Τελευταία ενημέρωση: 22.12.2012 | 21:22

Αφιερωμένη από τον Βοού (Δηλώσεις)

Μέγεθος κειμένου

Επιλογή κατηγορίας

Η ΑΕΛ επικράτησε με 3-2 εκτός έδρας της Αλκής με τον Βοού να πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα στο 88΄ και να δίνει τα άλλα δύο (Εντμάρ 1΄-Σέρτζιο 19΄).

Η Αλκή αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να αντιδράσει και με τέρματα των Άσπας (40΄) και Οχενέ (57΄) ισοφάρισε σε 2-2. Τον τελευταίο λόγο όμως είχε ο Βοού που ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.
Αναγκαστική αλλαγή έγινε ο Ντεγκρά.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΛ είχε την υπεροχή, σημείωσε δύο τέρματα αλλά στην συνέχεια έδωσε χώρο στην Αλκή και το πλήρωσε. Η Αλκή κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, έκανε το 2-2, ενώ έχασε και κάποιες ευκαιρίες για τρίτο τέρμα.

Γκολ από τα αποδυτήρια

Στο 1ο λεπτό, έπειτα από λάθος του Κασέκε, ο Βοού έδωσε στον Εντμάρ ο οποίος σκοράρει ιδανικά και έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΛ με το καλημέρα!

Αέρας δύο τερμάτων με Σέρτζιο

Η ΑΕΛ εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο και στο 19ο λεπτό κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Βοούο έδωσε την πάσα στον Πάολο Σέρτζιο που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

Ο Άσπας την βάζει στο παιχνίδι

Με σκόρερ τον Άσπας, η Αλκή μείωσε στο 40ο λεπτό και μπήκε ξανά στην διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος. Ο ποδοσφαιριστής της Αλκής πλάσαρε ιδανικά τον Ντεγκρά και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Ισοφάριση από Οχένε

Στο 57΄ ο Οχένε στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Εξέλιξη ασφαλώς απρόσμενη αφού η ΑΕΛ είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα στα πρώτα στάδια και όλα έδειχναν πως θα έχει ένα ήσυχο απόγευμα.

Ανοιχτό παιχνίδι και ευκαιρίες

Στο 61΄ η Αλκή έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Καφού να φθάσει στην ολική ανατροπή αλλά ο Ντεγκρά έδιωξε σε κόρνερ.
Στην κόντρα ο Βοού βγήκε γρήγορα μπροστά αλλά δεν κατάφερε να κοντρολάρει την μπάλα και να γίνει απειλητικός.

Αναγκαστική αλλαγή ο Ντεγκρά

Ένα γλύστριμα του Ντεγκρά στο 74΄ ανάγκασε τον Αργεντινό πορτιέρο να ζητήσει αλλαγή με τον Χίντι να παίρνει την θέση του.

Δεν συγχωρεί τα λάθη ο Βοού

Ο Βουό στο 88΄ εκμεταλλεύεται ένα λάθος στην άμυνα της Αλκής και σκοράρει με την ΑΕΛ να ανακτά το προβάδισμα.

Παρά την προσπάθεια της Αλκής, η ΑΕΛ κράτησε το υπέρ της σκορ και σημείωσε ένα σπουδαίο διπλό, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο το 2012.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΛΚΗ: Γιωργαλλίδης, Καπιλότο, Μπάρτσε, Σανταμαρία, Άσπας (86'Ιντάλγκο), Φυλακτού (50'Γκλιγκόροφ), Καφού, Κασέκε, Σίτνει, Οχένε, Γιουσίφ (73΄Λίλλης).

ΑΕΛ: Ντεγκρά (74'Χίντι), Ουόν, Τζούνιορ, Εντμάρ (66' Σα), Νικολάου, Εμπό (59'Μοντέιρο),Ντεντέ, Σέρτζιο, Αϊρόσα, Καρλίτος, Βουό

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπάρτσε, Κασέκε - Ντεντέ