ΑΠΟΕΛ: Παλικαρίσια πρόκριση μέσα στο Τσίρειο [vid]

- Στο 81' ισοφάρισε ο Αρουαμπαρένα το γκολ του Μπαράλ (51')
- Με 10 παίχτες έβγαλαν το β΄ ημίχρονο οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας - Αποβλήθηκε ο Βάντερ
- Με 10 έμειναν και οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις - Απευθείας κόκκινη για Αρουαμπαρένα
- Αύριο η κλήρωση της ημιτελικής φάσης στις 12:00 το μεσημέρι

Ο ΑΠΟΕΛ είναι η 4η ομάδα που προκρίνεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου καθώς στον επαναληπτικό προημιτελικό εξήλθε ισόπαλος με την ΑΕΛ στο Τσίρειο 1-1 και προκρίθηκε χάριν στο εκτός έδρας γκολ. Ο πρώτος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων στη Λευκωσίας είχε λήξει 0-0.

Η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα χάνοντας καλές ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο για να προηγηθεί. Ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στη συνέχεια, πήρε την κατοχή και πίεσε την ΑΕΛ χωρίς ωστόσο να καταφέρει να μετουσιώσει την υπεροχή του στο Α` ημίχρονο σε κάποιο γκολ.

Στο 44` μάλιστα ο ΑΠΟΕΛ έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Βάντερ.

Στην αρχή του Β` ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 51` ο ΑΠΟΕΛ αιφνιδίασε την ΑΕΛ, με την αλλαγή του Τόμας Κρίστιανσεν, Νταβίντ Μπαράλ, να ανοίγει το σκορ για την ομάδα της Λευκωσίας πετυχαίνοντας το πολύτιμο εκτός έδρας γκολ.

Η ΑΕΛ πίεσε έχοντας και την αριθμητική υπεροχή και κατάφερε στο 81` με γκολ του Αρουαμπαρένα να ισοφαρίσει, ανακτώντας τις ελπίδες της για πρόκριση στην ημιτελική φάση. Ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του 1-1 και να πανηγυρίσει στο τέλος την πρόκριση στα ημιτελικά. Στο 90`+2` η ΑΕΛ έμεινε και αυτή με 10 ποδοσφαιριστές καθώς ο διαιτητής του αγώνα απέβαλε με απευθείας κόκκινη τον Αρουαμπαρένα ο οποίος στην προσπάθεια του να μαρκάρει ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ συγκρούστηκε με τον διαιτητή ρίχνοντας τον στο έδαφος.

Έτσι ο ΑΠΟΕΛ μαζί με τον Απόλλωνα, την Ανόρθωση και τη Δόξα Κατωκοπιά θα βρεθούν στην κλήρωση για τα ημιτελικά που θα πραγματοποιηθεί αύριο.

ΑΕΛ (Μπρούνο Μπαλταζάρ):
Ρόμο, Αϊρόσα, Μίτρεα, Λαφράνς (69′ Μαύρου), Φορτούνα, Νικολάου, Σοάρες, Μέσκα (54′ Γεωργιάδης), Πίτι, Σάσι (54′ Μπλάνκο), Αρουαμπαρένα.

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν):
Πάρντο, Μιλάνοφ, Γιαμπερέ, Ιωάννου, Λάγο, Μοράις, Κάνιας, Μπερτόλιο (29′ Μπαράλ), Βάντερ, Γιαννιώτας (86′ Αρτυματάς), Σωτηρίου (73′ Ντε Καμάργκο).

Σκόρερ:
Αρουαμπαρένα 81′ / Μπαράλ 51′

Κίτρινες:
Πίτι, Αϊρόσα, Ρόμο / Μιλάνοφ, Γιαννιώτας, Πάρντο

Αποβολές:
Αρουαμπαρένα (απευθείας) / Βάντερ (2η κίτρινη)

Δείτε το Live της αναμέτρησης

Τέλος του αγώνα. ΑΕΛ - ΑΠΟΕΛ 1-1. Προκρίθηκαν στα ημιτελικά οι φιλουξενούμενοι.

