Τελευταία ενημέρωση: 15.12.2012 | 20:41

Αγγλικό πρώτο μέρος και «ερυθρόλευκη» νίκη (Δηλώσεις)

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Την δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε το απόγευμα η Νέα Σαλαμίνα σε ένα παιχνίδι που το πρώτο ημίχρονο θύμισε αγώνα από Αγγλία.

Οι «μαυροπράσινοι» προηγήθηκαν με δύο τέρματα του Ενρίκε, ωστόσο πριν τελειώσει το ημίχρονο βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Με τέρματα των Γκρέι, Λαμπρόπουλου και Όπερ η Νέα Σαλαμίνα έφερε τα κάτω… πάνω και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Πεναλτι έχασε ο Πινστέλι στο 83ο λεπτό του παιχνιδιού.

Από μια ευκαιρία και τέρμα από Ενρίκε

Με το καλημέρα του αγώνα, ο Ολυμπιακός έχασε καλή ευκαιρία με τον Πελαγία που έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 15ο λεπτό ήταν η σειρά της Νέας Σαλαμίνας να απειλήσει, όταν ο Πιντσέλι έκανε το σουτ ο Κάπσα απόκρουσε, ενώ ο Ρόκε στην συνέχεια από πολύ ευνοϊκή θέση και πάλι δεν κατάφερε να νικήσει τον Κάπσα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Λαμπρόπουλος τράβηξε τον Ενρίκε με τους «μαυροπράσινους» να κερδίσουν το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο οποίος έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Αστείο τέρμα.. και 0-2

Ένα πολύ μεγάλο λάθος του Χατζηφραγκίσκου στο 24ο λεπτό έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στον Ολυμπιακό. Ο τερματοφύλακας των «ερυθρολεύκων» πήγε να διώξει αλλά η μπάλα βρήκε τον Ενρίκε και με αυτό το αστείο… μπορούμε να πούμε τέρμα, πήρε σημαντικό προβάδισμα.

Στην κόντρα επίθεση, ο Ρόκε έπιασε μια πολύ καλή κεφαλιά, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι

Νέα δεδομένα με Γκρέι και Λαμπρόπουλο

Ανέβηκε στην συνέχεια η Νέα Σαλαμίνα και η πίεση της καρποφόρησε στο 37ο λεπτό, με τον Γκρέι να βρίσκει δίχτυα και να μειώνει σε 2-1.

Η αντεπίθεση της Νέας Σαλαμίνας δεν σταμάτησε όμως, αφού στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Λαμπρόπουλος έπιασε την κεφαλιά και αφού η μπάλα βρήκε το δοκάρι κατέληξε στα δίχτυα.

Ολική ανατροπή με Όπερ

Δεν κόπασαν οι πανηγυρισμοί της ισοφάρισης και οι οπαδοί της Νέας Σαλαμίνας πανηγύρισαν άλλο ένα τέρμα. Με κοντινή προβολή, ο Όπερ πέτυχε το 3-2 και την ολική ανατροπή για τους «ερυθρόλευκους».

Μεγάλη ευκαιρία με Πιντσέλι

Με την συμπλήρωση είκοσι λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πιντσέλι έπιασε ένα καλό σουτ αλλά σημάδεψε το δοκάρι του Κάπσα και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για ντο 4-2.

Πέναλτι για Νέα Σαλαμίνα… παραμένει το 3-2

Ο Πελαγίας ανέτρεψε τον Ρόκε και οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν πέναλτι στο 83΄. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κάρολι με τον Κάπσα να αποκρούει ενώ στην επαναφορά ο Σεμέδο έκανε το κοντινό πλασέ με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να αποκρούει και πάλι την μπάλα.

Και πάλι ο Κάπσα…

Νέα μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Πιντσέλι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, το σουτ του οποίου απόκρουσε και πάλι ο Κάπσα. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού που έκανε σωτήριες επεμβάσεις για την ομάδα του.

Νέα Σαλαμίνα: Xατζηφραγκίσκου, Γκράιμς, Κάρολι, Μπενίτεθ, Μοδέστε, Λαμπρόπουλος, Πιντσέλι, Σααβέδρα (76' Σόουζα), Ρόκε, Γκρέι (81' Χατζηπαντελίδης), Όπερ (83' Σεμέδο)

Ολυμπιακός: Κάπσα, Κόστα, Πελαγίας, Ντε Πίνα, Ντουάρτε (76' Παναγιώτου), Νικολάου (46' Τσιντί), Ντζικινέ, Μέρσιο, Σωτηρίου, Σταμπολζίεφ (46' Κάστρο), Ενρίκε

Κίτρινες: Λαμπρόπουλος (4η), Άγκμπο, Ρόκε, Κάρολι (4η) / Ντε Πίνα, Πελαγίας

Οι δηλώσεις των δύο τεχνικών:

Ρένος Δημητριάδης (Ολυμπιακός)

«Χωρίς ευκαιρία μπήκαμε μπροστά με δύο τέρματα. Δεν διαχειριστήκαμε σωστά το προβάδισμα μας και αυτό μας στοίχισε. Φταίει και ο προπονητής και οι παίκτες. Κάναμε την χειρότερη μας εμφάνιση από την στιγμή που ήρθα στην ομάδα».

Μίρσαντ Γιόνους (Νέα Σαλαμίνα)

«Έγιναν απίστευτα πράγματα, βρεθήκαμε πίσω με 2-0 αλλά τα καταφέραμε να πάρουμε προβάδισμα. Πιστεύω στους παίκτες μου, ξεκινήσαμε με νίκη και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Προσπαθήσαμε να κλείσουμε τους χώρους στο δεύτερο ημίχρονο, χάσαμε και το πέναλτι να κερδίσουμε με διαφορά δύο τερμάτων».

Επιμέλεια: Στέλιος Δημοσθένους