Τελευταία ενημέρωση: 12.01.2014 | 20:40

«Όαση» ο Λούκας – Νίκη με... αποδοκιμασίες για ΠΑΟΚ

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Ο ΠΑΟΚ δεν ικανοποίησε για ένα ακόμα ματς, αλλά η ποιότητα του Λούκας είναι αρκετή για να του δώσει την εντός έδρας νίκη (1-0), στην αναμέτρηση με τον αξιόμαχο Παναιτωλικό, για την 19η αγωνιστική της Superleague.

Μέτριο ματς, με λιγοστές ευκαιρίες και τους φιλοξενούμενους να... στέκονται καλά στην Τούμπα, αλλά να μένουν για ένα ακόμα αγώνα χωρίς “τρίποντο” μακριά από το Αγρίνιο. Σωτήριες επεμβάσεις ο Παναγιώτης Γλύκος - Αποδοκιμασίες με το σφύριγμα της λήξης.

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο στην Τούμπα, με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορεί να διασπάσει την άμυνα του Παναιτωλικού. Οι Αγρινιώτες ακολούθησαν την τακτική που έχουν οι περισσότερες ομάδες στην Θεσσαλονίκη (“σφιχτή” αμυντική γραμμή, πίεση ψηλά και αντεπιθέσεις) και στο πρώτο 15λεπτο αναχαίτισαν με ευκολία τις προσπάθειες των γηπεδούχων, που προέρχονταν μόνο από στημένες φάσεις.

Ο Παναιτωλικός απείλησε πρώτος, με τις προσπάθειες των Καμαρά (12') και Μπακάκη (21'), για να έρθει ο Λούκας και να χάσει την πρώτη ευκαιρία του “δικέφαλου του Βορρά” στο 27'. Οι φιλοξενούμενοι όμως εξέθεταν με μεγαλύτερη ευκολία την άμυνα των γηπεδούχων, που όμως είχαν σε ετοιμότητα τον Γλύκο (είπε “όχι” στον Καμαρά στο 40').

Και στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ έδειξε επιθετικά προβλέψιμος, με τον Μαντούρο να δείχνει ανέτοιμος με την παρουσία του το κέντρο και τους Κατσουράνη και Στοχ να μην είναι σε καλή μέρα. Ο Λούκας όμως, για ένα ακόμα αγώνα, πήρε.. απ' το χέρι την ομάδα του, ανοίγοντας το σκορ στο 53'. Ο Παναιτωλικός πέρασε στην επίθεση στην συνέχεια, προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση, με τον Μπούντιμιρ να περνά στον αγωνιστικό χώρο για να ενισχύσει τους φιλοξενούμενους.