Τελευταία ενημέρωση: 16.12.2012 | 19:28

Παραμένει στον πάτο η ΑΕΚ/ Κέρδισε έδαφος ο Λεβαδειακος

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Ο Ιγκλέσιας στο 76' απάντησε στο γκολ του Σταματή και ο Ατρόμητος έφυγε από το ΟΑΚΑ με το βαθμό της ισοπαλίας, χάνοντας συνάμα την ευκαιρία να κάνει ρεκόρ συγκομιδής βαθμών στον πρώτο γύρο. Παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας η Ενωση. Ο Λεβαδειακός κατάφερε στη μία και μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο να σκοράρει κόντρα στον Πλατανιά. Οι Βοιωτοί μετά την ήττα στην Τούμπα επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα και έφτασαν στις πέντε νίκες στα τελευταία έξι ματς στο πρωτάθλημα.

ΑΕΚ-Ατρόμητος 1-1
Μία μονότονη εικόνα είδαμε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα του ΟΑΚΑ. Μία ΑΕΚ να έχει την ανούσια κατοχή και να απειλεί κυρίως με σουτ και τον Ατρόμητο να ψάχνει -κυρίως από αριστερά- να απειλήσει με αντεπιθέσεις τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Μπάγεβιτς είχε τις λιγότερες τελικές, αλλά είχε τις πιο καθαρές φάσεις, με πρώτη και σημαντικότερη αυτή του Νάστου στην αρχή του ματς. Το βασικό, όμως, πρόβλημα για τους Περιστεριώτες ήταν η αδυναμία τους να βγουν με σωστό τρόπο στις αντεπιθέσεις, πετώντας στα σκουπίδια πολλές εξ αυτών.

Είναι χαρακτηριστικό πως σε κάθε λάθος των "κιτρινόμαυρων" οι του Ατρομήτου έφευγαν με παίκτη παραπάνω στην αντεπίθεση, αλλά δεν έκαναν τις σωστές επιλογές με αποτέλεσμα να χάνουν τις προϋποθέσεις για το γκολ.

Ιδια εικόνα και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ατρόμητος ήταν αυτός που απείλησε για πρώτη φορά -με τη σημαντική ευκαιρία του Μπρίτο- αλλά η ΑΕΚ ήταν αυτή που σκόραρε, την ώρα μάλιστα που ο Ντούσαν Μπάγεβιτς ετοιμαζόταν για αλλαγή.

Τη "χρυσή" αλλαγή, όμως, (την πρώτη κανονική, αφού είχε χάσει νωρίτερα Κορδέρο και Γιάγκο λόγω τραυματισμών) την έκανε ο Εβαλντ Λίνεν, ο οποίος έβαλε τον Σταματή και λίγο μετά και συγκεκριμένα στο 66' αυτός με προβολή στην κίνηση άνοιξε το σκορ για την Ενωση.

Οι πανηγυρισμοί, όμως, δεν κράτησαν πολλοί. Ο Μπάγεβιτς προχώρησε σε τρεις αλλαγές, ο Ατρόμητος ανέβηκε και στο 76' από στημένη φάση (φάουλ του Πίτου) ο αμαρκάριστος Ιγκλέσιας με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ έκανε το 1-1.

Μετά την ισοφάριση η ΑΕΚ θέλησε να βγει μπροστά και το έκανε. Αλλά δεν είχε τον τρόπο να απειλήσει τον Ατρόμητο, τουλάχιστον αυτό έδειχνε. Χωρίς φάσεις κύλησαν τα υπόλοιπα λεπτά κυρίως γιατί ο Ατρόμητος κράτησε μπάλα και δεν κυνήγησε το δεύτερο γκολ.

Κλειδί αγώνα:

Λίγες φάσεις, λίγα γκολ. Η ΑΕΚ σκόραρε πρώτη, αλλά την πάτησε από τον Μπάγεβιτς και τα στημένα του Ατρομήτου. Δίκαιο το αποτέλεσμα.

Αδύναμος κρίκος:

Ο Καραγκούνης δεν φάνηκε και μάλλον είναι πιο χρήσιμος για αλλαγή...

MVP:

Ο Ματίας Ιγκλέσιας σκόραρε το γκολ της ισοφάρισης και διόρθωσε το λάθος.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Λίνεν): Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Φούντας, Γκερέιρο, Κατίδης, Κουτρουμπής, Φουρτάδο (Σταματής 64'), Παυλής, Κορδέρο (Κοτσαρίδης 42'), Βλάχος, Γιάγκο (Τσούπρος 56')

Ατρόμητος (Μπάγεβιτς): Ιτάνζ, Γιαννούλης, Φυτανίδης, Μπρίτο, Επστάιν, Καραγκούνης (Μπέλιτς 74'), Νάστος, Ιγκλέσιας, Καραμάνος, Δημούτσος (Κούτση 69'), Λαζαρίδης

Λεβαδειακός-Πλατανιάς 1-0

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που δεν είχε απολύτως τίποτα, πέρα από λάθη στη μεσαία γραμμή, ο Λεβαδειακός προηγήθηκε από πολύ νωρίς. Το γκολ το σημείωσε ο Ροζέριο Μάρτινς στο 16ο λεπτό. Ο Βραζιλιάνος βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο μετά από μια απόκρουση του Κηπουρού, και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0.

Για το υπόλοιπο διάστημα του πρώτου μέρους ο Λεβαδειακός ούτε απείλησε, ούτε ένοιωσε πίεση. Η εικόνα του αγώνα έδειχνε ότι είναι μια αναμέτρηση που -εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- θα κριθεί στη φάση. Όπως και έγινε.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Πλατανιάς δημιούργησε μαζεμένες ευκαιρίες. Και στις δύο, πρωταγωνιστής ήταν ο Κάλαϊτζιτς. Στην πρώτη με κεφαλιά και στη δεύτερη με δυνατό σουτ, με τον Κυριακίδη να αντιδρά σωστά και να κρατά τα μηδέν.

Μετά το 60ο λεπτό ο Λεβαδειακός άρχισε να βγαίνει από την άμυνα και να πιέζει τον Πλατανιά. Σε αυτό το διάστημα δημιούργησε και δύο ευκαιρίες με κεφαλιές των Μεντί και Ροζέριο, οι οποίες όμως δεν μπορούν να "βαφτισούν" κλασσικές ευκαιρίες.

Η τελευταία αντίδραση του Πλατανιά για την ισοφάριση ήταν ένα σουτ του Ναζλίδη, το οποίο εξουδετέρωσε με δυσκολία ο Κυριακίδης.

Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε και οι μόνες σημειώσεις ήταν οι αλλαγές των δύο προπονητών.

Κλειδί αγώνα

Το γρήγορο γκολ του Λεβαδειακού καθόρισε και την εξέλιξη του αγώνα. Οι Βοιωτοί πήραν νωρίς αυτό που ήθελαν και στη συνέχεια είχαν τη δυνατότητα να το διατηρήσουν χωρίς μεγάλη δυσκολία.

MVP

Ο σκόρερ Ροζέριο. Σε ένα ματς που κρίθηκε στη μία φάση, ο πολυτιμότερος είναι ο σκόρερ.

Αδύναμος κρίκος

Ο Πλατανιάς περίμενε πολλά από τον Αναστασάκο, όμως ο βασικός επιθετικός της ομάδας του Αναστασιάδη δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός για την άμυνα του Λεβαδειακού.