ΑΠΟΕΛ - Τότεναμ: Τυφώνας «Κέιν» σάρωσε το ΓΣΠ [vid, pics]

- Ο ΑΠΟΕΛ ήταν πολύ καλός μέχρι το 62ο λεπτό, αλλά ο Χάρι Κέιν ήταν καλύτερος
- Ο Άγγλος επιθετικός πέτυχε χατ τρικ και χάρισε το τρίποντο στην Τότεναμ μέσα στο ΓΣΠ
- Δοκάρι είχαν οι γηπεδούχοι με τον Ντε Καμάργκο
- Ντεμπούτο για τον Αγγλοκύπριο Άντονι Γεωργίου με τη φανέλα της Τότεναμ

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν πάρα πολύ καλός μέχρι το 62ο λεπτό, έχασε κλασικές ευκαιρίες, αλλά ο Χάρι Κέιν ήταν καλύτερος. Ο κορυφαίος Άγγλος εν ενεργεία επιθετικός πέτυχε χατ τρικ και χάρισε το τρίποντο στην Τότεναμ μέσα στο ΓΣΠ για την 2η αγωνιστική της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Δοκάρι είχαν οι γηπεδούχοι με τον Ντε Καμάργκο, ντεμπούτο για τον Αγγλοκύπριο Άντονι Γεωργίου με τη φανέλα της Τότεναμ. Στην τελευταία θέση του ομίλου οι γαλαζοκίτρινοι χωρίς βαθμό παρέα με την Ντόρμουντ που ηττήθηκε από την Ρεάλ Μαδρίτης με 3-1.

Τα γκολ

Ένα λάθος της άμυνας του ΑΠΟΕΛ ήταν αρκετό για να ανοίξει το σκορ ο Χάρι Κέιν στο ΓΣΠ. Το σκορ στο 38ο λεπτό στο ΓΣΠ άνοιξε η Τότεναμ. Ο Χάρι Κέιν βρέθηκε για πρώτη φορά στο ματς με τόσο γήπεδο ελεύθερο βγήκε απέναντι στον Βάτερμαν και πλάσαρε εύστοχα. Στο 62ο λεπτό οι Άγγλοι έφτασαν και σε δεύτερο γκολ πάλι με τον Κέιν, ο οποίος πήρε την πάσα από τον Σισοκό και από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε σωστά για το 0-2. Στο 67ο ο Άγγλος φορ έφτασε στο χατ τρικ, αφού νίκησε (και) με το κεφάλι τον Βάτερμαν για το 0-3 της Τότεναμ στο παιχνίδι.

Οι συνθέσεις

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης):
Βάτερμαν, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Λάγο, Μοράις (84’ Αλεξάντρου), Βινίσιους, Σάλαϊ (63’ Μακρής), Ζαχίντ, Αλωνεύτης (75’ Φαρίας), Ντε Καμάργκο.

Τότεναμ (Μαουρίτσιο Ποκετίνο):
Γιορίς, Τριπιέ, Αντερβάιρελντ, Σάντσες, Ντέιβις, Γουίνκς, Ντάιερ, Οριέ (57’ Γιορέντε), Σισοκό (84’ Γεωργίου), Σον, Κέιν (75’ Ενκουντού).

Δείτε το Live της αναμέτρησης

Τέλος του αγώνα. ΑΠΟΕΛ - Τότεναμ 0-3.

86'
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρουέδα, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

80΄
Έχει πέσει ο ρυθμός του ματς.

74'
Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα Χάρι Κέιν περνάει εκτός αγώνα. Στη θέση του ο Ν΄Κουντού

67' ΓΚΟΛ για την Τότεναμ!
Ο Χάρι Κέιν κάνει χατ-τρικ και τελειώνει το ματς.

62΄ Γκολ για την Τότεναμ!
Ο Άγγλος με ψύχραιμο πλασέ διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

56'
Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Αλωνεύτης σουτάρει δυνατά από τα αριστερά, αλλά ο Γιορίς αποκρούει εντυπωσιακά.

53'
Κεφαλιά του Ντε Καμάργκο περνάει άουτ.

48'
Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ντε Καμάργκο βρίσκει τον Σαλάι, αυτός κάνει το σουτ, αλλά ο Γιόρις επεμβαίνει.

Σέντρα στο β΄ ημιχρονο.

Λήξη στο α΄ ημίχρονο. ΑΠΟΕΛ - Τότεναμ 0-1.

38΄ Γκολ για την Τότεναμ!
Ο Κέιν με υποδειγματικό πλασέ δίνει προβάδισμα στην ομάδα του.

37'
Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Γιορίς κάνει το σουτ, η μπάλα χτυπά στον Σάντσες και περνά κόρνερ.

