Τελευταία ενημέρωση: 22.12.2012 | 21:09

Της έχει γίνει συνήθεια… μεγάλο παιχνίδι στο Τσίρειο (Δηλώσεις)

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Μετά τις εκτός έδρας νίκες επί του ΑΠΟΕΛ και της Ομόνοιας, η ΑΕΚ πέρασε και από το Τσίρειο, επικρατώντας με 2-1 του Απόλλωνα.

Με τέρμα του Καταλά στην εκπνοή του αγώνα (86΄) η ΑΕΚ πήρε τους τρεις βαθμούς σε ένα ντέρμπι που τα είχε όλα. Δύο αμφισβητούμενα τέρματα, δύο αποβολές, ένταση, καλό ρυθμό σε κάποια σημεία και ζεστή ατμόσφαιρα.

Το σκορ άνοιξε για την ΑΕΚ ο Τζέισον Δημητρίου στο 18ο λεπτό, ενώ ο Παπουλής απάντησε στο 21΄ από το σημείο του πέναλτι. Το τέρμα της νίκης για την ΑΕΚ σημείωσε ο Καταλάν στο 86ο λεπτό. Με δέκα ποδοσφαιριστές τελείωσαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες μετά τις αποβολές των Μαραγκού και Άλεξ Κωνσταντίνου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Καλός ρυθμός, από μια ευκαιρία

Πολύ καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στις αρχές με τον Απόλλωνα να μπαίνει πιο δυνατά.
Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μιγκουελίτο επιχείρησε την σέντρα, ο Γκαρσία έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Χαίμοφ.

Η ΑΕΚ απάντησε με τον Πάλιτς στο 6ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του πέρασε λίγο έξω.

Ο Γκαρσία απείλησε για δεύτερη φορά την εστία της ΑΕΚ στο 15ο λεπτό αλλά ο Χαίμοφ απόκρουσε χωρίς δυσκολία του σουτ του επιθετικού του Απόλλωνα.

Άνοιξε το σκορ ο Τζέισον, απάντησε ο Παπουλής

Στο 18ο λεπτό ο Τζέισον Δημητρίου έπειτα από σέντρα του Ντε Κλερ έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ.

Στον Απόλλωνα διαμαρτυρήθηκαν στο πρώτο τέρμα και όπως φάνηκε δεν έπρεπε να μετρήσει αφού προηγήθηκε φάουλ στον Παουλίνιο.

Στο 21ο λεπτό ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι μετά την μονομαχία του Παπουλή με τον Μουρίγιο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φώτης Παπουλής που έφερε το παιχνίδι στα ίσα, πετυχαίνοντας το όγδοο φετινό του τέρμα με του «κυανόλευκους».

Όπως φάνηκε ήταν αυστηρό το πέναλτι που δόθηκε.

Αναγκαστική αλλαγή ο Μιγκουελίτο

Στο 28ο λεπτό, ο Μιγκουελίτο τραυματίστηκε και την θέση του πήρε ο Γιώργος Βασιλείου.

Χωρίς μεγάλη φάση η συνέχεια

Μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους οι δύο ομάδες είχαν διάθεση αλλά δεν κατάφεραν αν δημιουργήσουν την μεγάλη ευκαιρία και έτσι το 1-1 διατηρήθηκε.

Με δέκα ποδοσφαιριστές η ΑΕΚ

Ο Χρίστος Μαραγκός δέχθηκε κίτρινη κάρτα για μια αψιμαχία που είχε με τον Άλεξ Κωνσταντίνου που είχε στο τέλος του ημιχρόνου ενώ στο 47΄ σε μαρκάρισμα του Μαραγκού στον Άλεξ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη και άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές.

Κόκκινη και ο Άλεξ

Ο Άλεξ Κωνσταντίνου έπειτα από μαρκάρισμα στον ντα Σίλβα δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και από το 52΄ άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές.

Ευκαιρία μετά από ώρα…

Στο 64ο λεπτό ο Μάατσι από πολύ κοντά δεν βρήκε καλά την μπάλα και έστειλε την μπάλα δίπλα από τα δοκάρια του Βάλε.

Ο Καταλά αλλάζει τα δεδομένα

Στο 86΄ έπειτα από φάουλ του Ντα Σίλβα, η μπάλα βρέθηκε στον Καταλά που ψύχραιμα εκτέλεσε τον Βάλε και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ

Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Απόλλωνας βγήκε μπροστά αλλά ήταν ακίνδυνος, ενώ η ΑΕΚ ήταν αυτή που σε δύο περιπτώσεις θα μπορούσε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ. Το τελικό 1-2 έμεινε μέχρι και το τέλος με την ΑΕΚ να παίρνει άλλη μια σπουδαία εκτός έδρας επιτυχία.

Μαραγκός και Χαίμοφ χάνουν το ντέρμπι με την Ομόνοια με την επανέναρξη του πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις:

Απόλλωνας: Βάλε, Παουλίνιο, Μερκής, Χαραλάμπους, Μιγκελίτο (32' Βασιλείου), Χαμντανί, Παρλόφ (68' Σέρα), Σουάνης (65' Σταύρου), Κωνσταντίνου, Παπουλής, Γκαρθία

ΑΕΚ: Χαϊμόφ, Δημητρίου, Καταλά, Μουρίγιο (46' Σεράν), Ντε Κλερ, Φαν Ντάικ, Μαραγκός, Πάλιτς, Παύλου (65' Πιντάδο), Ντα Σίλβα, Μαάτσι

Κίτρινες: Παουλίνιο / Δημητρίου, Χαϊμόφ

Κόκκινες: Κωνσταντίνου (2η κίτρινη) / Μαραγκός (2η κίτρινη)

Οι δηλώσεις των δύο τεχνικών:

Ραν Μπεν Σιμόν:

«Θέλω να απολογηθώ προς τον συνάδελφο μου, τον σέβομαι σαν προπονητή και σαν προσωπικότητα. Υπήρχε ένταση κατά την διάρκεια του αγώνα. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι αλλά δείξαμε ότι είμαστε μια ποιοτική ομάδα. Σέβομαι την προσπάθεια που κάνουν οι παίκτες μου. Θα τους δώσω κάποιες μέρες να ξεκουραστούν τις διακοπές των Χριστουγέννων».

Νικόδημος Παπαβασιλείου:

«Είχαμε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, είχαμε το αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά λίγο αργότερα άδικα μείναμε με δέκα ποδοσφαιριστές. Προσπαθήσαμε στην συνέχεια αλλά η νίκη της ΑΕΚ ήταν δίκαιη. Συμφωνώ ότι για να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε κάτι πρέπει εμείς να βοηθήσουμε την ομάδα. Να ευχηθώ με την σειρά μου καλά Χριστούγεννα».

Επιμέλεια: Στέλιος Δημοσθένους