Τελευταία ενημέρωση: 18.12.2012 | 10:41

Ανέτρεψε τα δεδομένα η Pokka AEK Καραβά

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι η πρωταθλήτρια Pokka  ΑΕ Καραβά με 3-2 σετ επί της κυπελλούχου Ανόρθωσης μια νίκη που έβαλε ξανά την Pokka  ΑΕ Καραβά στο κυνήγι του πρωταθλήματος και έδωσε νέο τεράστιο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα πετόσφαιρας που φέτος δείχνει να είναι πολύ καλύτερο από το περσινό αφού 5 ομάδες δείχνουν ικανές να το διεκδικήσουν.  Η πρωταθλητές βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ, οι κυπελλούχοι είχαν το πάνω χέρι, βρήκαν όμως τις ψυχικές δυνάμεις και κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α΄ Κατηγορίας Ανδρών - Εξ αναβολής αγώνας 7ης αγωνιστικής

Aνόρθωσις - ΑΕ Καραβά...........2-3 (25-21, 25-13, 19-25, 21-25, 14-16)

Διακύμανση του σκορ:
1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-18, 25-21
2ο σετ: 8-2, 16-7, 21-12, 25-13
3ο σετ: 8-6, 14-16, 16-21, 19-25
4ο σετ: 8-4, 16-14, 17-21, 21-25
5ο σετ: 8-7, 10-11, 14-16

Το ματς όπως εξελίχθηκε στο τάϊ μπρεϊκ μπορούσε να είχε για νικητή οποιοδήποτε από τις δύο ομάδες. Όμως στο βόλεϊ υπάρχει πάντα ένας νικητής και ένας ηττημένος. Η τύχη χαμογέλασε στο τέλος για τους παίκτες της Pokka  ΑΕ Καραβά και το  μεγάλο αυτό  ντέρμπι έληξε υπέρ της πρωταθλήτριας Pokka ΑΕ Καραβά με 3-2 σετ. (25-21, 25-13, 21-25, 19-25, 14-16). Με την νίκη της αυτή η πρωταθλήτρια Pokka ΑΕ Καραβά ανέβηκε στην Πέμπτη θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς, η δε Ανόρθωση παρέμεινε στην κορυφή και μάλιστα μόνη πρώτη με ένα βαθμό διαφορά από την δεύτερη Αναγέννηση Δερύνειας και την Energy Standard Νέα Σαλαμίνα.

Δυνατά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες με αποτέλεσμα το σετ στα αρχικά του στάδια να κυλά πόντο με πόντο με πάντα προηγούμενη την πρωταθλήτρια Pokka  ΑΕ Καραβά , όμως η κυπελλούχος Ανόρθωσις  που άντεχε στην πίεση πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 7-6 και με όπλο της το μπλοκ  ανέβασε το σκορ σε 10-6. Η συνέχεια όμως ήταν συγκλονιστική.  Η Ανόρθωσις ναι μεν είχε το προβάδισμα αλλά οι δύο ομάδες διακρίνονται ιδιαίτερα στο μπλοκ με αποτέλεσμα η Pokka ΑΕ Καραβά να πλησιάσει πολύ στο σκορ 22-20 και να γίνει απειλητική. Όμως ένας πρώην παίκτης της,  ο Μοντόγια είχε διαφορετική άποψη και με τρείς απανωτές επιθέσεις ολοκλήρωσε το σετ υπέρ της Ανόρθωσης με 25-21.

Στο δεύτερο σετ η Pokka ΑΕ Καραβά ξεκίνησε με τον Ευσταθίου στην εξάδα της, όμως αυτό δεν άλλαξε κάτι αφού η Ανόρθωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και πήρε το αρχικό προβάδισμα με 8-2. Ο Μοντόγια συνέχισε να οδηγεί εκ του ασφαλούς την κυπελλούχο Ανόρθωση κόντρα στην πρωταθλήτρια Pokka ΑΕ Καραβά με αποτέλεσμα το σκορ να πάρει μεγάλες διαστάσεις 13-3.
Η Pokka ΑΕ Καραβά προσπάθησε στη συνέχεια να αντιδράσει μειώνοντας για λίγο,  όμως ο Ροντόλφο δεν είχε στηρίγματα. Ο Μοντόγια συνέχισε να παίρνει πρωτοβουλίες και το σετ κύλησε εύκολα για την Ανόρθωση με 25-13.

