Europa League - Απόλλων: Παλληκαρίσιος βαθμός στις καθυστερήσεις [vid, pics]

Πρώτη δημοσίευση: 14.09.2017 | 19:01

- Ισόπαλος 1-1 ο Απόλλων με την Λιόν, στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League
- Ο Σαρδινέρο απέδωσε δικαιοσύνη στο 93΄
- Το γκολ της Λιόν πέτυχε ο Ντεπαΐ με εκτέλεση πέναλτι στο 53’

Ισόπαλος 1-1 εξήλθε ο Απόλλων με την Λιόν, στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League, σε ένα αγώνα που κατά διαστήματα έπαιξε αρκετά καλό ποδόσφαιρο και στις καθυστερήσεις του αγώνα (90’+3) πήρε αυτό που άξιζε με τον Σαρδινέρο να φέρνει το σκορ στα ίσα. Το γκολ της Λιόν σκόραρε ο Ντεπαΐ με εκτέλεση πέναλτι στο 53’, το οποίο υποδείχθηκε για χέρι του Ζάντερ στην περιοχή.

Οι συνθέσεις

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Ζάντερ, Σατσέτι, Άλεφ, Ντα Σίλβα (76′ Μαρτίνες), Γιάκολις (54′ Σαρδινέρο), Σκέμπρι (85′ Ζελάγια), Μάγκλιτσα.

Λιόν (Μπρουνό Ζενεζιό): Λόπες, Ραφαέλ, Μαρσέλο, Μορέλ, Μαρσάλ, Τουσάρ, Φέρι (78′ Εντομπελέ), Φεκίρ, Κορνέ, Ντεπαΐ, Ντίας (78′ Τραορέ).

To Live της αναμέτρησης

Λήξη του αγώνα. Απόλλων - Λυόν 1-1.

90+3΄ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Μαρτίνες, ο Σαρδινέρο σκοράρει με πλασέ.

90΄
Σουτ του Ζελάγια από κοντά φεύγει μόλις άουτ. - Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

83' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντεπαί, αποκρούει εξαιρετικά ο Βάλε.

- Το γκολ της Λυόν

73'
Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, ο Ντα Σίλβα εκτελεί απευθείας φάουλ και η μπάλα περνάει μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Λόπες.

70'
Mακρινό σουτ του Ντα Σίλβα περνάει αρκετά άουτ.

62'
Ο Βάλε αποκρούει κοντινό σουτ του Ντίας.

60'
Πλασέ του Φεκίρ, η μπάλα περνάει πάνω από την εστία του Απόλλωνα.

53' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΥΟΝ!
Οι Γάλλοι κερδίζουν πέναλτι σε χέρι του Ζαντέρ. Ο Ντεπαΐ ευστοχεί στην εκτέλεση και δίνει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

47'
Ο Λόπες αποκρούει με υπερένταση κεφαλιά του Ρομπέρζ.

46'
Πολύ καλή ευκαιρία με τον Μάγκλιτσα για τον Απόλλωνα.

Έναρξη στο β΄ ημίχρονο.

Λήξη στο α΄ ημίχρονο. Απόλλωνας - Λυόν 0-0

39'
Σουτ του Ντίας, αποκρούει εντυπωσιακά ο Βάλε.

30'
Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, ο Λόπες αποκρούει δύσκολα την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα.

24'
Πολύ καλη ευκαιρία για τη Λιον, η κεφαλιά του Ντίας περνάει μόλις άουτ.

21'
Διαγώνιο σουτ του Φεκίρ καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Απόλλωνα.

17'
Σουτ του Κορνέ, μπλοκάρει ο Βάλε.

16΄
Ο Ζάντερ πρόλαβε τον Ντίας πριν κάνει την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στον Βάλε.

-
Βίντεο πριν την έναρξη του αγώνα.
10'
Ο Απόλλων πιέζει ψηλά τη Λιόν στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Σέντρα στον αγώνα.

-
Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. Περίπου 6-7.000 οι φίλοι του Απόλλωνα στο ΓΣΠ.

-
Λιγοστοί οι φίλοι της Λυόν στο γήπεδο.

- Oι δηλώσεις του Σωφρόνη Αυγουστή πριν την έναρξη του αγώνα:
"Αντιμετωπίζουμε ένα μεγάλο αντίπαλο, έχουμε σαν στόχο το θετικό αποτέλεσμα. Δεν θα είναι εύκολο, όμως πιστεύω στην ομάδα μου. Θα μπούμε στο γήπεδο και θα έχουμε στο μυαλό μας την αμυντική λειτουργία της ομάδας αλλά και για το πως θα οργανωθούμε στις επιθέσεις. Μετά την ισοπαλία με τον Ολυμπιακό η ψυχολογία των παικτών μου δεν ήταν και η καλύτερη, προσπαθήσαμε να τους ανεβάσουμε. Σήμερα θέλουμε τις ευκαιρίες μας να μετατραπούν σε γκολ. Για τον κόσμο μας είναι αρκετά δύσκολο να μετακινείται συνεχώς, όσοι θα έρθουν θα πρέπει να μας βοηθήσουν στο 100%".

- Ο αντιπρόεδρος του Απολλωνα Φάνης Κίννης σε δηλώσεις του στο ΡΙΚ
είπε ότι η ομάδα του θα κυνηγήσει τις πιθανότητες της: «Θεωρώ ότι η ομάδα ανεβάζει επίπεδο όταν αγωνιζέται στους ομίλους. Πετύχαμε τον στόχο μας. Φανήκαμε λιγο άτυχοι στην κληρωση ,όμως θα κυνηγήσουμε τις πιθανότητες μας. Η ομάδα του Σωφρόνη το έχει αποδείξει ότι δεν φοβάται κανένα αντίπαλο. Θεωρώ ότι απο τον καιρό που ανάλαβε ο Σωφρόνης η ομάδα παίζει καλό ποδόσφαιρο και προσδοκούμε σε μια καλή παρουσία».

Μετά από 3 χρόνια απουσίας, ο Απόλλωνας επιστρέφει απόψε στα σαλόνια του Europa League αντιμετωπίζοντας στις 20:00 στο ΓΣΠ τη γαλλική Λιόν για την 1η αγωνιστική των ομίλων.

Η προετοιμασία του Απόλλωνα ολοκληρώθηκε με προπόνηση στο ΓΣΠ χθες το απόγευμα και όλοι οι ποδοσφαιριστές είναι στη διάθεση του προπονητή τους, πλην των Παπουλή, Αγγελή και Μακρίδης.

"Είμαστε το αουτσάιντερ αλλά στο ποδόσφαιρο όλα είναι πιθανά, Η Λιόν είναι μεγάλη ομάδα με εξαιρετικούς και γρήγορους ποδοσφαιριστές, όμως πιστεύω στους ποδοσφαιριστές μου. Θα μπούμε στο γήπεδο για να κάνουμε το παιχνίδι μας αλλά πρέπει να υπερβάλουμε εαυτούς για να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα", δήλωσε μεταξύ άλλων στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου ο προπονητής του Απόλλωνα Σοφρώνη Αυγουστή.

Διαιτητής της αποψινής αναμέτρησης ορίστηκε ο Τσέχος Zelinka Miroslav με βοηθούς τους Ondřej Pelikán και Jan Paták. Επιπρόσθετοι διαιτητές ορίστηκαν οι Radek Příhoda και Jan Jilek και τέταρτος διαιτητής ο Petr Blažej.

Ο αγώνας είναι για τον 5ο όμιλο του Europa League και στον άλλο αποψινό αγώνα του ομίλου η Αταλάντα υποδέχεται την Έβερτον.