Europa League: Τεράστια νίκη για ΠΑΟΚ, κατάρρευση για Ολυμπιακό μετά το ’70 – Αναλυτικά αποτελέσματα Ομίλων

Europa League: Τεράστια νίκη για ΠΑΟΚ, κατάρρευση για Ολυμπιακό μετά το ’70 – Αναλυτικά αποτελέσματα Ομίλων | Newsit.com.cy

Στο Μπόρισοφ Αρένα, ο ΠΑΟΚ με ηγέτη και σκόρερ τον Λεό Ζαμπά, συνέτριψε την πρωταθλήτρια Λευκορωσίας Μπάτε με 4-1 και εξουδετέρωσε βαθμολογικά την απώλεια της εντός έδρας ήττας  από την Τσέλσι. Το σκορ άνοιξε ο Πρίγιοβιτς στο 6` από ασίστ του Ζαμπά, ο οποίος πήρε την υπόθεση της νίκης στα χέρια του, και σημείωσε δυο γκολ στο 10΄και στο 17` . Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά στο 60` με τον Σκάβις αλλά ο Πέλκας, από ασίστ του Ζαμπά, πέτυχε το 1-4 στο 72`.

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ: Σερμπίτσκι, Γιαμπλόνσκι, Ντραγκούν (71` Χλεμπ), Ίβανιτς, Ρίος, Φιλιπένκο, Στάσεβιτς (77` Γκορτετσιούκ), Μπάχα, Πολιάκοφ, Βολόντκο, Τουόμινεν (59` Σκάβις).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Κάνιας, Μαουρίσιο, Πέλκας, Λημνιός (70` Μπίσεσβαρ), Ζαμπά (86` Βιεϊρίνια), Πρίγιοβιτς (76` Ακπόμ).

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός πραγματοποιούσε πολύ καλή εμφάνιση για 70 λεπτά στο «Σαν Σίρο», διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα μετά το γκολ του Γκερέρο στο 14΄. Από τη στιγμή της ισοφάρισης, όμως, στο 70΄, η ομάδα του Πειραιά εγκλωβίστηκε και δέχθηκε άλλα δύο γκολ στο 76’ και 79΄.

ΜΙΛΑΝ (Τζενάρο Γκατούζο): Ρέινα, Καλάμπρια, Μποναβεντούρα, Καστιγιέχο, Σούσο, Ιγκουαΐν, Ρομανιόλι, Μπακαγιόκο, Ζαπάτα, Μπίλια, Ροντρίγκες.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Κούτρης, Μιράντα, Σισέ, Γκιγιέρμε, Νάτχο, Τουρέ, Γκερέρο, Φετφατζίδης, Ναουέλ.

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League έχουν ως ακολούθως:

1ος όμιλος

Ζυρίχη – Λουντογκόρετς                        1-0
Λεβερκούζεν – ΑΕΚ Λάρνακας                    4-2

2ος όμιλος

Σάλτσμπουργκ – Σέλτικ                         3-1
Ρόζενμποργκ – Λειψία                          1-3

3ος όμιλος

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης – Σλάβια Πράγας       1-0
Μπορντό – Κοπεγχάγη                           1-2

4ος όμιλος

Αντερλεχτ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ                  0-2
Φενέρμπαχτσε – Σπάρτακ Τρνάβα                 2-0

5ος όμιλος

Καραμπάχ – Αρσεναλ                            0-3
Βόρσκλα – Σπόρτινγκ Λισαβόνας                 1-2

6ος όμιλος

Μίλαν – Ολυμπιακός                            3-1
Μπέτις – Ντουντελάνζ                          3-0

7ος όμιλος

Ρέιντζερς – Ραπίντ Βιένης                     3-1
Σπάρτακ Μόσχας – Βιγιαρεάλ                    3-3

8ος όμιλος

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης – Λάτσιο                4-1
Απόλλων Λεμεσού – Μαρσέιγ                     2-2

9ος όμιλος

Σάρπσμποργκ – Γκενκ                           3-1
Μάλμε – Μπεσίκτας                             2-0

10ς όμιλος

Σταντάρ Λιέγης – Ακχισάρ                      2-1
Κράσνονταρ – Σεβίλη                           2-1

11ος όμιλος

Γιάμπλονετς – Ντιναμό Κιέβου                  2-2
Αστάνα – Ρεν                                  2-0

12ος όμιλος

Τσέλσι – Βίντι                                1-0
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ – ΠΑΟΚ                         1-4 

MM