Στο τρίτο σετ η πρωταθλήτρια προσπάθησε να αιφνιδιάσει , έβγαζε άμυνες αλλά δεν μπορούσε να τελειώσει επιθέσεις με αποτέλεσμα τους πόντους να τους παίρνει η Ανόρθωσς και να προηγηθεί με 4-1. Η επιμονή των παικτών της Pokka ΑΕ Καραβά έφερε όμως αποτέλεσμα και το σκορ μειώθηκε σε 5-4 και 7-6. Ο Ροντόλφο κατάφερε να παρασύρει τους συμπαίκτες του ώστε να ανεβάσουν την απόδοσή τους και η Pokka ΑΕ Καραβά έφθασε αισίως στην ισοπαλία 12-12.
Ο Οικονομίδης στην επόμενη φάση βγήκε νικητής στην εναέρια μονομαχία του στο φιλέ και ξαναέδωσε το προβάδισμα 13-12 στην Ανόρθωση.
Η συνέχεια όμως στο σετ ήταν δραματική και συγκλονιστική αφού η Pokka ΑΕ Καραβά για πρώτη φορά πήρε το προβάδισμα 15-13, τρία απανωτά μπλοκ του Κνέζεβιτς έφερε το σκορ στο 19-15 για την Pokka ΑΕ Καραβά. Οι πρωταθλητές σαφώς ανώτεροι υπερίσχυσαν των κυπελλούχων σε αυτό το σετ παίρνοντας το με 25-19, μείωσαν το σκορ σε 2-1, ξαναμπαίνοντας στη διεκδίκηση του ματς.

Δυνατά και αποφασιστικά μπήκε η γηπεδούχος ομάδα της Ανόρθωσης στο 4ο σετ με τον καλύτερο της παίκτη τον Μοντόγια  ο οποίος με κάθε τρόπο σημείωνε πόντους και προβάδισμα με 8-4 στην Ανόρθωση.Η Pokka ΑΕ Καραβά ισοζύγισε το σετ και μείωσε σε 8-7, το σετ νωρίς απέκτησε άγρια ομορφιά αφού οι δύο ομάδες  απέδιδαν πολύ καλό βόλεϊ και διακρίνονταν σε όλους τους τομείς. Το δε σετ κυλούσε πόντο με πόντο και η Ανόρθωσις διατηρούσε απλά ελαφρύ προβάδισμα 10-9. Ο Ροντόλφο που συνεχώς ανέβαζε την απόδοσή του έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σετ με 11-10 για την Pokka ΑΕ Καραβά. Ένα έξυπνο σερβίς του Κνέζεβιτς έφερε αναστάτωση στην αντίπαλη ομάδα και ανέβασε το σκορ σε 13-11 για την Pokka ΑΕ Καραβά.
Η απάντηση ήρθε από τον Μοντόγια και η Ανόρθωσις ξαναπήρε το προβάδισμα με ένα σερί 4-0 (15-13). Απάντηση της Pokka ΑΕ Καραβά στη συνέχεια όπου με ένα δικό της σερί 4-0 έφερε το σκορ υπέρ της με 18-16 και το σετ να κρατά σε μεγάλη αγωνία τους 700 φιλάθλους που του παρακολουθούσαν.
Η διαφορά ανέβηκε στο +5 για την Pokka ΑΕ Καραβά (22-17) κυρίως χάρις στα μπλοκ του Κνέζεβιτς, και το σετ κατέληξε στην Pokka ΑΕ Καραβά με 25-21 και τα πάντα κρίθηκαν στο τάϊ μπρείκ.

