Καταιγισμός γκολ για Μπάγερν, Ντόρτμουντ

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Μπάγερν Μονάχου και Ντόρτμουντ έπεισαν και με το παραπάνω για την άξια παρουσία τους στα ημιτελικά του Champions League, με ακόμα μία άνετη επικράτηση στη Bundesliga, διαλύοντας Νυρεμβέργη και Γκρόιτερ Φιρτ για την 29η αγωνιστική.

Ο Γιουπ Χάινκες είχε προαναγγείλει για τις αλλαγές και με τη μισή ομάδα στον πάγκο να παρακολουθεί και την άλλη μισή εκτός αποστολής, η ευθύνη του σκοραρίσματος μοιράστηκε σε κάθε... ενδιαφερόμενο. Τζερόμ Μπόατενγκ, Μάριο Γκόμεθ, Ραφίνια και Τζερντάν Σατσιρί νίκησαν τον Ράφαελ Σάφερ, ενώ στον αντίποδα, ο Τίμι Ζίμονς απέτυχε να νικήσει από το πέναλτι τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Τομ Στάρκε, ο οποίος κράτησε κι αυτός ανέπαφη την εστία των πρωταθλητών Γερμανίας.

Η Ντόρτμουντ έκανε επίδειξη ισχύος απέναντι στην ουραγό Γκρόιτερ Φιρτ, την οποία διέλυσε με 6-1 εκτός έδρας και έφτασε ακόμα πιο κοντά στη μαθηματική κατάληψη της 2ης θέσης του πίνακα της βαθμολογίας. Ο Γίργκεν Κλοπ επέλεξε μία ομάδα γεμάτη βασικούς, παρά τον ψυχοφθόρο προημιτελικό με αντίπαλο τη Μάλαγα που χρειάστηκε προσπάθεια μέχρι το τελευταίο λεπτό. Οι παίκτες του... βιάστηκαν να τελειώσουν το ματς και μέχρι το ημίχρονο βρίσκονταν 5 γκολ μπροστά, καταρρίπτοντας το ρεκόρ συλλόγου για τη μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων στο 1ο ημίχρονο εκτός έδρας αγώνα πρωταθλήματος.

Ο Μάριο Γκέτσε με 2 σλάλομ απέδειξε ότι δεν διαθέτει πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων, ενώ ο Ιλκάι Γιουντογκάν επιβεβαίωσε ότι δεν πρόκειται για έναν απλό αμυντικό μέσο - κυματοθραύστη αντίπαλων επιθέσεων. Ο Γιάκουμπ Μπλαστικόβσκι έκανε την έκπληξη και έγινε ο 1ος Πολωνός που σκόραρε στο παιχνίδι, ωστόσο λίγο πριν από το τέλος, ο συμπατριώτης του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι συνέχισε το απίθανο σερί του, σκόραρε για 11ο σερί παιχνίδι στην Bundesliga και πλησίασε στο γκολ το αντίστοιχο ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, που αγωνίστηκαν με τον Θάνο Πέτσο βασικό, ήταν να μειώσουν με τον Έντγκαρ Πριμπ στο 71ο λεπτό.

Σε ρυθμούς twitter

# Ο 19χρονος Γερμανός μέσος Εμρέ Τζαν έκανε ντεμπούτο στη φετινή Bundesliga και μάλιστα ως βασικός στη νίκη της Μπάγερν Μονάχου επί της Νυρεμβέργης (έφτασε τις 4 εμφανίσεις φέτος σε όλες τις διοργανώσεις). Ο 18χρονος Δανός μέσος Πιερ Εμίλ Χόιμπιεργκ πέρασε ως αλλαγή, κάνοντας κι αυτός ντεμπούτο.

# Στη Γερμανία βρέθηκε ο Ζοζέ Μουρίνιο για να παρακολουθήσει από κοντά την αντίπαλο της Ρεάλ Μαδρίτης στα ημιτελικά του Champions League, την Ντόρτμουντ, να διασύρει την Γκρόιτερ Φιρτ.