- Αυτό είναι το πέμπτο Champions League που κατακτά η Μπάγερν Μονάχου
- Στο στάδιο «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου, η Μπάγερν πανηγυρίζει, είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα:

Α΄ Μέρος

Ξεκίνησε με μεγαλύτερη διάθεση η Μπορούσια Ντόρτμουντ, πιέζοντας ψηλά την Μπάγερν Μονάχου. Ενδεικτικό στοιχείο των δύο κόρνερ που κέρδισαν δύο κόρνερ στα πρώτο οκτώ λεπτά. Την παράσταση κλέβουν προς το παρών οι φίλοι των δύο ομάδων που δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ βρήκε τον τρόπο να απειλήσει τους βαυαρούς και στο 15ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Λεβαντόφσκι, το σουτ του οποίου εξουδετέρωσε ο Νόιερ. Ο τερματοφύλακας της Μπάγερν που ήταν αυτός που ξεχώρισε για την ομάδα του το πρώτο εικοσάλεπτο του τελικού, αφού έκανε δεύτερη σωτήρια απόκρουση στο 19ο λεπτό σε σουτ του Ρόις.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η Μπάγερν βγήκε γρήγορα σε μια αντεπίθεση, ο Μάντζουκιτς βρέθηκε στη περιοχή αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε αρχικά στον Βάιντφέλερ και ακολούθως στο δοκάρι. Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε με την Ντόρτμουντ να έχει την μπάλα και την Μπάγερν να προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Σε μια από αυτές, στο 30ο λεπτό, ο Ρόμπεν έχασε την ευκαιρία του αγώνα, αφού μόνος απέναντι στον Βάιντεφελερ, δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 35ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι έκανε εξαιρετική κίνηση, βρέθηκε απέναντι από τον Νόιερ αλλά ο τερματοφύλακας της Μπάγερν βγήκε και πάλι νικητής αποκρούοντας. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Μπάγερν απάντησε, με τον Μάντζουκιτς να μην βρίσκει στόχο με κοντινή κεφαλιά. Στην εκπνοή του ημιχρόνου, ο Ρόμπεν πλάσαρε αλλά βρήκε το κεφάλι του τερματοφύλακα της Ντόρτμουντ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Δείτε εδώ το live του αγώνα

Β΄ Μέρος

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση αν και χρειάστηκε να φθάσουμε στο 59ο λεπτό για να δούμε
μεγάλη ευκαιρία με τον Βάιντεφελερ να μαζεύει την κεφαλιά του Μάντζουκιτς. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι βαυαροί πήραν «κεφάλι» στο σκορ με τον Ρομπέν να μπαίνει στη περιοχή και να κάνει το γύρισμα σε ένα σημείο όπου ο Μάντζουκιτς δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

Αυτή η εξέλιξη ανάγκασε την Ντόρτμουντ να βγει μπροστά και στο 68΄ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ντάντε ανέτρεψε τον Ρόις στη περιοχή και η Ντόρτμουντ κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκουντογάν ο οποίος νίκησε τον Νόιερ.

Το παιχνίδι πήρε τρελό ρυθμό στη συνέχεια με την Μπάγερν να είναι πιο επικίνδυνη και να χάνει δύο καλές ευκαιρίες με τους Μίλερ και Αλάμπα για να πάρει εκ νέου προβάδισμα στο σκορ.

Τελικά, ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής ήταν ο Ρόμπεν, ο οποίος σκόραρε με όμορφη ενέργεια στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης και έδωσε προβάδισμα στην Μπάγερν με 2-1. Το χρονικό σημείο που μπήκε το γκολ, έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς στις οπαδούς των βαυαρών. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την Μπάγερν Μονάχου να πανηγυρίζει. Είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Γιούργκεν Κλοπ): Βάιντενφελερ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Πίστσεκ, Σμέλτσερ, Μπέντερ, Γκουντογάν, Ρόις, Μπλαζικόφσκι, Γκρόσκροϊτς, Λεβαντόφσκι

Μπάγερν Μονάχου (Γιουπ Χάινκες): Νόιερ, Ντάντε, Μπόατενγκ, Λαμ, Ριμπερί, Χάβι Μαρτίνεθ, Ρόμπεν, Μίλερ, Αλάμπα, Σβάισταϊνγκερ, Μάντζουκιτς

Διαιτητής: Νικόλα Ριτσόλι (Ιταλία)

Ρεποτάζ: Στέλιος Δημοσθένους

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΣΤΟ NewsIt.