Τελευταία ενημέρωση: 22.12.2012 | 20:55

Το άρχισε ο Μαντούκα… το τέλειωσε ο Ατόρνο (Δηλώσεις)

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Παρά το νωθρό του ξεκίνημα το ΑΠΟΕΛ βρήκε τον τρόπο να πάρει μια άνετη νίκη απέναντι στην Δόξα, επικρατώντας με 3-0.

Δύο τέρματα σε τρία λεπτά πέτυχε ο Μαντούκα στο πρώτο μέρος (26΄-29΄), ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ατόρνο που σκόραρε στο 72ο λεπτό.

Με δέκα ποδοσφαιριστές τελείωσε το παιχνίδι η Δόξα λόγω αποβολής του Περέιρα με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 39ο λεπτό.

Ευκαιρίες με Ατόρνο και Μπενασούρ

Μεγάλη ευκαιρία είχε το ΑΠΟΕΛ στο 2ο λεπτό με τον Ατόρνο να κάνει το σουτ αλλά τον Κάρλος Μάρκες να τον προλαβαίνει τελευταία στιγμή.

Το ΑΠΟΕΛ είχε νέα καλή ευκαιρία με τον Μπενασούρ που έκανε το σουτ αλλά ο Νέγκρι μάζεψε.

Ανέλαβε δράση ο Μαντούκα

Έπειτα από κόρνερ του Μπενασούρ, στο 26ο λεπτό ο Μαντούκα έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Κόντρα στην ροή του αγώνα, το ΑΠΟΕΛ καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα και να δώσει το έναυσμα για τα πανηγύρια στις κερκίδες.

Τρία λεπτά αργότερα, στο 29΄, ο Μαντούκα, έπειτα από ωραία ενέργεια του Ατόρνο πρόλαβε τον Νέγκρι και με ωραίο πλασέ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, με δεύτερο προσωπικό γκολ.

Απευθείας κόκκινη στον Περέιρα

Στο 39ο λεπτό ο Αλωνεύτης έφευγε μόνος απέναντι στον Νέγκρι, ανατράπηκε από τον Περέιρα, με τον ποδοσφαιριστή της Δόξας να δέχεται την κόκκινη κάρτα απευθείας και να αφήνει την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές.

Ευκαιρία με Φοφανά

Στο 41ο λεπτό ο Φοφανά πρόλαβε τον Πάρντο, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Ευκαιρία και τέλος ημιχρόνου

Με την λήξη του πρώτου μέρους ο Ατόρνο έκανε το σουτ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε λίγο έξω. Το 2-0 με τα τέρματα του Μαντούκα ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Σειρά του Ατόρνο να σκοράρει

Στο 72ο λεπτό ο Ατόρνο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για τρίτη φορά και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Νίκη και μείωση της διαφοράς

Χωρίς κάτι αξιόλογο κύλησαν τα επόμενα λεπτά, με το ΑΠΟΕΛ να κερδίζει με 3-0 και να μειώνει την διαφορά από την πρωτοπόρο Ανόρθωση στον ένα βαθμό.

Οι συνθέσεις:

Δόξα: Νέγκρι, Περέιρα, Σοάρες, Μάρκες, Κονσεϊσάο, Σακέτι (46' Ντάο), Σιόντης, Καστανιέιρα, Τροϊτέιρο, Φοφάνα (84' Μπάμπα), Τόι (75' Βίερ)

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αντωνιάδης, Μοράις, Αλεξάνδρου, Τζιόλης, Πίντο, Μπενασούρ (77' Σόουζα), Μαντούκα (46' Χαραλαμπίδης), Αλωνεύτης, Αδόρνο (80' Κλουκόφσκι)

Κίτρινες: Σακέτι

Κόκκινες: Περέιρα

Οι δηλώσεις των δύο τεχνικών:

Ιβάν Γιοβάνοβιτς:

«Ήταν σημαντικό παιχνίδι και πήραμε την νίκη στο τέλος της χρονιάς. Κάναμε αρκετά λάθη κυρίως στο πρώτο μέρος, κυρίως λάθη στην ανάπτυξη. Όταν πήραμε προβάδισμα και μετά πετύχαμε το 2-0 ενώ ήρθε και η αποβολή, ήμασταν πιο άνετοι και φθάσαμε στο τέλος στο ζητούμενο. Θέλω να πω ένα μπράβο στην ομάδα της Δόξας που παίζει καλό ποδόσφαιρο και έχει υπομονή. Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους».

Λούκας Χατζηλούκας:

«Προσπαθήσαμε να πετύχουμε ένα γκολ στο πρώτο μέρος αλλά δεν τα καταφέραμε και ο αντίπαλος άρχισε να ελέγχει το παιχνίδι σιγά-σιγά. Πέτυχε δύο τέρματα στο πρώτο μέρος και μετά δυστυχώς ήρθε και η αποβολή. Προσπαθήσαμε και στο δεύτερο μέρος να πετύχουμε κάποιο τέρμα, δεν τα καταφέραμε και η νίκη του ΑΠΟΕΛ είναι δίκαιη».

Επιμέλεια: Στέλιος Δημοσθένους