Τελευταία ενημέρωση: 27.04.2013 | 20:05

Το χειροκρότημα στην ΑΕΚ - Φανταστικό γκολ του Ντα Σίλβα

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Μια καταπληκτική ΑΕΚ και ένα φανταστικό γκολ του Άλεξ Ντα Σίλβα έδωσαν την σπουδαία νίκη στην ομάδα της Λάρνακας (0-1) απέναντι στο ΑΠΟΕΛ. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων. Λανθασμένα ακυρώθηκε γκολ της ΑΕΚ.

Α΄ Μέρος

Ορεξάτο μπήκε στην αναμέτρηση το ΑΠΟΕΛ με τον Αλωνεύτη να είναι ιδιαίτερα δραστήριος και να δημιουργεί ρήγματα στην άμυνα της ΑΕΚ. Στο 9ο λεπτό από γύρισμα του Αλωνεύτη ο Μοράις έκανε το πλασέ με τη μπάλα να φεύγει έξω, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Χαϊμόφ σταμάτησε τη προσπάθεια του Μπέκμαν.

Η ΑΕΚ αντέδρασε και ο Τσάντο λίγο έλειψε να φανεί απειλητικός στο 19΄ αλλά τον πρόλαβε ο Καρυπίδης. Ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ που ήταν ο πρωταγωνιστής της φάσης στο 22΄ αλλά ο Μέρσιο έδιωξε πάνω τη γραμμή τη μπάλα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Χαϊμόφ είπε και πάλι όχι αυτή την φορά στον Τζιόλη.

Μετά το ημίωρο η ΑΕΚ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και απείλησε ουσιαστικά το ΑΠΟΕΛ. Στο 30΄ ο Τσάντο έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια, ενώ σε χρόνους καθυστερήσεων ο Τζιόλης πρόλαβε τελευταία στιγμή την Τομάς στο επικίνδυνο γύρισμα του Πάλιτς.

Ένα πρώτο μέρος που σημαδεύτηκε και από τρίλεπτη διακοπή (και καθυστέρηση στην έναρξη του) λόγω χρήσης δακρυγόνων από την αστυνομία.

Β΄ Μέρος

Πιο δραστήρια στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ πίεσε το ΑΠΟΕΛ και πατούσε καλύτερο στο γήπεδο. Στο 47ο λεπτό ο Τσάντο επιχείρησε το σουτ με τον Νεκτάριο Αλεξάνδρου να διώχνει δύσκολα. Οι φιλοξενούμενοι που απείλησαν και στο 54΄ με τον Πάρντο να αποκρούει εντυπωσιακά την βολίδα του Μέρσιο.

Το ΑΠΟΕΛ δεν είχε καλό ρυθμό, σε μια γρήγορη όμως επίθεση άγγιξε το σκολ με τον Αλωνεύτη στο 61΄ αλλά ο Χαϊμόφ του είπε όχι. Στην αντεπίθεση η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει με τον Τομάς αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφ σάιντ. Σύμφωνα με την επανάληψη ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ βρισκόταν στην ίδια ευθεία με τον αμυνόμενο του ΑΠΟΕΛ.

Η εξέλιξη αυτή προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες του Ραν Μπεν Σιμόν, που στο 67΄ αποβλήθηκε από τον πάγκο της ΑΕΚ από τον Γιάννη Αναστασίου.

Η υπεροχή της ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος καρποφόρησε στο 78΄ όταν ο ¨Αλεξ Ντα Σίλβα έπειτα από μια μαγική ενέργεια
έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πάρντο.

Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά στο 78΄ ο Μπούντιμιρ από το ένα μέτρο δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στα λεπτά που ακολούθησαν το σκορ δεν διαφοροποιήθηκε και η ΑΕΚ πήρε μια σπουδαία νίκη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σολωμού, Ολιβέιρα, Καρυπίδης, Αλεξάνδρου, Τζιόλης, Μοράις, Μαντούκα (58΄ Μπούντιμιρ), Χαραλαμπίδης, Αλωνεύτης, Μπέκμαν (79΄ Μπιτόν).

ΑΕΚ: Χάιμοφ, Ζιλέ, Γκριν (20΄ Μουρίγιο), Πόλο, Καταλά, Μέρσιο (81΄ Παύλου), Λίνσεν, Πάλιτς (75΄ Μαραγκός), Ντα Σίλβα, Τομάς, Τσάντο.

Κίτρινες Κάρτες: Τζιόλης (4η), Ολιβέιρα, Χιώτης - Λίνσεν, Τομάς, Χάιμοφ (6η).

Κόκκινες Κάρτες: Ντε Κλερ (απευθείας).