What's hot? ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΟ ΑΓΓΕΙΟ· ΤΡΙΜΕΡΗΣ· ΣΙΣΙ· ΜΜΑΔ·

INFO

13.04.2013 | 17:00
Τελευταία ενημέρωση: 13.04.2013 | 20:12

Δεν λέει να τελειώσει το πρωτάθλημα- Στο μηδέν έμειναν ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση (δηλώσεις)

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Παρά τις αρκετές επιθετικές προσπάθειες και από τις δύο ομάδες καμία δεν κατάφερε να πα΄ρει τη νίκη αφού κόλλησαν στο μηδέν ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση. Αναλλοίωτο παρέμεινε το σκηνικό στη κορυφή της βαθμολογίας, με το +6 των "γαλαζοκιτρίνων" να υφίσταται.

1ο Ημίχρονο
Με στόχο να αιφνιδιάσει την αντίπαλο του ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με την πίεση που εξάσκησαν  να φέρνει σπουδαία ευκαιρία μόλις στο 5ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Χαραλαμπίδη ο Τζιόλης πήρε τη κεφαλιά, με τον Μάστρου να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Η «κυρία» κέρδισε σιγά σιγά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθούσε να φτιάξει τη δικιά της ευκαιρία, η οποία ήρθε στο 16ο λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του Λαβόρδε ο Ρέζεκ χτύπησε τη μπάλα με το γόνατο, και ο Πάρντο έδιωξε σε κόρνερ.

Η επόμενη καλή ευκαιρία στο ντέρμπι ανήκε και πάλι στον ΑΠΟΕΛ. Στο 24ο λεπτό, ο Χαραλαμπίδης εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Μπόρδα ο οποίος προσπάθησε το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει τελικά στον Ολιβέϊρα ο οποίος από καλό σημείο δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Η υπεροχή του ΑΠΟΕΛ συνεχίστηκε και στο 30ο λεπτό είχε ακόμη μία καλή ευκαιρία, όταν από λάθος του Σπαντάτσιο ο Αλωνεύτης πέρασε στη περιοχή και επιχείρησε διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα να περνάει έξω, όπως και η κεφαλιά του Μπούντιμιρ στο 37ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του «Μπίδη».

2ο Ημίχρονο
Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη, και σε δύο περιπτώσεις στο 47ο και 48ο λεπτό απείλησαν δύο φορές την εστία του Πάρντο. Αρχικά ο Αβραάμ έπιασε σουτ στη κίνηση το οποίο απέκρουσε ο Πάρντο ενώ στη συνέχεια το σουτ από τον Λαβόρδε πέρασε έξω.

Στο 71ο λεπτό ο Χαραλαμπίδης εκτέλεσε φάουλ, ο Μπόρδα έκανε το γύρισμα με τη μπάλα να περνάει παράλληλα από την εστία του Μάστρου, ωστόσο κανείς επιτιθέμενος δεν βρέθηκε εκεί.

Και ενώ η Ανόρθωση ανέβασε ρυθμούς και έψαχνε το γκολ, έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ντουάρτε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Αλεξάνδρου.

Αν και η ανόρθωση έμεινε με δέκα, ο ΑΠΟΕΛ όσο και αν προσπάθησε δεν κατάφερε να σκοράρει και να τελειώσει το παιχνίδι, παρά τη πολιορκία στα καρέ του Μάστρου.

AΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Κλουκόφσκι, Ολιβέιρα, Μπόρδα, Τζιόλης, Πίντο, Μαντούκα (66΄ Μπενασούρ), Χαραλαμπίδης, Αλωνεύτης (78΄ Αλεξάνδρου), Μπούντιμιρ (71΄ Μπιτόν)

Ανόρθωση:
Μάστρου, Ντουάρτε, Αβραάμ, Ζόρζε, Ίλιτς, Αλἐξα, Σκοπελίτης, Λαμπάν(85΄ Άντιτς), Σπαντάτσιο (72΄ Ρονκάτο), Λαμπόρδε, Ρέζεκ (44΄ Οκκάς)

Κίτρινες: Πίντο / Αβραάμ (4η) Κόκκινες: Ντουάρτε (2η κίτρινη)

Διαιτητής:
Λ. Τράττος (Σ. Βίκτωρος, Μ. Τσεντής), Μ. Παναγή

Πάμπος Χριστοδούλου :
«Ήταν ένα ντέρμπι με λίγες φάσεις. Το  ΑΠΟΕΛ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο. Κινδυνέψαμε από στημένα αλλά τα δουλέψαμε και αντέξαμε στην πίεση. Ήταν δύσκολο για μας αφού από το +6 φτάσαμε στο -6 και αν χάναμε θα ήμασταν εκτός. Θα περιμένουμε μέχρι το τέλος να έχουμε μόνο νίκες και αν στραβοπατήσει ο ΑΠΟΕΛ να διεκδικήσουμε τον τίτλο. Μετά το 25-30 είχαμε πρόβλημα με τον Ρέζεκ. Το ματς πήγαινε όπως το σχεδιάζαμε αλλά είχαμε το πρόβλημα με τον Ρέζεκ. Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό».

Ιβάν Γιοβάνοβιτς:
«Είναι καλές οι ομάδες και τα παιχνίδια είναι δύσκολα. Δεν ήταν ποιοτική η αναμέτρηση και είχαμε προϋποθέσεις για το γκολ αλλά δεν το πετύχαμε. Ετοιμαζόμαστε για τον αγώνα με την ΑΕΚ. Μπορεί να έχουμε έξι βαθμούς διαφορά αλλά φάνηκε στη σεζόν ότι όλα μπορούν να συμβούν. Για μας η νίκη ήταν ο στόχος και μόνο αυτή θα μας έφερνε ένα βήμα πιο κοντά στον τίτλο. Τώρα όλες οι ομάδες είναι κοντά και διεκδικούν τον τίτλο».