Τελευταία ενημέρωση: 22.12.2012 | 14:04

Ακάθεκτοι οι πρωτοπόροι…

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερες δυσκολίες τα φαβορί επικράτησαν στους χθεσινούς αγώνες με τους οποίους συνεχίστηκε το πρωτάθλημα πετόσφαιρας ανδρών.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Νέα Σαλαμίνα - Ολυμπιάς Φρ.............3-1 (25-15, 15-25, 25-16, 25-14)

Ομόνοια - ΑΕ Καραβά.........................1-3 (17-25, 21-25, 25-20, 13-25)

Παφιακός - Ανόρθωσις.....................0-3 (19-25, 19-25, 25-27)

Αναγέννηση - Ολυμπιάδα Ν..............3-0 (25-22, 25-10, 25-18)

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΣ

Η Νέα Σαλαμίνα απώλεσε σετ στο γήπεδό της κόντρα στην Ολυμπιάς Φρενάρους. Οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι και πρόσθεσαν άλλη μια νίκη στο ενεργητικό τους.

Στο πρώτο σετ η Νέα Σαλαμίνα επέβαλε νωρίς το ρυθμό της και δεν άφησε σε καμία περίπτωση την αντίπαλό της να αντιδράσει με αποτέλεσμα να κερδίσει το πρώτο σετ με 25-15.

Η Ολυμπιάς Φρενάρους ξεκίνησε εντυπωσιακά το δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 8-2 και 18-12. Οι ερυθρόλευκοι στη συνέχεια προσπάθησαν να ανακάμψουν. Στον επόμενο πόντο τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Μιλοβάνοβιτς της Ολυμπιάς Φρενάρους. Την θέση του πήρε ο Σαράντης ο οποίος έδεσε την ομάδα του περισσότερο στον αμυντικό τομέα με αποτέλεσμα η Ολυμπιάς να κερδίσει με ευκολία το σετ 25-15 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε με πάθος στο τρίτο σετ, επέβαλε πλήρως το ρυθμό της και χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες πήρε το σετ με 25-16 και το προβάδισμα στο σκορ με 2-1.

Η Ολυμπιάς Φρενάρους παρά την απώλεια του Μιλοβάνοβιτς αγωνίστηκε φιλότιμα αλλά η Νέα Σαλαμίνα στο δεύτερο μισό του τέταρτου σετ ανέβασε την απόδοσή της και επικράτησε με 25-14 και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ

Νέα Σαλαμίνα (Ζάρκο Ριστόσκι): Αντονιτς, Τοντόροβιτς, Α.Πετρακίδης, Ζηκάκης, Νιανγκάου, Παφίτης (λίμπερο) Ν.Χρίστου

Ολυμπιάς Φρ: Ι.Γκεοργκίεφ, Κωνσταντίνου, Στ.Γκεοργκίεφ, Γιάννου, Δ.Δημητρίου, Μιλοβάνοβιτς (λίμπερο) Γεωργίου, Σαράντης

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ

Η Αναγέννηση Δερύνειας παίζοντας χωρίς τον Παμπακά (τον αντικατέστησε ο Τοφιάς) δεν συνάντησε και ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στην μαχητική Ολυμπιάδα που σε κάθε παιγνίδι κερδίζει τις εντυπώσεις. Η ομάδα της Δερύνειας σαφώς ανώτερη επικράτησε με 3-0 σετ και συνεχίζει την καταδίωξη της Ανόρθωσης παραμένοντας σταθερά στη δεύτερη θέση.

Τα σετ 25-22, 25-10, 25-18.

Αναγέννηση (Αντώνης Κωνσταντίνου): Κ.Αχιλλέως, Λιάφτοφ, Α.Αχιλλέως, Τόμιτς, Γκουαρντιάνο, Τόφιας (λίμπερο) Ζάνης

Ολυμπιάδα (Κώστας Φαούτας): Πάρπας, Σπανιάς, Αναστασιάδης, Αβερκίου, Α.Χαραλάμπους, Φαούτας (λίμπερο) Παπαστεριανός

ΠΑΦΙΑΚΟΣ - ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-0 σετ πέτυχε η κυπελλούχος Ανόρθωσις επί του Planet Adventure Παφιακού. Μια νίκη που διατηρεί την Ανόρθωση στην κορυφή με ένα βαθμό διαφορά από την δεύτερη Αναγέννηση Δερύνειας και Energy Standard Νέα Σαλαμίνα. Η Ανόρθωσις πήρε τα δύο πρώτα σετ με 25-19 αλλά στο τρίτο έγινε αμφίρροπη αναμέτρηση και η Ανόρθωση πιο ψύχραιμη επικράτησε με 27-25 και πήρε μια καθαρή νίκη με 3-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι για δεύτερη αγωνιστική δεν παίζει ο Πλατρίτης της Ανόρθωσης που είναι τραυματίας.

Παφιακός (Χριστάκης Παναγίδης): Ραζνάτοβιτς, Σπηλιόπουλος, Σίμοβιτς, Γ.Τσαγγαρίδης, Περρέίρα, Μασιάς (λίμπερο) Παπαχριστοδούλου

Ανόρθωσις (Μάριος Κοντός): Γ.Χρυσοστόμου, Οικονομίδης, Μοντόγια, Σμιθ, Γεωργίου, Κοντός (λίμπερο) Αντωνίου

ΟΜΟΝΟΙΑ - ΑΕΚ

Η πρωταθλήτρια Pokka ΑΕ Καραβά πέρασε από το Λευκόθεο νικώντας με 3-1 την Ομόνοια και ανέβηκε ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία ενώ έχει και ένα αγώνα λιγότερο. Προηγήθηκε με 2-0 σετ της αντιπάλου της (25-17 και 25-21), η Ομόνοια αντέδρασε και μείωσε στα σετ παίρνοντας το τρίτο με 25-20, αλλά η ανωτερότητα των πρωταθλητών ήταν εμφανής στη συνέχεια καθηλώνοντας τους αντιπάλους τους κερδίζοντας το σετ με 25-13 και τον αγώνα με 3-1.

Ομόνοια (Ιγκόρ Βορονίν): Σάββα, Βορονίν, Αντωνιάδης, Χομαγιούν, Κοντρέρας, Τσουρής (λίμπερο) Ηρακλέους

ΑΕ Καραβά (Χόρχε Καννεστράτσι): Κνέζεβιτς, Χριστοφή, Μπαρρέτο, Καρράσκο, Γκοδόϊ, (λίμπερο) Μιχαήλ