Τελευταία ενημέρωση: 01.04.2013 | 09:15

ΑΠΟΕΛ: Και ξανά προς τη δόξα τραβά

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Σε ένα ντέρμπι που πήρε μπρος στο δεύτερο ημίχρονο, το ΑΠΟΕΛ είχε την ουσία και το πάθος στο γήπεδο, κερδίζοντας με 2-0 την Ανόρθωση μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Πικρία και αντίδραση από τους οπαδούς της Ανόρθωσης. Το ΑΠΟΕΛ μπαίνει στα πλέι οφ πρώτο με έξι βαθμούς διαφορά από την «Κυρία».

Α΄ Μέρος

Με διάθεση να επιτεθούν μπήκαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο, προσέχοντας παράλληλα και την αμυντική τους λειτουργία. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα ο Μπιτόν επιχείρησε ένα σουτ το οποίο όμως δεν είχε καμία τύχη. Η Ανόρθωση απάντησε στο 18΄ όταν ο Λαβόρδε έκανε όμορφη κίνηση αλλά το τελείωμα του δεν ήταν το ιδανικό.

Στο 20΄ ο Ρόνι Λέβι προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή με τον Γκάλαμαζ να δίνει τη θέση του στον Πάολο Ζόρζε. Τρία λεπτά αργότερα σημειώθηκε η καλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου, όταν ο Λαβόρδε μπήκε από πλάγια στη περιοχή, επιχείρησε το σουτ αλλά ο Χιώτης έκλεισε την εστία του και με το δεξί του πόδι έκανε σωτήρια απόκρουση.

Παρά τον καλό ρυθμό, οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων έκαναν αρκετά λάθη, ενώ δεν είχαν καθαρό μυαλό στις επιθέσεις τους. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν προς το τέλος του ημιχρόνου, ωστόσο το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Β΄ Μέρος

Ένα εντελώς διαφορετικό ημίχρονο είχαμε στην επανάληψη με πολύ καλύτερο ρυθμό και από τις δύο ομάδες. Το ΑΠΟΕΛ έδειξε να είναι πιο επιθετικό και είχε διπλή τεράστια ευκαιρία όταν στο 56΄ ο Μαντούκα σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Βαλβέρδε ενώ στο 57΄ ήταν η σειρά του Σέρτζιο να σημαδέψει αυτή τη φορά το δεξί δοκάρι.

Οι δύο μεγάλες ευκαιρίες του ΑΠΟΕΛ άλλαξαν την ροή του παιχνιδιού που ήταν πολύ πιο γρήγορο στη συνέχεια. Η Ανόρθωση κυνήγησε και αυτή με τη σειρά της το γκολ αλλά οι προσπάθειες των Σπαντάτσιο, Ιτζχάκι και Πάολο Ζόρζε μέσα σε ένα δίλεπτο (65΄-67΄) δεν είχαν κάποιο αποτέλεσμα.

Το ΑΠΟΕΛ τιμώρησε την Ανόρθωση στο 68΄ όταν από μια στημένη φάση, ένα κόρνερ, ο Μπιτόν έπιασε τη κεφαλιά και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Το προβάδισμα αυτό ανάγκασε τους ποδοσφαιριστές του Ρόνι Λέβι να βγουν μπροστά και στο 70΄ ο Ιτζχάκι έχασε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία όταν εντελώς μόνος από το σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα έξω.

Και πάλι το ΑΠΟΕΛ απάντησε στις ευκαιρίες και πιο ουσιαστικό κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα με τον Μοράις με ένα σουτ-κεραυνό. Στο 86ο λεπτό είχαμε προσωρινή διακοπή του αγώνα αφού φίλοι της Ανόρθωσης έριξαν αρκετά αντικείμενα εντός αγωνιστικούς χώρου.

Στα έξι λεπτά καθυστερήσεων που πρόσθεσε ο Λεόντιο Τράττος δεν υπήρξε κάποια εξέλιξη και το ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε την πιο σημαντική νίκη του στο πρωτάθλημα. Μάλιστα με το 0-2 το ΑΠΟΕΛ υπερτερεί και σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Αυτή ήταν η όγδοη σερί νίκη του ΑΠΟΕΛ χωρίς μάλιστα να δεχθεί τέρμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ανόρθωση (Ρ. Λέβι): Βαλβέρδε, Άντιτς (59' Λαμπάν), Γκάλαμαζ (20' Ζόρζε), Ίλιτς, Ντουάρτε, Αλέξα, Σπαντάτσιο, Κάλβο (53' Σκοπελίτης), Λαμπόρδε, Ρέζεκ, Ιτζχάκι

ΑΠΟΕΛ (Ι. Γιοβάνοβιτς): Χιώτης, Σέρτζιο, Ολιβέιρα, Μπόρδα, Κλουκόφσκι, Μοράις, Τζιόλης, Μπέκμαν (67' Πίντο), Χαραλαμπίδης, Μαντούκα (96' Μπούντιμιρ), Μπιτόν (77' Αλωνεύτης)