Τελευταία ενημέρωση: 06.04.2013 | 21:15

Τα πράσινα κανόνια πήραν φωτιά - Η τρελή πορεία της Ομόνοιας συνεχίζεται

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Το ντέρμπι αιωνίων ανήκει ολοκληρωτικά στην Ομόνοια που κέρδισε με 3-0 το ΑΠΟΕΛ, πέτυχε την όγδοη σερί της νίκη και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα. Δύο γκολ ο Εφραίμ και ένα ο Λεάντρο. Άσχημη εμφάνιση για το ΑΠΟΕΛ.

Α΄ Μέρος

Πολύ καλός ο ρυθμός στο πρώτο μέρος με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να κυνηγούν το γκολ από το πρώτο λεπτό. Η Ομόνοια προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για γκολ αν και το ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που είχε δύο καλές στιγμές με τους Τζιόλη και Μπιτόν στο 10ο και 13ο λεπτό.

Με την συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα, ο Γιώργος Εφραίμ έδωσε προβάδισμα στην Ομόνοια με κοντινό πλασέ, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του ΑΠΟΕΛ.

Το προβάδισμα αυτό έδωσε ώθηση στους "πράσινους" που έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Άλβες στο 20΄ για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους.

Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει και μετά το ημίωρο έγινε πιο απειλητικό. Ένα σουτ του Χαραλαμπίδη στο 39΄ δεν είχε στόχο, ενώ στο 42΄ ο Ολιβέιρα έπιασε ανενόχλητος τη κεφαλιά αλλά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
Μοιρασμένη η κατοχή στα επόμενα λεπτά με το 1-0 υπέρ της Ομόνοιας να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Β΄ Μέρος

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Ομόνοια να χάνει σπουδαία ευκαιρία με τον Αλβες. Ο επιθετικός των "πρασίνων" βρέθηκε μόνος του στο 53΄ αλλά δεν κατάφερε να κάνει το πλασέ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Ομόνοια κέρδισε φάουλ και ο Λεάντρο ανέλαβε την εκτέλεση του. Η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Διονύση Χιώτη και οι οπαδοί της Ομόνοιας πανηγύρισαν για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση. Το 2-0 έδωσε σοβαρό προβάδισμα στην Ομόνοια που έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι.

Στο 65ο λεπτό ο Γιώργος Εφραίμ έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην Ομόνοια αφού με ένα ψύχραιμο πλασέ νίκη και πάλι τον Διονύση Χιώτη. Ο ενθουσιασμός της Ομόνοιας ήτνα εμφανής και τα πράγματα άρχισαν να ξεκαθαρίζουν.
Καλή στιγμή είχε το ΑΠΟΕΛ στο 70΄ αλλά ο Μορέιρα απέκρουσε με εκπληκτικό τρόπο τη κεφαλιά του Μπιτόν. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν διαφοροποίηθηκε κάτι και η Ομόνοια πήρε μια μεγάλη, πολύ μεγάλη νίκη με 3-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ομόνοια (Τ. Σαβέφσκι): Μορέιρα, Σπούνγκιν, Αλαμπί, Αντράντε (72' Ντανιέλσον), Σκαραμοτσίνο, Σοάρες, Λεάντρο, Ασίς, Εφραίμ (83' Μαργκάσα), Χριστοφή, Α. Άλβες (77' Φρέντι)

ΑΠΟΕΛ (Ι. Γιοβάνοβιτς): Χιώτης, Σέρτζιο, Ολιβέιρα, Μπόρδα, Κλουκόφσκι, Τζιόλης (58' Αλωνεύτης), Μοράις, Μπέκμαν (56' Πίντο), Χαραλαμπίδης (78' Μπούντιμιρ), Μαντούκα, Μπιτόν