Τελευταία ενημέρωση: 28.04.2013 | 19:48

"Τεσσάρα" η Ομόνοια και δεύτερη θέση / Πρωτάθλημα ο ΑΠΟΕΛ (δηλώσεις)

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Από το -19 που ήταν σε κάποια φάση η Ομόνοια από την Ανόρθωση, σήμερα τη πέρασε στη βαθμολογία και πήρε τη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος. Την ίδια ώρα πρωταθλητής στέφθηκε ο ΑΠΟΕΛ, αφού στις δύο αγωνιστικές και τους έξι διαθέσιμους πόντους, τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει. Άλβες(2), Σκέμπρι και Ασίς τα γκολ για τους "πράσινους".

Με γκολ από τα αποδυτήρια άρχισε το παιχνίδι η Ομόνοια αφού στη πρώτη αξιόλογη της  φάση κατάφερε να ανοίξει το σκορ,  με τον Χριστοφή να δίνει έτοιμο γκολ στον Α΄λβες ο οποίος έφτασε στα 12 γκολ.

Μετά το αρχικό σοκ, η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει, όμως το σουτ του Κάλβο στο 9ο λεπτό δεν ήταν καλό με τους πράσινους ωστόσο να επιμένουν και να ψάχνουν κι’ άλλο γκολ.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Άλβες και πάλι έχασε καλή ευκαιρία με κεφαλιά να διπλασιάσει τα τέρματα του, ενώ έξω κατέληξε και το σουτ από τον Χριστοφή στο 18ο λεπτό.

Στη συνέχεια η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου ανέβασε στροφές και έχασε τρεις ευκαιρίες, με τα σουτ των Κάλβο και Οκκά, και τη κεφαλιά του αρχηγού της Ανόρθωσης, η οποία πέρασε μόλις έξω.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι πήρε αρκετά καλό ρυθμό με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και την Ανόρθωση να βρίσκει άλλες δύο καλές ευκαιρίες να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Μετά από σέντρα του Ντουάρτε, ο Οκκάς έπιασε τη κεφαλιά η οποία πέρασε μόλις έξω και πάλι, ενώ πέντε λεπτά αργότερα απείλησε και πάλι με τον Λαμπάν να κάνει το δυνατό σουτ, και τον Μορέϊρα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Η τελευταία καλή ευκαιρία του αγώνα ήταν "πράσινη" με τον Εφραίμ λίγο πριν από την εκπνοή του ημιχρόνου, με το σουτ όμως να περνάει έξω.

Κάπως πιο πεσμένος ήταν ο ρυθμός του αγώνα στην επανάληψη με την Ανόρθωση να ελέγχει το παιχνίδι αφού και η Ομόνοια της «άφησε» γήπεδο, και περιορίστηκε σε αντεπιθέσεις, θέλοντας να τελειώσει το παιχνίδι.

Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι ωστόσο, ήταν από πλευράς Ομόνοιας με τον Άλβες στο 57ο λεπτό, όταν το σουτ έπειτα από πάσα του Χριστοφή, μάζεψε ο Μάστρου.

Το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Η Ανόρθωση είχε τον έλεγχο και την κατοχή, όμως η Ομόνοια τις φάσεις. Στο 75ο λεπτό, και πάλι ο Μάστρου είπε όχι στον Χριστοφή, αποκρούοντας εντυπωσιακά το σουτ του νεαρού άσου της Ομόνοιας.

Με το χρονόμετρο να δείχνει λίγο περισσότερο από το 80 της αναμέτρησης, ο Αντρέ Σκέμπρι έκανε το 2-0, και λίγο αργότερα ο Νούνο Ασίς το 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου για την ομάδα  του.

Ομόνοια:Μορέιρα, Σπούνγκιν, Σκαραμοτσίνο, Αντράντε, Ντανιέλσον, Σοάρες (81΄ Αγκουιάρ), Λεάντρο, Ασίς (87΄ Μαργκάσα), Εφραίμ (76΄ Σκέμπρι), Χριστοφή, Άλβες.