Εκρηκτικό το ξεκίνημα της Ανόρθωσης στο σετ παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα με 5-2, βάζοντας τις βάσεις για την τελική επικράτηση. Το σετ όμως εξελισσόταν σε μονομαχία Μοντόγια εναντίον Ροντόλφο , και νωρίς η Pokka ΑΕ Καραβά επανήλθε μειώνοντας σε 5-4, και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 6-6. Οι δύο ομάδες άλλαξαν γήπεδα με την Ανόρθωση να προηγείται με 8-7 αλλά ομολογουμένως να προσφέρουν υψηλό θέαμα όλοι οι πετοσφαιριστές όπως ακριβώς αρμόζει σε ένα τέτοιο ντέρμπυ.

Το σετ επανάρχισε με φοβερό μπλοκ των παικτών της Ανόρθωσης 9-7. Απάντηση με το ίδιο νόμισμα από την Pokka ΑΕ Καραβά και 9-9. Το προβάδισμα πήρε η Pokka ΑΕ Καραβά για πρώτη φορά στο σετ με 10-9 το οποίο και ανέβασε σε 12-10. Απάντηση της Ανόρθωσης και  νέα ισοπαλία 12-12. Ο Γκοδόϊ παίρνει πρωτοβουλίες και  γράφει το 13-12, ο Μοντόγια ισοφαρίζει 13-13. Φοβερός άσσος του Μοντόγια ξεσήκωσε τον κόσμο αφού εφερε την Ανόρθωση μια ανάσα από την νίκη. Ο Γκοδόϊ ισοφαρίζει 14-14 και ακολουθεί άσσος από τον Ροντόλφο και 15-14 και μπροστά πέρασε η Pokka ΑΕ Καραβά. Η τελευταία φάση που ακολούθησε ήταν ένα καρφί άουτ του Κοντού και έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες της ΑΕ Καραβά να πανηγυρίσουν με την ψυχή τους την μεγάλη νίκη τους με 3-2 σετ.

Δηλώσεις έκανε ο λίμπερο της
Pokka ΑΕ Καραβά Βασίλης Μιχαήλ: «Ξεκινήσαμε με λάθη τον αγώνα, βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, σταδιακά ανεβάσαμε την απόδοσή μας, μειώσαμε τα λάθη, φέραμε στα ίσα το ματς, ιδιαίτερα όταν ισοφαρίσαμε σε 2-2.
Το ταϊ μπρέϊκ όπως όλοι είδατε μπορούσε να το κέρδιζε οποιοσδήποτε, το πήραμε εμείς χάρις στην επιμονή μας και τη θέλησή μας να το κερδίσουμε, Είμαστε η πρωταθλήτρια ομάδα και πρέπει να το αποδεικνύουμε σε κάθε μας αγώνα. Τώρα το πρωτάθλημα ξαναρχίζει. Πολύ σημαντικό το επόμενό μας ματς που είναι με την Ολυμπιάδα Φρενάρους το οποίο πρέπει να κερδίσουμε και να ξαναβάλουμε την ομάδα μας στον δρόμο του πρωταθλήματος. Η συνέχεια είναι δύσκολη και κάθε παιγνίδι θα το βλέπουμε ξεχωριστά ώστε να μπορέσουμε να επαναλάβουμε το περσινό μας κατόρθωμα».

Ανόρθωσις (Μάριος Κοντός): Γεωργίου, Οικονομίδης, Κοντός, Γ.Χρυσοστόμου, Σμιθ, Μοντόγια (λίμπερο) Αντωνίου
ΑΕ Καραβά(Χόρχε Καννεστράτσι):  Παπαϊωάννου, Ροντόλφο, Γκοδόϊ, Κνέζεβιτς, Χριστοφή, Μπαρέτο (λίμπερο) Μιχαήλ, Χατζηδαμιανού, (Ευσταθίου, Χατζηφιλίππου, Σπύρου)