What's hot? ΠΑΝΙΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ· ΑΝΝΙΤΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ· ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ· ΠΡΟΕΔΡΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ·

Τελευταία ενημέρωση: 21.04.2013 | 22:15

Κρατάει το πρωτάθλημα το ΑΠΟΕΛ και ετοιμάζεται να το σηκώσει!

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Με ένα απίθανό φάουλ του Μάριο Σέρτζιο (63΄) το ΑΠΟΕΛ έκανε διπλό τίτλου στο ΓΣΖ απέναντι στην ΑΕΚ επικρατώντας με 1-0. Στους οκτώ βαθμούς η διαφορά από την Ανόρθωση με τρία παιχνίδια να απομένουν.

Α΄ Μέρος

Πολύ καλό ρυθμό είχε ο αγώνας στο πρώτο μέρος με την ΑΕΚ να είναι η ομάδα που είχε τη κατοχή της μπάλας και έλεγχε το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 18ο λεπτό όταν ο Ζιλέ έπιασε τη κεφαλιά αλλά ο Ολιβέιρα έδιωξε δύσκολα με το γόνατο.

Το ΑΠΟΕΛ βγήκε μπροστά και επιδίωξε με τη σειρά του να πετύχει κάποιο γκολ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν μεγάλη ευκαιρία να το καταφέρουν στο 27ο λεπτό αλλά ο Χαραλαμπίδης σημάδεψε το δοκάρι του Χαϊμόφ.

Πιο κινητική η ΑΕΚ στη συνέχεια, πίεσε για το γκολ και είχε δύο πολύ καλές στιγμές. Στο 34΄ ο Πάρντο πρόλαβε τον Ντα Σίλβα τελευταία στιγμή, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ έκανε την απόκρουση του αγώνα στο πλασέ του Τσάντο.

Β΄ Μέρος

Όπως και στο πρώτο μέρος, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και στο 56΄ έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει προβάδισμα. Ο Τσάντο βρέθηκε μόνος προ κενής εστίας αλλά το πλασέ του δεν βρήκε στόχο.

Το ΑΠΟΕΛ όμως τιμώρησε την ΑΕΚ για τις χαμένες ευκαιρίες και στο 63΄ πήρε προβάδισμα στο σκορ με εκπληκτικό τρόπο. Ο Μάριο Σέρτζιο εκτέλεσε το φάουλ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Χαϊμόφ εν μέσω έντονων πανηγυρισμών από τους τέσσερις και πλέον χιλιάδες οπαδούς του που ήταν στο ΓΣΖ.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς που θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 67΄ αλλά ο Μπιτόν την έστειλε πάνω στο Χαϊμόφ.

Όσο κι αν προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια η ομάδα της ΑΕΚ, οι χώροι ήταν κλειστοί και το ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε στο τέλος μια σπουδαία επιτυχία και είναι αγκαλιά με τον τίτλο.

ΑΕΚ: Χάιμοφ, Ζιλέ, Γκριν (86΄ Μέρτακκας), Πόλο, Καταλά, Φαν Ντάικ, Λίνσεν (68΄ Παύλου), Πάλιτς, Ντα Σίλβα, Τομάς, Τσάντο.

AΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Ολιβέιρα, Καρυπίδης, Κλουκόφσκι, Μοράις, Τζιόλης (77΄ Πίντο), Χαραλαμπίδης, Αλεξάνδρου, Μαντούκα (89΄ Μπούντιμιρ), Μπιτόν (86΄ Μπέκμαν).

Κίτρινες Κάρτες: Τομάς, Φαν Ντάικ (8η), Παύλου - Χαραλαμπίδης, Σέρτζιο (4η).