Ανόρθωση: Μάστρου, Ντουάρτε, Αβραάμ, Ίλιτς, Κόλιν, Αλέξα, Σκοπελίτης (60΄ Ρέζεκ / 63΄ Ρονκάτο), Λαμπάν (81΄ Οχαγιόν), Κάλβο, Οκκάς, Ιντζχάκι.

Κάρτες: Αλέξα, Αβραάμ, Κόλιν /  Άλβες, Εφραίμ

Διαιτητής: Χαράλαμπος Σκαπούλλης, Μιχάλης Σωτηρίου, Χαράλαμπος Χαραλάμπους, 4ος ο Βασίλης Δημητρίου

Τόνι Σαβέφσκι:
«Ήταν πολύ σημαντική η νίκη μας, όμως δεν τελειώνει τίποτα όσον αφορά την έξοδο στην Ευρώπη. Μόνο το AΠΟΕΛ είναι κερδισμένο προς το παρόν, οι άλλοι παλεύουμε. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Μπήκαμε καλά και βάλαμε ένα γρήγορο γκολ. Όσο περνούσε ο χρόνος η Ανόρθωση ρίσκαρε και θα μπορούσαμε να βάλουμε και δεύτερο γκολ. Όταν βάλεις το δεύτερο γκολ, είναι θέμα χρόνου να τα παρατήσει ο αντίπαλος. Τα παιδιά κάνουν μεγάλη προσπάθεια, ελπίζω μετά τις διακοπές να είμαστε καλά. Την Τετάρτη έχουμε ένα παιχνίδι, που ο κόσμος θα είναι δίπλα στο σωματείο, για το σωματείο. Ελπίζουμε να περάσουμε όλοι ωραία, αλλά από εκεί και πέρα πρέπει να είμαστε προσγειωμένοι, γιατί η δεύτερη θέση δεν εξασφαλίζει τίποτα».

Πάμπος Χριστοδούλου: «Ήταν ένα παιχνίδι που μας δόθηκε ευκαιρία να μπούμε στο παιχνίδι του τίτλου και να... κλειδώσουμε την Ευρώπη, αλλά χάσαμε ξανά. Τις τελευταίες 3-4 εβδομάδες μας δόθηκαν αρκετές ευκαιρίες για να πάμε μπροστά. Ξεκινήσαμε χωρίς πάθος, χωρίς θέληση για να βάλουμε πρώτοι γκολ. Όταν δεχθήκαμε γκολ ανεβήκαμε, είχαμε περισσότερο μπάλα και ήμασταν πιο κοντά στο γκολ. Η Ομόνοια όμως, αφού αλλάξαμε το στυλ παιχνιδιού, σε μια αντεπίθεση σκόραρε και τέλειωσε το παιχνίδι. Αυτές τις 3-4 εβδομάδες που είμαι στην ομάδα υπάρχει μια άσχημη νοοτροπία και λυπάμαι που το λέω. Δουλέψαμε για να βελτιωθεί η ομάδα, υπήρχαν όμως και πολλοί τραυματισμοί και κάρτες. Είναι αδιανόητο να έχουμε τόσες κάρτες. Κάθε εβδομάδα παίρνουν κάρτα 5-6 παίκτες. Είμαστε μεγάλη ομάδα, θα βρούμε τα πόδια μας για να βγούμε στην Ευρώπη, αλλά παίκτες τουρίστες και παίκτες που δεν μοχθούν για τη φανέλα τους δεν έχουν θέση. Αυτού του είδους παιχνίδια, δεν θα περάσουν μαζί μου Αυτές τις δύο εβδομάδες, για τον κόσμο και τους εαυτούς μας θα προσπαθήσουμε να βγάλουμε την ομάδα στην Ευρώπη. Αν ζητηθεί η γνώμη μου θα τη δώσω. Συγχαρητήρια στην Ομόνοια, είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα και δίκαια ανέβηκε στη 2η θέση».