Τελευταία ενημέρωση: 15.12.2012 | 20:31

Το καρέ… φέρνει χαμόγελα! (Δηλώσεις)

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Συνεχίζει την αντεπίθεση της η Ομόνοια, που έκανε το καθήκον της απέναντι στην Αγία Νάπα την οποία κέρδισε με 3-0.

Σκέμπρι, Άλβες και Χριστοφή οι σκόρερ των «πρασίνων».

Ανούσια κατοχή από τους «πράσινους»

Χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Τάσος Μάρκου». Η Ομόνοια ανέλαβε από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Η πρώτη ευκαιρία για τους «πράσινους» ήρθε στο 15ο λεπτό όταν ο Σουάρες από πολύ καλή θέση πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του τερματοφύλακας της Αγίας Νάπας.

Ευκαιρία του Λεάντρο -αναγκαστική αλλαγή ο Ατράντε

Στο 29ο λεπτό ο Λεάντρο δεν κατάφερε από κοντινή απόσταση να πετύχει το γκολ και χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία για τους «πράσινους». Ακολούθως, σε μια προσπάθεια του στην περιοχή του Ζάγιατς, ο Αντράντε τραυματίστηκε και ο Τόνι
Σεβάφσκι επιστράτευσε τον Αλαμπί.

Προβάδισμα με Σκέμπρι

Οι προσπάθειες της Ομόνοιας καρποφόρησαν στο 33ο λεπτό όταν ο Σκέμπρι με τακουνάκι σκόραρε και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Δοκάρι ο Κολοκούδιας

Κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Κολοκούδιας έκανε ένα καλό σουτ με τον Λεβίτα να αποκρούει και την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να φεύγει έξω.

«Αέρας» δύο τερμάτων με Άλβες

Έπειτα από γύρισμα του Χριστομή στο 53ο λεπτό ο Άλβες σκόραρε από κοντά και έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του και ηρεμία στα πόδια των ποδοσφαιριστών.

Χωρίς τέρματοφύλακα αστόχησε ο Αλαμπί

Εξαιρετική ευκαιρία για το 0-3 έχασε ο Αλαμπί στο 60΄ που χωρίς τερματοφύλακα έκανε το σουτ η μπάλα πήρε μια παράξενη τροχιά και οι αμυντικοί της Αγίας Νάπας πρόλαβαν τελευταία στιγμή.

3-0 με Χριστοφή

Σε μια γρήγορη αντεπίθεση, ο Χριστοφή στέφθηκε και αυτός σκόρερ και απλοποίησε τα πράγματα για την ομάδα του που πετυχαίνει την τέταρτη σερί νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Ζάγιατς, Θεοδώρου (80΄ Πιερέττης), Μπαρμπούδης, Κατσής (82΄ Μέρτακκας), Πέσο, Σέρτζιο, Μαρκίνιος, Τζιωρτζιή (54΄ Φίλγκεϊτ), Σοάρες, Λάζιτς, Κολοκούδιας.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Λεβίτα, Κυριάκου, Σκαραμοτσίνο, Ντάνιελσον, Αντράντε (29΄ Αλαμπί), Σοάρες (74΄ Ζ. Άλβες), Λεάντρο, Ασίς, Σκέμπρι (69΄ Μαργκάσα), Χριστοφή, Α.Άλβες.

Κίτρινες Κάρτες: Μαρκίνιος (4η).

Οι δηλώσεις των δύο προπονητών:

Tόνι Σαβέφσκι (Ομόνοια)

«Περάσαμε μια δύσκολη εβδομάδα. Ήρθε το πρώτο γκολ και μετά το δεύτερο και ηρέμισε η ομάδα. Βρήκαμε αρκετές ευκαιρίες για τέρμα. Δεν παραπονιόμαστε αλλά σήμερα βρήκαμε αρκετές ευκαιρίες. Θα προσπαθούμε για το καλύτερο κάθε παιχνίδι. Δυστυχώς χάσαμε και τον Ατράντε σήμερα. Είναι λίγοι οι παίκτες που έχουμε αλλά είναι καλοί».

Νίκος Νικολάου (Αγία Νάπα)

«Όταν αγωνίζεσαι με την Ομόνοια και έχεις τόσο προβλήματα είναι πολύ δύσκολο. Δώσαμε τα πάντα αλλά δεν τα καταφέραμε. Ρισκάραμε, βγήκαμε μπροστά. Ήταν δίκαιη η νίκη της Ομόνοιας».

Επιμέλεια: Στέλιος Δημοσθένους