Τελευταία ενημέρωση: 07.04.2013 | 19:52

Ά κατηγορία: Ισοπαλία 1-1 που συμφέρει στην Αλκή (Δηλώσεις)

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Ισόπαλος 1-1 τελείωσε ο αγώνας μεταξύ Αλκής και Εθνικού Άχνας στο Δασάκι, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των πλέϊ οφ. Αποτέλεσμα το οποίο σαφώς και δεν ευνοεί κανένα, και ειδικότερα τον Εθνικό, ο οποίος παρέμεινε στη 12η θέση.  Βασκονσέλος στο 32΄ και Παϊσάο στο 75 τα γκολ για τις δύο ομάδες.

Με πολύ καλό ρυθμό άρχησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες αφού όποια κατάφερνε να σκοράρει πρώτη θα αποφορτιζόταν από το άγχος του αγώνα. Κόντε και Κενμόνιε απείλησαν από πλευράς Εθνικού, ενώ ο Βασκονσέλος στο 32ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο 43ο λεπτό όταν το σουτ του Κενμόνιε και πάλι, απέκρουσε ο Γεωργαλλίδης.
Στην επανάληψη ο Εθνικός μπήκε πιο δυναμικά θέλοντας να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο μόνο μία φορά απείλησε μέχρι το 60, με κεφαλιά του Κενμόνιε.

Δύο λεπτά αργότερα, η Αλκή έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της, όταν το πλασέ του Μπακάλ έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια κτύπησε στο δοκάρι του Μάλαρτζ.

Οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες συνεχίστηκαν εκατέρωθεν, με τον Εθνικό από το 70ο λεπτό και έπειτα να ανεβάζει στροφές και να οδηγεί το παιχνίδι.

Αφού ο Αουρέλιο δεν κατάφερε να ισοφαρίσει βρίσκοντας δύο δοκάρια, στο 75ο λεπτό ο Παϊσάο με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Από το γκολ της ισοφάρισης και μετά, όλες οι προσπάθειες ανήκαν στον Εθνικό, ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει εκ νέου, με το παιχνίδι να τελειώνει τελικά, ισόπαλο 1-1.

Εθνικός Άχνας:
Μάλαρτζ, Μαχράντζε, Αουρέλιο, Σίμοφ, Μπούντεν, Λίμα, Σίλας, Κενμόγκνε (59΄ Μασίνουα), Κόντε (59΄ Βαττής), Πέντα (87΄ Πιτσιλλίδης), Παϊσάο.

Αλκή:  Γιωργαλλίδης (46΄ Μπρουκς), Καπιλότο, Μπάρτζε, Γκλιγκόροφ, Άσπας, Φυλακτού, Στέλβιο (44΄ Καμαρά), Σίδνεϊ, Μπακάλ, Φαράν, Βασκονσέλος (64΄ Γιουσίφ).

Δηλώσεις:

Μπόρτζε Τζούρεφ:
 "Η Αλκη δίκαια προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι, δημιουργήσαμε φάσεις και μπορούσαμε να κερδίσουμε ή να χάσουμε. Ο δρόμος είναι μακρύς και ελπίζω να είμαστε καλύτεροι στη συνέχεια για να μείνουμε στην πρώτη κατηγορία".

Nεόφυτος Λάρκου: "Κάναμε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, είχαμε τον έλεγχο και την κυκλοφορία της μπάλας και σημειώσαμε και το γκολ. Στο δεύτερο μέρος λόγω των αναγκαστικών αλλαγών χάσαμε ύψος και μας στοίχισε. Η ευκαιρία του Μπακάλ με το δοκάρι ήταν καθοριστική, ωστόσο και ο Εθνικός έκανε ευκαιρίες και κατάφερε να ισοφαρίσει".