Τελευταία ενημέρωση: 22.12.2012 | 20:40

Πήγε να κάνει τα εύκολα... δύσκολα (Δηλώσεις)

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Η Ομόνοια πήρε προβάδισμα με τα τέρματα των Αλαμπί (19΄) και Σκέμπρι (44΄) και έχανε την μια ευκαιρία μετά την άλλη. Στην πρώτη ευκαιρία που βρήκε ο Εθνικό, μείωσε με τον Οσενί στο 72 και κάπου εκεί το παιχνίδι πήρε φωτιά αλλά στο τέλος η Ομόνοια επικράτησε με 2-1!

Οι «πράσινοι» λίγο έλειψε στο τέλος να δεχθούν την ψυχρολουσία αλλά κατάφεραν να κρατήσουν το 2-1 και να φτάσουν στην 5η σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Είχε τον έλεγχο η Ομόνοια

Η πρώτη καλή στιγμή για την Ομόνοια ήρθε στο 13ο λεπτό, όταν το γύρισμα του Ασίς βρήκε τον Άλβες εντός της περιοχής αλλά το σουτ του δεν είχε τύχη. Ένα λεπτό αργότερα, ο Κυριάκου έβγαλε την μπαλιά, ο Ασίς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Επέστρεψε με τέρμα ο Αλαμπί

Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ στο 19ο λεπτό, όταν έπειτα από σέντρα του Μαργκάσα ο Σκέμπρι έπιασε την κεφαλιά και ο Αλαμπί με κοντινή προβολή άμνοιξε το σκορ για την Ομόνοια.

Ασφυκτική πίεση και χαμένες ευκαιρίες

Τεράστια ευκαιρία έχασε η Ομόνοια στο 29ο λεπτό όταν ο Σκέμπρι δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Χριστοφή από εξαιρετικά ευνοϊκή θέση έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω. Η φάση προήλθε από ατομική ενέργεια του Ντανιέλσον.

Τεράστια απόκρουση ο Μάλαρτζ

Ο τερματοφύλακας του Εθνικού έκανε την απόκρουση του αγώνα στο 36ο λεπτό, όταν ο Χριστοφή έδωσε έτοιμο τέρμα στον Σκέμπρι αλλά εξ επαφής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μάλαρτζ που έκανε μια φανταστική απόκρουση.

Στο 39΄ η Ομόνοια απείλησε εκ νέου με τον Ντανιέλσον αλλά το σουτ του έφυγε μόλις πάνω από τα δοκάρια.

Λυτρώθηκε ο Σκέμπρι

Όταν δεν κατάφερε προηγουμένως, το κατάφερε στο 44ο λεπτό ο Σκέμπρι. Με ωραίο ελιγμό ξέφυγε του αντιπάλου του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μάλαρτζα κάνοντας το 2-0.

Νέο ενδιαφέρον με Οσενί

Στο 76ο λεπτό ο Οσενί μειώνει με κοντινή κεφαλιά και κάνει 2-1 το σκορ. Αυτή ήταν ουσιαστικά η πρώτη ευκαιρία του Εθνικού στο παιχνίδι.

Πίεσε ο Εθνικός

Μετά την μείωση του σκορ ο Εθνικός βρήκε μπροστά και επιδίωξε την ισοφάριση. Μάλιστα ο Μαχράτζε βρέθηκε σε καλή θέση στο 80ο λεπτό αλλά δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός.

Μέσα ο Κενμόνιε-ευκαιρία ο Μασίνουα

Ο Μασίνουα έκανε το σουτ στο 90+2 αλλά ο Λεβίτα κράτησε την μπάλα και την νίκη για την ομάδα του.

Οι συνθέσεις:

ΟΜΟΝΟΙΑ: Λεβίτα, Κυριάκου, Μαρκάσα, Ντανιέλσον, Αλαμπί, Σοάρες, Λεάντρο, Σκέμπρι (78'Ζοάο Άλβες, Χριστοφή, Ασίς (90'+ Χαραλάμπους), Αντρέ Άλβες (70'Φρέντι).

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μάλαρτζ, Μαχράτζε, Ηλία, Ρισπ, Οσενί, Αουρέλιο (46'), Περικλέους (62'Μπέμπα), Χριστοφή, Βαττής, Πογιατζής (85'Κενμόγκνε), Παϊσάο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντανιέλσον, Μαρκάσα - Περικλέους, Ρισπ

Οι δηλώσεις των δύο τεχνικών:

Στήβ Κωνσταντινίδης:

«Εύχομαι καλές γιορτές σε όλους. Συγχαρητήρια στην Ομόνοια για την νίκη. Δεν είχαμε καλό ξεκίνημα και δώσαμε δύο τέρματα στην Ομόνοια. Κάναμε πολύ καλό παιχνίδι όμως στο δεύτερο ημίχρονο και αν είχαμε λίγη τύχη θα μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε. Βλέπω αυτοπεποίθηση στους παίκτες μου και θα πρέπει να σταματήσουμε να δίνουμε προβάδισμα στον αντίπαλο».

Τόνι Σαβέφσκι:

«Στην επανάληψη να είχαμε συνέχεια στην απόδοση μας και λίγη τύχη, θα μπορούσαμε να πούμε ότι το κάναμε ντέρμπι και δώσαμε δικαιώματα στον αντίπαλο. Δυστυχώς, δεν αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες που βρήκαμε και πιστεύω στο δεύτερο μέρος δεν είχαμε τον ίδιο ρυθμό. Πρέπει να πιστέψουμε περισσότερο, να είμαστε πιο ουσιαστικοί και να μην αγχωνόμαστε. Εύχομαι και εγώ καλές γιορτές σε όλους».

Επιμέλεια: Στέλιος Δημοσθένους