90+2΄
Απευθείας κόκκινη στον Αρουαμπαρένα. Έπεσε κατά λάθος πάνω στον διαιτητή, εκείνος θεώρησε την κίνησή του εσκεμμένη και τον απέβαλε.

90΄
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

81΄ Γκολ για την ΑΕΛ!
Ο Αρουαμπαρένα με ωραία κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Πάρντο.

74΄
Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Μαύρου πλασάρει από κοντά, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.

67'
Λάθος υπόδειξη του Μπαράλ ως οφσάιντ έκοψε την επίθεση των γαλαζοκίτρινων της Λευκωσίας.

63΄
Σουτ του Σοάρες από μακριά, μπλοκάρει ο Πάρντο με δεύτερη προσπάθεια.

59'
Ο Φορτούνα σουτάρει, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

51΄ Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ!
Ο Μπαράλ εκμεταλλεύεται το λάθος του Λαφράνς και με κοντινό πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!

Σέντρα στο β΄ ημίχρονο.

Τέλος ημιχρόνου. ΑΕΛ - ΑΠΟΕΛ 0-0

44΄
Κόκκινη κάρτα στον Βάντερ - Αυστηρή η δεύτερη κίτρινη που δέχτηκε.

36΄
Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Μπαράλ σουτάρει διαγώνια από καλή θέση, αλλά στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

29΄
Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Στη θέση του Μπερτόλιο περνάει ο Μπαράλ.

26΄
Κεφαλιά του Μπερτόλιο από καλή θέση, η μπάλα περνά πάνω από τα δοκάρια.

20΄
Σέντρα του Γιαννιώτα, ο Σωτηρίου πιάνει κεφαλιά και στέλενει την μπάλα λίγο άουτ.

Διπλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Μπερτόλιο κάνει το σουτ, ο Ρόμο αποκρούει, ο Μοράις στην επαναφορά σουτάρει από κοντά, αλλά σώζει και πάλι ο πορτιέρο της ΑΕΛ.

4'
Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Αϊρόσα βγάζει σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η κεφαλιά του Μέσκα περνά πάνω από τα δοκάρια.

2'
Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Σάσι βγάζει παράλληλη μπαλιά στον Μέσκα, όμως αυτός δεν προλαβαίνει να αγγίξει την μπάλα και να τη στείλει στην κενή εστία.

Σέντρα στον αγώνα.

-
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

- Αντωνίου: Είναι ξεκάθαρο τι ζητάμε. Μία νίκη που θα μας στείλει στην επόμενη φάση. Πιστεύουμε ότι θα τα καταφέρουμε, έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα. Το πιο σημαντικό παιχνίδι μέχρι το επόμενο. Ξέρουμε με ποια ομάδα παίζουμε. Τα παιδιά θα μπουν και θα παίξουν όπως θέλουμε εμείς και οι οπαδοί μας. Εκτός από τα συστήματα μετρά το πάθος και η δύναμη.

- Πετεβίνος: Είναι ένας τελικός σήμερα, το δεύτερο σκέλος ενός ζευγαριού απέναντι σε μία παραδοσιακή ομάδα κυπέλλου. Δεν υπάρχει ιδιαίτερο προβάδισμα για κάποια ομάδα, θέλουμε να συνεχίσουμε σε αυτόν τον θεσμό. Πρέπει να παρουσιαστούμε καλοί στο γήπεδο. Δεν διανύουμε την καλύτερη μας φόρμα. Γενικά δεν έχω δει ομάδες που να έχουν σταθερή απόδοση σε ψηλό επίπεδο γι' αυτό αλλάζουν οι βαθμολογικές ισορροπίες. Αποτελεί κίνητρο το 0/3 στο Τσίρειο.