Τελευταία ενημέρωση: 17.04.2013 | 19:08

Το πρώτο εισιτήριο του τελικού είναι «γαλαζοκίτρινο» - Δίκαιη πρόκριση για ΑΕΛ

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Με χρυσό σκόρερ τον Βοού στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΛ επικράτησε με 1-0 της Ομόνοιας και πήρε τη πρόκριση στο τελικό του κυπέλλου. Καλύτερη η ομάδα του Ζόρζε Κόστα δίκαια έφθασε στη νίκη. Πολύ καλή ατμόσφαιρα στο ντέρμπι.

Α΄ Μέρος

Η ΑΕΛ κρατούσε μπάλα στα αρχικά στάδια του αγώνα, έδειξε να ελέγχει τον ρυθμό αλλά τίποτα το ουσιαστικό. Από μια καλή στιγμή οι δύο ομάδες με τον Άλβες να πιάνει μια αδύναμη κεφαλιά στο 4ο λεπτό, ενώ πανομοιότυπη ήταν και η φάση του 13΄ με τη κεφαλιά του Μοντέιρο.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο γρήγορος στη συνέχεια με την ΑΕΛ να εξακολουθεί να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 23ο λεπτό ο Ασίς επιχείρησε το σουτ αλλά ο Ντεγκρά απόκρουσε, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή με κοντινή προβολή του Μοντέιρο αλλά ο Μορέιρα μάζεψε τη μπάλα.

Ο Μοντέιρο ήταν εκπληκτικός και επιχείρησε νέο σουτ στο 28΄ αναγκάζοντας τον Μορέιρα να κάνει άλλη μια εκπληκτική απόκρουση. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έβαλαν πίεση στην Ομόνοια αλλά δεν έχουν καταφέρει να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Η ΑΕΛ συνέχισε να είναι καλύτερη και στη συνέχεια και στο 40΄ είχε καλή ευκαιρία με τον Μοντέιρο αλλά ο Μορέιρα έδειξε σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα ο Ντόσα Τζούνιορ σκόραρε με κεφαλιά αλλά ο Βασίλης Δημητρίου έδειξε επιθετικό φάουλ.

Η λύτρωση για την ΑΕΛ ήρθε στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Βοού να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά. Δικαιολογημένο το προβάδισμα για την ΑΕΛ που ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος.

Β΄ Μέρος

Δυνατά μπήκε στην επανάληψη η Ομόνοια με τον Δημήτρη Χριστοφή να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 47ο λεπτό. Ο επιθετικός των «πρασίνων» πλάσαρε τον εξουδετερωμένο Ντεγκρά αλλά ο Ουόν έδιωξε τελευταία στιγμή. Τρία λεπτά αργότερα ο Άλβες έπιασε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Η Ομόνοια συνέχισε να πιέζει και να επιζητά την ισοφάριση αλλά η ΑΕΛ ήταν πολύ καλά οργανωμένη μέσα στο γήπεδο και δεν επέτρεψε στους «πράσινους» να γίνουν απειλητικοί. Στο 69΄ ένας καλός συνδυασμός των παικτών του Σαβέφσκι έφερε ένα κόρνερ, αφού το σουτ του Εφραίμ βρήκε σε σώματα αμυντικών της ΑΕΛ.

Στο 78΄ ο Μπεμπέ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά και πάλι ο Μορέιρα κατάφερε να αποκρούσει. Με τη συμπλήρωση 80 λεπτών παιχνιδιού η Ομόνοια έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές αφού ο Ασίς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για την Ομόνοια, από τη στιγμή μάλιστα που η ΑΕΛ δεν κλείστηκε πίσω αλλά βγήκε μπροστά για να πετύχει και δεύτερο τέρμα.

Η Ομόνοια βγήκε μπροστά και άφησε χώρους πίσω με αποτέλεσμα η ΑΕΛ να δημιουργήσει δύο καλές ευκαιρίες με τους Ντεντέ και Σέρτζιο. Στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων η αγωνία κτύπησε κόκκινο αφού η πρόκριση παιζόταν στο τέρμα.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την ΑΕΛ να πανηγυρίζει τη νίκη με 1-0 και μαζί τη πρόκριση στο μεγάλο τελικό.

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Καρλίτος, Τζουνιόρ, Ουόν, Αϊρόσα, Σακέτι, Ντεντέ, Μπεμπέ (94'Μαϋκόν), Μοντέιρο (90'Έμπο), Σα (73'Σέρτζιο), Βουό.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Σπούνγκιν (86'Ντανιέλσον), Αλαμπί, Αντράντε, Σκαραμοτζίνο, Σοάρες (62'Φρέντι), Λεάντρο, Ασίς, Εφραίμ, Χριστοφή, Α. Άλβες (77'Σκέμπρι).