Τελευταία ενημέρωση: 17.04.2013 | 21:07

el...λεμεσιάνικο ντέρμπι στον τελικό του κυπέλλου/ 1-1 ΑΕΚ και Απόλλωνας

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Πανάξια πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου πήρε ο Απόλλωνας απέναντι στην ΑΕΚ μετά και το ισόπαλο 1-1 στο ΓΣΖ. Ντα Σίλβα στο 29ο και Σούρντου στο 64ο λεπτό τα γκολ για τις δύο ομάδες.

Με περισσότερη διάθεση άρχισε το παιχνίδι η ΑΕΚ η οποία καιγόταν για γρήγορο γκολ, ώστε να πάρει τα ηνία του αγώνα και να το οδηγήσει αυτή με τον ρυθμό της. Το 4-4-2 του Μπεν Σιμόν με Τσάντο και Πιντάδο απέδωσε καρπούς αρχικά, αφού πίεζαν συνεχώς την μεσοαμυντική γραμμή του Απόλλωνα, χωρίς όμως να φτάσουν με αξιώσεις τη περιοχή του Βάλε.

Αν και ο Απόλλωνας κέρδιζε συνεχώς μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, εντούτοις η ΑΕΚ με δράστη τον Ντα Σίλβα βρήκε τη λύση. Αφού δεν έμπαινε στη περιοχή του Βάλε, ο Βραζιλιάνος άσος τον άφησε άγαλμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 30 μέτρα, στο 29ο λεπτό, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Μετά το γκολ της ΑΕΚ, ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει κυρίως όμως και πάλι με κλεφτοπόλεμο, όμως δεν κατάφερε τελικά να απειλήσει την εστία του Χαϊμοφ, αφού στον αγωνιστικό χώρο έκαναν την εμφάνιση τους τα νεύρα και τα σκληρά μαρκαρίσματα. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν κάποιες ευκαιρίες με σουτ των Ντα Σίλβα και Τομάς, τα οποία όμως ήταν άστοχα.

Η ίδια αγωνιστική εικόνα για τις δύο ομάδες επικράτησε και στην επανάληψη, αφού η ΑΕΚ συνέχιζε να ελέγχει το παιχνίδι και να έχει την επιθετική πρωτοβουλία, αλλά να μην μπορεί να μετουσιώσει σε ευκαιρίες την υπεροχή της.

Αντίθετα ο Απόλλωνας, περίμενε στηριζόμενος στο παιχνίδι του, και στο 64ο λεπτό έπειτα από μία αντεπίθεση, ο Σούρντου πέρασε στη περιοχή με ωραία ατομική προσπάθεια, κάνοντας το 1-1.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι ήταν εντελώς διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η ΑΕΚ κυνηγούσε τρία γκολ για να πάρει τη πρόκριση, ωστόσο η αμυντική γραμμή του Απόλλωνα δεν τους άφησε περιθώρια να πλησιάσουν την περιοχή του Βάλε.

Τέλος αγώνα

88'
Ο Σεράν Πόλο ανέτρεψε τον Άλεξ Κωνσταντίνου μέσα στη περιοχή, όμως ο Μάριος Παναγή δεν υπέδειξε τη παράβαση.

78'
Σουτ απο τον Τομάς, η μπάλα πέρασε έξω

64' Γκολ... Πολύ καλή ατομική ενέργεια του Σούρτου, ο οποίος μπήκε στη περιοχή και έπιασε το σουτ, με τον Χαϊμοφ να μην μπορεί να αντιδράσει

58' Σέντρα από τον Γκριν, ο Πιντάδο με εν κινήση σουτ η μπάλα πέρασε έξω.

43' Γυριστό σουτ από τον Τομάς, η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από την εστία του Βάλε.

37' Σουτ από τον Ντα Σίλβα, η μπάλα πέρασε έξω.

29' Γκολ...Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα, από αρκετά μακριά, 30 μέτρα περίπου, αφήνοντας "άγαλμα" τον Βάλε.

11' Σουτ από τον Τομάς απέκρουσε ο σταθερά Βάλε