Τελευταία ενημέρωση: 23.03.2013 | 20:32

Κράτησε με το «σπαθί» της την ισοπαλία η Εθνική

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Εθνική Κύπρου και Ελβετία εξήλθαν ισόπαλες 0-0 σε ένα παιχνίδι με αρκετές χαμένες ευκαιρίες από τις δύο πλευρές αλλά κανένα τέρμα. Πολύ καλή η παρουσία της Εθνικής μας που κατά διαστήματα έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο.

Α΄ Μέρος

Ο αγώνας ξεκίνησε με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να είναι συγκεντρωμένο και να δημιουργεί τις προϋποθέσεις για να πετύχει κάποιο γκολ. Μόλις στο 10ο λεπτό ο Κρίστης Θεοφίλου νίκησε στον αέρα τους αμυντικούς των Ελβετών αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Δύο λεπτά αργότερα ο Χαραλαμπίδης επιχείρησε το σουτ χωρίς όμως να βρει στόχο.

Μια ολιγωρία στην άμυνα μας έδωσε την ευκαιρία στον Σακίρι να βρεθεί απέναντι από τον Γιωργαλλίδη στο 15΄ αλλά έστειλε την μπάλα έξω. Σε μια γρήγορη αντεπίθεση ο εκρηκτικός Χριστοφή ανάγκασε τον Σόμμερ να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

Από το 27΄ μέχρι και το 31΄ οι διεθνείς μας έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους στο παιχνίδι με αποτέλεσμα οι Ελβετοί να χάνουν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη. Αρχικά ο Σεφέροβιτς δεν καταφέρει να σπρώξει απλά την μπάλα στα δίχτυα, ακολούθως ο Εμεγκάρα από το ύψος του πέναλτι δεν βρήκε στόχο ενώ στην συνέχεια ο Στόκερ δεν μπόρεσε να δώσει σωστή πάσα στον Σεφέροβιτς.

Μια μια όμορφη ενέργεια από πλευράς της Εθνικής μας ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Χαραλαμπίδης, Χριστοφή και Μακρίδης συνδυάστηκαν υπέροχα με το πλασέ του Μακρίδη να σταματάει στο δοκάρι του Σόμμερ.

Β΄ Μέρος

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν και πάλι δυνατά με στόχο να βρουν διαδρόμους για να πετύχουν κάποιο γκολ. Η Εθνική μας ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και στο 56΄ ο Χριστοφή επιχείρησε σουτ από καλή θέση αλλά ο Σόμμερ απόκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Η Ελβετία είχε την κατοχή της μπάλας στη συνέχεια και πίεσε την Εθνική. Στο 63΄ ο Σακίρι έκανε το σουτ, με τον Γιωργαλλίδη να αποκρούει, ενώ η μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 79΄ όταν ο Σακίρι βρέθηκε προ κενής εστίας αλλά και πάλι δεν σημάδεψε σωστά, στέλνοντας την μπάλα έξω.

Τα λεπτά κυλούσαν με το 0-0 να παραμένει και την Εθνική μας να δείχνει πως έχει δυνάμεις να βγει μπροστά και να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Οι Ελβετοί έδωσαν χώρο αφού και αυτοί με την σειρά τους έδωσαν βάρος στην επίθεση.

Ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος και ανοιχτός για κάθε αποτέλεσμα. Στο 89΄ μετά από φάση διαρκείας ο Σεφέροβιτς βρέθηκε μπροστά από τον Γιωργαλλίδη, επιχείρησε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της Εθνικής έδιωξε σε κόρνερ.

Ακόμη και στο 94ο λεπτό, η Ελβετία άγγιξε το γκολ αλλά το πλασέ του Ντερτιγιόκ έφυγε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιωργαλλίδη. Το 0-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, αρκετά θετικό για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Οι συνθέσεις:

Κύπρος: Γιωργαλλίδης, Θεοφίλου, Τζούνιορ, Η. Χαραλάμπους, Ντομπρασίνοβιτς, Νικολάου, Μακρίδης, Λαμπάν, Σολωμού (54'Εφραίμ), Χαραλαμπίδης (75'Αλεξάνδρου), Χριστοφή (90'+ Σωτηρίου).

Ελβετία: Σόμερ, Ινλέρ, Στόκερ, Φον Μπέργκεν, Εμεγχάρα (46'Ξιάκα), Σακίρι, Μπεχράμι (76'Ντερντιγιόκ), Λιχστάινερ, Τζουρού (53'Σεντέρος), Σεφέροβιτς, Ροντρίγκεζ.

Kίτρινες: Σολωμού, Θεοφίλου - Σεφέροβιτς, Φον Μπέργκεν.