Τελευταία ενημέρωση: 15.12.2012 | 20:23

Με τέτοια εκτός έδρας επίδοση… (Δηλώσεις)

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Την έβδομη νίκη της σε ισάριθμα εκτός έδρα παιχνίδια σημείωσε η Ανόρθωση που επικράτησε με 2-0 της ΑΕΠ.

Ο Γιαννάκης Οκκάς άνοιξε το σκορ για την «Κυρία» ενώ στα τελευταία στάδια του παιχνιδιού μια κοντινή προβολή έφερε το τελικό 2-0.

Δύο καλές στιγμές-κράτησε ο Ρέινα

Πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 17ο λεπτό με τον Ιντσάκι να κάνει το σουτ αλλά ο Ρέινα απόκρουσε εντυπωσιακά. Η «Κυρία» συνέχισε να πιέζει και στο 21ο λεπτό ο Άντιτς έπιασε ένα δυνατό σουτ το οποίο όμως σταμάτησε στο δοκάρι του Ρέινα και πέρασε έξω.

Κυριαρχεί η Ανόρθωση-ψάχνει το τέρμα

Μαζικά αμύνονταν οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΠ που προσπαθούσαν να κρατήσουν μακριά τους επιθετικούς της Ανόρθωσης. Οι φιλοξενούμενοι κατέβαιναν με άνεση στην περιοχή του Ρέινα, ωστόσο δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν αυτή την υπεροχή τους σε γκολ.

Άντιτς vs Μανόλο… διπλό

Άλλη μια ευκαιρία έχασε η Ανόρθωση στην εκπνοή του ημιχρόνου, με τον Άντιτς να κάνει απευθείας σουτ από φάουλ και τον Μανόλο να αποκρούει και πάλι. Οι δύο τους ήταν οι πρωταγωνιστές στο πρώτο μέρος.

Γκολ… από τα αποδυτήρια

Ιδανικά ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για την Ανόρθωση. Από σέντρα του Κάλβο, ο Γιαννάκης Οκκάς έπιασε την κοντινή κεφαλιά και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Έπεσε ο ρυθμός-ελέγχει η Ανόρθωση

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, η Ανόρθωση όμως είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και διατηρούσε με σχετική ευκολία το προβάδισμα.

Επίδειξη από Λαβόρδε

Δύο καλές ευκαιρίες είχε ο Λαβόρδε για να σκοράρει. Ο Κολομβιανός προσπάθησε να βάλει περίτεχνα τέρματα που αν κατέληγαν στα δίχτυα θα τα θυμόμασταν για αρκετό καιρό.

2-0 και τέλος…

Στην εκπνοή του παιχνιδιού, ο Ιτζάκι με τον Σκοπελίτη κάνουν την κοντινή προβολή, έπειτα από σέντρα του Λαβόρδε και ουσιαστικά «σκοτώνει» τον αγώνα.

AEΠ: Ρέινα, Ιωάννου, Ταλ, Γαρπόζης, Σάββα, Κρις, Γκρούιτς (55΄ Ευθυμίου), Μακρής, Σάουλο, Σίλας (83΄ Βαρναβίδης), Σερτζιάο (68΄ Φιλίππου).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μάστρου, Ίλιτς, Αλέξα, Άντιτς, Κόλιν, Σκοπελίτης, Σπαντάτσιο, Λαμπόρδε, Κάλβο (90΄ Ρονκάτο), Οκκάς (72΄ Οχαγιόν), Ιντζχάκι.

Κίτρινες Κάρτες: Ιωάννου (4η).

Οι δηλώσεις των δύο προπονητών:

Ρόνι Λέβι (Ανόρθωση)

«Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση μας. Μετά το προβάδισμα μας η Πάφος έδωσε τα πάντα. Τους κρατήσαμε μακριά από το να μας δημιουργήσουν προβλήματα, μπορούσαμε όμως να σκοράρουμε και άλλα τέρματα. Ευτυχώς ήρθε στο τέλος και αυτό είναι καλό. Για μας είναι σημαντική νίκη και συνεχίζουμε, βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι. Καλή συνέχεια στην Πάφο».

Σάσα Γιοβάνοβιτς (ΑΕΠ)

«Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι σήμερα. Είχαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα τα τελευταία τρία παιχνίδια. Έχω την εντύπωση πως κάναμε το καλύτερο μας παιχνίδι από τον καιρό που ήρθα στην ομάδα και είμαι ευχαριστημένος από όσα είδα. Είχαμε και νεαρά παιδιά στην ομάδα. Προσπαθήσαμε να σκοράρουμε αλλά δεν τα καταφέραμε».

Επιμέλεια: Στέλιος Δημοσθένους