Τελευταία ενημέρωση: 20.04.2013 | 13:05

Σωματείο ΑΠΟΕΛ: Κάνει λογο για ανικανότητα των διαιτητών

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Σφοδρά παράπονα για τη διαιτησία του χθεσινού αγώνα στο φούτσαλ με αντίπαλο την Ομόνοια, αναφέρει σε ανακοίνωση του το σωματείο ΑΠΟΕΛ.

Η ανακοίνωση αναφέρει:

Την ήττα με 5-3 γνώρισε η ομάδα futsal του Σωματείου μας στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου με αντίπαλο την Ομόνοια.

Μια ήττα η οποία στιγματίστηκε από την «ανικανότητα» των διαιτητών να σφυρίξουν ακριβοδίκαια σ’ ένα τόσο σημαντικό αγώνα στερώντας από την ομάδα μας δύο πολύτιμες μονάδες στον επαναληπτικό από τον οποίο θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε μέχρι το τέλος την πρόκριση.

Φάουλ στον Ομήρου, σε αντεπίθεση, ο παίκτης της Ομόνοιας έπρεπε να αποβληθεί ωστόσο οι διαιτητές δίνουν κίτρινη κάρτα ενώ ήταν ο τελευταίος παίκτης.

Στην συνέχεια οι διαιτητές με σχετική ευκολία έδωσαν απευθείας κόκκινη κάρτα στον Arty για χέρι μια απόφαση που εξόργισε τους πάντες αφού σε καμιά περίπτωση δεν θα έπρεπε να δοθεί.

Μερικά δευτερόλεπτα μετά ο ίδιος διαιτητής απέβαλε και τον Σάββα Ομήρου με 2η κίτρινη κάρτα την ώρα που αντίπαλος παίκτης προκαλούσε συνέχεια τον ποδοσφαιριστή μας μπροστά από τον διαιτητή.

Όσον αφορά το καθαρό αγωνιστικό κομμάτι οι παίκτες μας έπαιξαν σαν ΑΠΟΕΛ τιμώντας την γαλαζοκίτρινη φανέλα. Παρά την πολύ καλή εμφάνιση των παικτών μας οι οποίοι έχασαν πολλές ευκαιρίες για γκολ, η Ομόνοια ήταν πιο αποτελεσματική και κατάφερε να προηγηθεί με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος και με αντεπίθεση διαρκείας οι παίκτες μας κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 3-3 με σκόρερ τους Arty (1) και Ανδρέα Γεωργίου (2). Υπήρξε μάλιστα προσωρινή διακοπή του αγώνα στο 3-3 αφού οπαδοί της Ομόνοιας εκτόξευσαν αντικείμενα εντός αγωνιστικού χώρου και μερικά λεπτά μετά συνεχίστηκε το παιχνίδι.

Μέχρι το 34ο λεπτό η ομάδα μας κρατούσε το πολύτιμο 3-3 ωστόσο η Ομόνοια κατάφερε να πετύχει άλλα δύο τέρματα ανεβάζοντας το σκορ στο 5-3.

Στο τελευταίο λεπτό και αφού αποβλήθηκαν δύο παίκτες μας, η ομάδα αγωνίστηκε με 3 παίκτες έναντι 5 του αντιπάλου και με σωτήριες επεμβάσεις του τερματοφύλακα μας κρατήσαμε το 5-3 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Ο επαναληπτικός είναι ορισμένος για την ερχόμενη Πέμπτη, θα διεξαχθεί στο Λευκόθεο και θα αρχίσει στις 19:30.