Απόλλωνα να ψάχνει τα πατήματα του.

Το σκορ άνοιξε νωρίς... αφού στο 8ο λεπτό ο Αγγελής Χαραλάμπους δεν υπολόγισε σωστά τη πορεία της μπάλας, ο Χριστοφή βρέθηκε σε θέση βολής και σκόραρε, δίνοντας προβάδισμα στην Ομόνοια. Μάλιστα στο επόμενο λεπτό ο Ασίς έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα των «πρασίνων».

Μετά το ημίωρο ο Απόλλωνας ανέβηκε και έγινε πιο απειλητικός. Στην εκπνοή του ημιχρόνου έφθασε μια ανάσα από την ισοφάριση αφού ο Παπουλής πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Μορέιρα, αλλά ο Αλαμπί έσωσε την ομάδα του πάνω στη γραμμή.

Στην αντεπίθεση η Ομόνοια βγήκε μπροστά και σε χρόνους καθυστερήσεων κατάφερε να σκοράρει με τον Αντράντε που έπιασε δυνατή κεφαλιά. Σημαντικό προβάδισμα για τους γηπεδούχους σε ένα κρίσιμο χρονικό σημείο του παιχνιδιού.

Β΄ Μέρος

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας έβαλε πίεση στην Ομόνοια βγήκε μπροστά και οι προσπάθειες του καρποφόρησαν στο 53ο λεπτό. Ο Εστεμπάν Σολάρι έπιασε τη κεφαλιά χωρίς να ενοχληθεί και με το πρώτο του τέρμα στον Απόλλωνα ισοφάρισε.

Το παιχνίδι απόκτησε νέο ενδιαφέρον μετά από αυτή την εξέλιξη με την Ομόνοια να μπαίνει νωθρά στο δεύτερο μέρος. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν όμως τον έλεγχο του αγώνα στη συνέχεια και να απειλήσουν με τρίτο τέρμα τον Απόλλωνα.

Στο 59΄ ο Εφραίμ σημάδεψε το δοκάρι του Βάλε, ενώ στο 80ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το δυνατό σουτ το οποίο πέρασε δίπλα από την εστία του Βάλε. Επτά λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Φρέντι να κάνει το σουτ, με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να αποκρούει. Οι γηπεδούχοι που κατάφεραν να πανηγυρίσουν στο τέλος μια σπουδαία νίκη με 2-1 επί του Απόλλωνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Σκαραμοτσίνο, Κυριάκου (83΄ Σπούνγκιν), Αλαμπί, Αντράντε, Ασσίς, Λεάντρο, Σοάρες, Εφραίμ (89΄ Ντανιέλσον), Χριστοφή, Άλβες (83΄ Φρέντι).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Βασιλείου (90΄ Σουάνης), Λόπες, Μαρκόσκι, Χαραλάμπους, Καρντόσο (46΄ Γκαρσία), Χαμντανί, Θεοδωρίδης, Σούρντου (77΄ Κωνσταντίνου), Παπουλής, Σολάρι.

Κίτρινες Κάρτες: Σκαραμοτσίνο, Κυριάκου - Μαρκόσκι (6η).