Ομόνοια: Πράσινη μαγεία! «Σκόρπισε» την ΑΕΚ στους πέντε ανέμους [vids, pics]

Πρώτη δημοσίευση: 20.09.2017 | 17:52

- Καταιγιστικός ρυθμός στο ντέρμπι με 5 γκολ σε μισή ώρα!
- Ο αγώνας διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας της Ομόνοιας
ΔΕΙΤΕ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΤΑ ΓΚΟΛ

Η Ομόνοια ήταν η μεγάλη νικήτρια του εξ αναβολής ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ποδοσφαίρου με αντίπαλο την ΑΕΚ Λάρνακας, που έγινε στο ΓΣΠ.

Tο σκορ διαμορφώθηκε στο 5-2 και οι πράσινοι "έφτασαν σε μια μεγάλη σε έκταση νίκη κόντρα στην ΑΕΚ που πριν από τον αγώνα ήταν η μοναδική ομάδα που δεν είχε απώλειες βαθμών και δεν είχε δεχτεί τέρμα στο Πρωτάθλημα».

Με τη νίκη της αυτή η Ομόνοια έφτασε τους έξι βαθμούς σε τρεις αγώνες, ενώ η ΑΕΚ έμεινε στους εννέα βαθμούς.

Ο Ρενάτο Μαρκάσα με σουτ έξω από την περιοχή και αφού η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό, για να ακολουθήσει το 2-0 από κεφαλιά του Νταρμπισάιρ στο 10ο λεπτό, με τον Άγγλο να φτάνει τα τέσσερα τέρματα στο Πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ μείωσε σε 2-1 στο 19`, με απευθείας φάουλ του Λαρένα. Ο Μοϊσοφ με αυτογκόλ στο 23` και ο Άλεξ Σοάρες με εξαιρετικό πλασέ έξω από την περιοχή διαμόρφωσαν το 4-1 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Δημήτρης Χριστοφή με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 5-1 στο 50`, για να διαμορφώσει το τελικό 5-2 ο Μοϊσοφ με κεφαλιά στο 87`.

Ομόνοια (Πάμπος Χριστοδούλου): Παναγή, Τζαΐλσον, Φαμπρίσιο, Γ. Σοάρες, Μαργκάσα, Κατελάρης, Α. Σοάρες, Κανού (73′ Λόπες), Αντόνια (66′ Γκονσάλες), Χριστοφή, Ντάρμπισαϊρ (80′ Μαντούρο).

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιακέθ): Κολίνας, Αντωνιάδης, Μόισοφ, Μουρίγιο, Τέτε, Νέλσον (39′ Χέφελ), Τρουγιόλς (22′ Λαμπάν), Λαρένα (69′ Κάσες), Τομάς, Ακοράν, Μυτιδής.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Λεόντιος Τράττος.

Δείτε το Live και τα γκολ της αναμέτρησης

Λήξη στον αγώνα. Ομόνοια - ΑΕΚ 5-2.

88' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!
Με κεφαλιά ο Μοϊσόφ μειώνει το σκορ.

86'
Ο Σοάρες προσπαθεί από το κέντρο να νικήσει τον Κολίνας, αλλά ο τελευταίος μπλοκάρει.

79'
Ανεπανάληπτη φάση με τον Ντάρμπισαϊρ που αστοχεί από τα 2 μέτρα!

74'
Νέα εντυπωσιακή επέμβαση του Παναγή σε κοντινό σουτ του Ακοράν.

53'
Οριζόντιο δοκάρι για την ΑΕΚ σε κεφαλιά του Μοϊσόφ.

51' Γκολ για την Ομόνοια!
Ο Ντάρμπισαϊρ βρίσκει τον Κανού στην περιοχή, αυτός πασάρει στον Χριστοφή, που με δυνατό σουτ διευρύνει τον θρίμαβο της Ομόνοιας.

47΄
Καλή ενέργεια και γύρισμα του Κανού, ο Αντωνιάδης διώχνει πριν ο Χριστοφή βρεθεί σε θέση βολής.

Σέντρα στο β΄ ημίχρονο.

Λήξη στο α΄ ημίχρονο. Ομόνοια - ΑΕΚ 4-1.

45'+1
Σέντρα του Μαργκάσα, ο Κανού πλασάρει από το σημείο του πέναλτι, αλλά η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.

45'
Απίστευτη ευκαιρία για την Ομόνοια, με τον Αντόνιο μόνο απέναντι στον Κολίνας να μην καταφέρνει να σκοράρει.

40'
Σωτήρια απόκρουση του Παναγή, σε σουτ του Τομάς.

35'
Πολύ δυνατό σουτ του Μυτίδη περνάει άουτ.

31΄ Γκολ για την Ομόνοια!
Υπέροχη συνεργασία Κανού - Ντάρμπισαϊρ, ο Άγγλος γυρίζει στον Χριστοφή, αυτός στρώνει στον Σοάρες, ο οποίο με ψηλοκρεμαστό πλασέ, γράφει το 4-1.

23' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια!
Ο Αντόνιο εκτελεί κόρνερ, ο Ντάρμπισαϊρ κάνει γυριστό σουτ και ο Μοϊσόφ στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

20'
Ζητάει αλλαγή ο Τρουγιόλς, δείχνει να πονάει πολύ. Ετοιμάζεται ο Λαμπάν.

19' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!
Ο Λαρένα μειώνει με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ.

15'
Αντεπίθεση για την Ομόνοια, σουτ του Αντόνιο, η μπάλα περνάει άουτ.

10' Γκολ για την Ομόνοια!
Σέντρα του Μαργκάσα, ο Ντάρμπισαϊρ μόνος στην περιοχή κάνει την κεφαλιά και νικάει τον Κολίνας.

5' Γκολ για την Ομόνοια!
Ο Μαργκάσα σουτάρει, η μπάλα βρίσκει σε αμυντικό, αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα του Κολίνας.

1'
Σέντρα στον αγώνα. Σουτ του Τέτε φεύγει πολύ άουτ.

-
Με πράσινες στολές η Ομόνοια, με μαύρες στολές η ΑΕΚ.

- Οι φίλοι της Ομόνοιας χειροκροτούν τον Αντώνη Γιωργαλλίδη.

- Γύρω στα 500 άτομα στο γήπεδο.

- Οι συνθέσεις:

Ομόνοια: Παναγή, Αραούχο, Μαργκάσα, Φαμπρίτσιο, Γουίλιαμ, Κατελάρης, Κανού, Ζαρζίνιο, Χριστοφή, Αλέξ Σοάρες, Νταρμπισάιαρ.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Αντωνιάδης, Τρουγιόλς, Νέλσον, Μουρίγιο, Μοϊσοφ, Λαρένα, Τομάς, Ακοράν, Τέτε, Μυτίδης.

Μεγάλο ενδιαφέρον προσελκύει το αποψινό εξ αναβολής ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Ομόνοια και ΑΕΚ στο ΓΣΠ που θα αρχίσει στις 19:00.

Ο αγώνας διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας της Ομόνοιας, στην παρουσία γυναικόπαιδων και συνταξιούχων.

Η Ομόνοια προέρχεται από την ήττα στην Πάφο με 2-1 και ουσιαστικά δίνει το πρώτο της μεγάλο ντέρμπι στην έδρα της, στοχεύοντας μόνο στη νίκη.

Από την άλλη, η ΑΕΚ προηγείται στην κούρσα του πρωταθλήματος έχοντας 3 νίκες σε ισάριθμους αγώνες και σήμερα ο στόχος της είναι να διευρύνει το σερί των νικών της.