36'
Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ζαχίντ εκτελεί το κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι, κεφαλιά του Καρλάο περνάει άουτ.

20'
Διαγώνιο σουτ του Λάγο, η μπάλα στην εξωτερική των διχτύων.

19'
Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ μετά από σουτ του Ντε Καμάργκο.

18'
Μεγάλη ευκαιρία για την Τότεναμ. Ο Σον κάνει την κοντινή κεφαλιά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

17'
Πρώτη τελική για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Βούρος κάνει τη σέντρα, ο Σάλαι πιάνει κεφαλιά, όμως στέλνει την μπάλα άουτ.

10΄
Χωρίς μεγάλη φάση το παιχνίδι μέχρι τώρα.

Πρώτη φάση στον αγώνα, σουτ του Κέιν περνάει άουτ.

Σέντρα στον αγώνα.

-
Μεταθανάτια τιμή σε έναν από τους πιο αγαπητούς ξένους που φόρεσαν τη φανέλα της ομάδας απένειμε ο ΑΠΟΕΛ πριν τον αγώνα με την Τότεναμ. Οι γαλαζοκίτρινοι τίμησαν τον Ίαν Μουρς και έδωσαν πλακέτα στα δυο παιδιά του, τον Ρίτσι και Μάικ Μουρς.

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Βάτερμαν, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους, Ζαχίντ, Σαλάι, Αλωνεύτης, Ντε Καμάργκο.

Τότεναμ (Μαουρίτσιο Ποκετίνο): Γιορίς, Τριπιέ, Αντερβάιρελντ, Σάντσες, Ντέιβις, Γουίνκς, Ντάιερ, Οριέ, Σισοκό, Σον, Κέιν.

Στους πάγκους για τις δύο ομάδες:

ΑΠΟΕΛ:
Γουδίνιο, Αλεξάντρου, Μερκής, Φαρίας, Μακρής, Ποτέ, Αντωνίου.

Τότεναμ
: Φορμ, Φόιθ, Γουόλκερ – Πίτερς, Όκλι – Μπουθ, Γεωργίου, Ενκουντού, Γιορέντε.

Άλλη μια λαμπρή ευρωπαϊκή βραδιά στα αστέρια του Champions League ετοιμάζεται να ζήσει απόψε το ΑΠΟΕΛ και μαζί του όλοι οι Κύπριοι ποδοσφαιρόφιλοι. Οι γαλαζοκίτρινοι υποδέχονται στο ΓΣΠ στις 21:45 την Τότεναμ για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Στόχος της κυπριακής ομάδας είναι μια καλή εμφάνιση, η οποία αν συνδυαστεί με βαθμολογικό κέρδος θα αποτελέσει μεγάλη επιτυχία τόσο για την ομάδα όσο και για το κυπριακό ποδόσφαιρο γενικότερα.

Στη χθεσινή δημοσιογραφική διάσκεψη, ο προπονητής της ομάδας Γιώργος Δώνης σημείωσε πως σημαντικό ρόλο για την απόδοση του ΑΠΟΕΛ θα παίξει η αυτοπεποίθηση των παικτών του, ιδιαίτερα στο δημιουργικό κομμάτι.

«Στο σπίτι μας απέναντι σε μια ομάδα με πολλή ποιότητα εμείς έχουμε ετοιμάσει το πλάνο μας και οι ποδοσφαιριστές πιστεύω θα είναι πειθαρχημένοι σε αυτό. Πιστεύω θα παίξει ρόλο η δική μας πίστη και πρέπει να πιστεύουμε και να προσπαθήσουμε όσο και αν φαίνεται δύσκολο για τη νίκη μέσα στην έδρα μας», είπε ο Ελλαδίτης προπονητής.

Μετά το τέλος της προπόνησης στο ΓΣΠ, ο κ. Δώνης ανακοίνωσε τους 18 ποδοσφαιριστές της αποστολής. Αυτοί είναι οι Βάτερμαν, Γκουτίνιο, Βούρος, Αλεξάνδρου, Λάγο, Καρλάο, Μερκής, Ρουέδα, Μοράις, Βινίσιους, Φαρίας, Αλωνεύτης, Μακρής, Ζαχίλ, Σαλλάι, Ντε Γκαμάρκο, Ποτέ, Αντωνίου.

Στην 1η αγωνιστική το ΑΠΟΕΛ είχε χάσει με 3-0 από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη ενώ η Τότεναμ είχε νικήσει με 3-1 την Μπορούσια Ντόρτμουντ. Τον αποψινό αγώνα θα διαιτητεύσει ο Τσέχος Pavel Královec.