What's hot? ΧΑΡΙΡΙ· ΦΑΙΔΩΝΟΣ· C STAR· ΜΙΣΘΟΣ·

INFO

13.04.2013 | 17:01
Τελευταία ενημέρωση: 13.04.2013 | 20:17

Η τρίτη...είναι του νοικοκύρη - Στη τρίτη θέση η Ομόνοια με το 0-2 επί της ΑΕΚ (δηλώσεις)

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε η Ομόνοια μετά τη σημερινή της νίκη επί της ΑΕΚ με 0-2 στο ΓΣΖ, χάρη σε γκολ, Σκέμπρι και Άλβες. Με δέκα ολοκλήρωσε η ΑΕΚ, αφού ο Μπεν Σιμόν ξέμεινε από αλλαγές, λόγω τραυματισμού του Μάατσι.

1ο Ημίχρονο
Με αρκετά καλές διαθέσεις μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι «πράσινοι» οι οποίοι άρχισαν από το πρώτο δευτερόλεπτο να πιέζουν ψηλά τους παίκτες της ΑΕΚ, χωρίς να τους αφήσουν να φτιάξουν παιχνίδι.

Μόλις στο 10ο λεπτό, η υπεροχή της Ομόνοιας καρποφόρησε, αφού σε εκτέλεση κόρνερ του Αγκουιάρ ο Μέρσιο επιχείρησε να διώξει όμως έστειλε τη μπάλα προς τα πίσω, όπου ο Σκέμπρι πλάσαρε τον Χαϊμοφ γράφοντας το 0-1.

Επηρεασμένοι από την απουσία του δημιουργικότερου τους παίκτη Άλεξ Ντα Σίλβα, οι «κιτρινοπράσινοι» δεν δημιούργησαν ούτε και μία επίθεση μέχρο το 30ο λεπτό, αφού παρά τη διάθεση που υπήρχε, απουσίαζε η τελική προσπάθεια.

Οι ταχύτατοι Σκέμπρι, Χριστοφή και Λεάντρο εκμεταλλεύονταν τις αδυναμίες στο κέντρο της ΑΕΚ, και κλέβοντας την μπάλα δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες με την ευκαιρία του Χριστοφή στο 30ο λεπτό να είναι η καλύτερη.

Η υπεροχή της Ομόνοιας συνεχίστηκε, χωρίς ωστόσο να δημιουργούνται ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες.  Στο 37ο λεπτό ο Λεάντρο έκλεψε τη μπάλα και έδωσε στον Αντρέ Άλβες, ο οποίος μόνος απέναντι σε όλους τους αμυντικούς της ΑΕΚ, οι οποίοι ολιγώρησαν, έγραψε το 0-2 με σουτ, αφού ο Χαϊμοφ δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

2ο Ημίχρονο
Χωρίς να έχει άλλη επιλογή η ΑΕΚ από το να ψάξει το γκολ, έπαιξε φουλ επίθεση με τον Παύλου στο 64ο λεπτό να χάνει καλή ευκαιρία, όμως το σουτ του έδιωξε εντυπωσιακά ο Μορέϊρα.  Λίγα λεπτά αργότερα, η ατυχία χτύπησε την ΑΕΚ, αφού ο Μάατσι χτύπησε στο γόνατο και πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες, καθώς ο Μπεν Σιμόν ολοκλήρωσε λίγο πιο πριν τις αλλαγές του.

Mε την ΑΕΚ να παίζει με δέκα και το παιχνίδι να είναι σχεδόν τελειωμένο, η Ομόνοια ανέβηκε εκ νέου στην επίθεση και έχασε μάλιστα σπουδαία ευκαιρία με τον Φρέντο στο 76ο λεπτό να κάνει το 0-3, ωστόσο ο Χαϊμοφ απέκρουσε με τα πόδια.

ΑΕΚ: Χαϊμόφ, Μέρτακκας (46'Γκριν), Φαν Ντάικ, Καταλά, Τσάντο, Τομάς, Μάτσι, Μουρίγιο, Ντε Κλερ (53'Ζιλέ), Πάλιτς, Μέρσιο (46'Παύλου)

Ομόνοια:
Μορέιρα, Αγκουιάρ, Ντανιέλσον, Σκαραμοτζίνο, Ασίς (73'Μαργκάσα), Αντράντε, Σπούνγκιν, Α. Άλβες (73'Φρέντι), Σκέμπρι, Λεάντρο, Χριστοφή (62'Εφραίμ)

Κίτρινες: Φαν Ντάικ

Διαιτητής: Δημήτρης Μασιάς (Αγγέλα Κυριάκου-Ανδρέας Ανδρέου) Αντώνης Χριστοδούλου

Τόνι Σαβέφσκι:«Σήμερα πήραμε μια πάρα πολύ σπουδαία νίκη, πολύ καθαρά και δίκαια αφού ήμασταν καλύτεροι πιστεύω σε όλο το παιχνίδι. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που πήραμε και το σκορ υπέρ μας. Θα μπορούσαμε και στο δεύτερο, που είχαμε ευκαιρίες στα πρώτα πέντε λεπτά, να τελειώσουμε το ματς. Όσο περνούσε ο χρόνος η ΑΕΚ ρίσκαρε και όσο ήταν το σκορ στο 2-0 δίναμε δικαίωμα να μπουν στο παιχνίδι με τις ευκαιρίες που βρήκαν. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά, γιατί δίνουμε πολλά παιχνίδια σε 15 μέρες. Υπάρχει μεγάλη κούραση και ελπίζω να ξεπεραστεί αυτό. Είμαστε και στους δυο στόχους και ελπίζω να επιτευχθούν στο τέλος της σεζόν. Βρήκαμε τις δυνάμεις και καταφέραμε να κερδίσουμε ένα αντίπαλο που παλεύουμε μαζί για την Ευρώπη. Την κερδίσαμε, μετά και τις δυο σερί ήττες που είχαμε από την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα».

Μπεν Σιμόν: «Συγχαρητήρια στην Ομόνοια για την νίκη της. Είναι μια δύσκολη στιγμή για την ομάδα μας. Δεν έχουμε χάσει ξανά δυο παιχνίδια στη σειρά για φέτος. Όμως γι' αυτές τις δύσκολες στιγμές βρισκόμαστε εδώ. Τίποτα δεν έχει τελειώσει, η ΑΕΚ είναι μέσα στους στόχους της. Στόχος είναι η δεύτερη θέση και ο τελικός Κυπέλου και υποσχόμαστε να κάνουμε ότι είναι δυνατόν για να πετύχουμε τους στόχους μας».