What's hot? ΚΥΠΡΙΑΚΟ· ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΚΑΛΛΙΠΟΛΕΩΣ· ΦΑΙΔΩΝΟΣ· ΤΡΟΧΑΙΟ·

INFO

ΑΠΟΕΛ: Πρωταθλητής για 26η φορά στην ιστορία του - Το «σήκωσε» με ανατροπή [vids]

- Αυτό ήταν το τελευταίο ματς του Πιέρου

Το 26ο πρωτάθλημα στην ιστορία του και 5ο συνεχόμενο πανηγυρίζει ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος σε αγώνα για την 9η και προτελευταία αγωνιστική των πλέι οφ νίκησε την Ομόνοια με 1-3 κατακτώντας και μαθηματικά το φετινό πρωτάθλημα.

Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 10’ με γκολ του Ντάρμπισαϊρ η ομάδα του Κρίστιαν Άντερσεν κατάφερε να πετύχει την ανατροπή και με γκολ των Στάθη Αλωνεύτη στο 38’, Πιέρου Σωτηρίου στο 64’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και Βάντερ 90`+2` να πάρει την υπερπολύτιμη νίκη που της χάρισε το φετινό πρωτάθλημα μια στροφή πριν το τέλος του φετινού μαραθωνίου. Η Ομόνοια ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μπρέεφελντ στο 85’. Σημειώνεται ότι γύρω στο 51` μετά τον καταλογισμό του πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ σημειώθηκε ένταση και διακοπή του αγώνα για 10`-15` περίπου λεπτά.

Συνθέσεις:

Ομόνοια:
Παναγή, Παναγιώτου (87' Κλέιτον), Βύντρα, Άρνασον, Μαργκάσα, Φλορέσκου (90+8 Καρλίτος), Μπρέβελντ, Τουρέ, Ρουσιάς (80' Χριστοφή), Αζίζ, Ντάρμπισαϊαρ

ΑΠΟΕΛ:
Βάτερμαν, Μερκής, Αστίθ, Μιλάνοφ, Λάγο, Βινίσιους, Μοράις, Εφραίμ (83' Μπαράλ), Αλωνεύτης, Γιαννιώτας (72' Βάντερ), Πιέρος (90+4 Ντε Καμάργκο)

LIVE

Τελικό: Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ 1-3, πρωταθλητής ο ΑΠΟΕΛ για 26η φορά στην Ιστορία του.

90+18΄
Λήξη στον αγώνα.

90+2΄ Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ!
1-3 με τον Βάντερ να πλασάρει από κοντά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

90΄
18 τα λεπτά των καθυστερήσεων.

88΄
Ο Κλέιτον στη θέση του Παναγιώτου, που αποχωρεί τραυματίας και με φορίο

84'
Με δέκα παίχτες η Ομόνοια - Απευθείας κόκκινη για τον Μπρέβελντ  σε σκληρό φάουλ στον Μπαράλ.

68'
Σκοράρει ο Ματ Νταρμπισάιρ, με τον Καλογήρου να το ακυρώνει, αφού υποστηρίζει ότι ήταν σε θέση οφσάιντ - Λανθασμένη υπόδειξη αφού τον Άγγλο επιθετικό κάλυπτε ο Βινίσιους.

65'
Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Πιέρος Σωτηρίου ευστοχεί από την άσπρη βούλα και δίνει προβάδισμα στους γαλαζοκίτρινους.

64'
Επιστρέφουν οι διαιτητές στον αγωνιστικό χώρο - Ανακοίνωση από τα μεγάφωνα πως αν υπάρξει ξανά ρίψη αντικειμένων το ντέρμπι θα διακοπεί οριστικά

- Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων προθερμαίνονται και περιμένουν την απόφαση του διαιτητή.

-
Διακοπή στον αγώνα - Οι διαιτητές έχουν πάει στα αποδυτήρια.

-
Ο Σωτηρίου ετοιμάζεται να εκτελέσει το πέναλτι, προέρχονται φωτοβολίδες από τη βόρεια και ο Βασίλης Δημητρίου πάει στα αποδυτήρια

-
Ένταση και μικρή διακοπή στο ντέρμπι - Αποβάλλεται ο Άκης Ιωακείμ για διαμαρτυρίες

52'
Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Παναγιώτου να εμποδίζει τον Γιώργο Εφραίμ.

51'
Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Παναγή να πραγματοποιεί σπουδαία απόκρουση σε σουτ του Βινίσιους

Σέντρα στο β΄ ημίχρονο.

Λήξη α΄ ημιχρόνου. Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ 1-1.

42΄
Πολύ καλή προσπάθεια από τον Γιαννιώτα που ξεφεύγει από τους αμυντικούς της Ομόνοιας, ο Βύντρα όμως τον προλαβαίνει και διώχνει σε κόρνερ.

38'
Κίτρινη κάρτα στον Πιέρο Σωτηρίου, που χάνει το τελευταίο παιχνίδι με τον Απόλλωνα.

37'
Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Γιαννιώτας σουτάρει, ο Παναγή αποκρούει ασταθώς και ο Στάθης Αλωνεύτης στην επαναφορά με κοντινό πλασέ φέρνει το παιχνίδι στα ίσα

25΄
34% κατοχή μπάλας για την Ομόνοια στο 66% για τον ΑΠΟΕΛ.

9΄ Γκολ για την Ομόνοια! Σέντρα από τον Ρενάτο Μαργκάσα, ο Άγγλος φορ διαβάζει με κεφαλιά παραβιάζει την εστία του Μπόι Βάτερμαν

5'
Σουτ του Λάγο, ο Παναγή διώχνει σε κόρνερ, τρίτο κατά σειρά για τον ΑΠΟΕΛ

4' Σέντρα του Φλορέσκου στην περιοχή, ο Αστίθ απομακρύνει με κεφαλιά