Πρωτάθλημα Εθνών: Μονόδρομος η νίκη για την Εθνική Ελλάδος – Έτοιμη για την αναμέτρηση στη Σόφια η Κύπρος

Πρωτάθλημα Εθνών: Μονόδρομος η νίκη για την Εθνική Ελλάδος – Έτοιμη για την αναμέτρηση στη Σόφια η Κύπρος | Newsit.com.cy

Η Κύπρος αγωνίζεται το Σάββατο με τη Βουλγαρία, και η Ελλάδα υποδέχεται την Παρασκευή την Ουγγαρία. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ και θα αρχίσει στις 21:45.

Η γαλανόλευκη θέλει τη νίκη προκειμένου να παραμείνει σε τροχιά κατάκτησης της κορυφής στην οποία θα παραμείνει αν την Δευτέρα (21:45) επικρατήσει στο Τάμπερε της Φινλανδίας.
Ο Γερμανός προπονητής της Εθνικής Μίκαελ Σκίμπε δεν αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα και αναμένεται να παρατάξει την καλύτερη δυνατή 11αδα από τους παίκτες που έχει στην διάθεση του.

Από την άλλη οι Ούγγροι που επικράτησαν στον πρώτο αγώνα της Ελλάδας, στην Βουδαπέστη με 2-1 έχουν στόχο το θετικό αποτέλεσμα, ενώ οι Φινλανδοί θα επιχειρήσουν να εκμεταλλευθούν τον παράγοντα έδρα, έτσι ώστε να διατηρήσουν μία διαφορά ασφαλείας από την εθνική Ελλάδας.

Από το υπόλοιπο πρόγραμμα, ξεχωρίζουν οι αναμετρήσεις Βέλγιο-Ελβετία, Κροατία-Αγγλία, Πολωνία-Πορτογαλία, Ρωσία-Σουηδία, Πολωνία-Ιταλία, Ρωσία-Τουρκία, Ρουμανία-Σερβία, Ολλανδία-Γερμανία, Ισπανία-Αγγλία και Γαλλία-Γερμανία.
Το πρόγραμμα των επόμενων δύο αγωνιστικών και οι βαθμολογίες, έχουν ως εξής:

LEAGUE A

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

13/10 Ολλανδία-Γερμανία

16/10 Γαλλία-Γερμανία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ.  ΤΕΡΜ. Β.
Γαλλία           2    2-1  4
Γερμανία         1    0-0  1
Ολλανδία         1    1-2  0

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
12/10 Βέλγιο-Ελβετία
15/10 Ισλανδία-Ελβετία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ.  ΤΕΡΜ. Β.
Ελβετία          1    6-0  3
Βέλγιο           1    3-0  3
Ισλανδία         2    0-9  0

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ
11/10 Πολωνία-Πορτογαλία
14/10 Πολωνία-Ιταλία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ.  ΤΕΡΜ. Β.
Πορτογαλία       1    1-0  3
Ιταλία           1    1-1  1
Πολωνία          1    1-1  1

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ
12/10 Κροατία-Αγγλία
15/10 Ισπανία-Αγγλία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ.  ΤΕΡΜ. Β.
Ισπανία          2    8-1  6
Αγγλία           1    1-2  0
Κροατία          1    0-6  0

LEAGUE B

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
13/10 Σλοβακία-Τσεχία
16/10 Ουκρανία-Τσεχία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ.  ΤΕΡΜ. Β.
Ουκρανία         2    3-1  6
Τσεχία           1    1-2  0
Σλοβακία         1    0-1  0

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
11/10 Ρωσία-Σουηδία
14/10 Ρωσία-Τουρκία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ.  ΤΕΡΜ. Β.
Ρωσία            1    2-1  3
Τουρκία          2    4-4  3
Σουηδία          1    2-3  0

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ
12/10 Αυστρία-Βόρεια Ιρλανδία
15/10 Βοσνία-Βόρεια Ιρλανδία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ.  ΤΕΡΜ. Β.
Βοσνία           2    3-1  6
Αυστρία          1    0-1  0
Βόρεια Ιρλανδία  1    1-2  0

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ
13/10 Ιρλανδία-Δανία
16/10 Ουαλία-Ιρλανδία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ.  ΤΕΡΜ. Β.
Δανία            1    2-0  3
Ουαλία           2    4-3  3
Ιρλανδία         1    1-4  0

LEAGUE C

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
11/10 Ισραήλ-Σκωτία
14/10 Ισραήλ-Αλβανία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ.  ΤΕΡΜ. Β.
Σκωτία           1    2-0  3
Αλβανία          2    1-2  3
Ισραήλ           1    0-1  0

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
12/10 Εσθονία-Φινλανδία
12/10 ΕΛΛΑΔΑ-Ουγγαρία
15/10 Φινλανδία-ΕΛΛΑΔΑ
15/10 Εσθονία-Ουγγαρία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ.  ΤΕΡΜ. Β.
Φινλανδία        2    2-0  6
Ουγγαρία         2    2-2  3
Ελλάδα           2    2-2  3
Εσθονία          2    0-2  0

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ
13/10 Νορβηγία-Σλοβενία
13/10 Βουλγαρία-Κύπρος
16/10 Σλοβενία-Κύπρος
16/10 Νορβηγία-Βουλγαρία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ.  ΤΕΡΜ. Β.
Βουλγαρία        2    3-1  6
Νορβηγία         2    2-1  3
Κύπρος           2    2-3  3
Σλοβενία         2    2-4  0

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ
11/10 Μαυροβούνιο-Σερβία
11/10 Λιθουανία-Ρουμανία
14/10 Ρουμανία-Σερβία
14/10 Λιθουανία-Μαυροβούνιο

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ.  ΤΕΡΜ. Β.
Σερβία           2    3-2  4
Μαυροβούνιο      2    2-0  4
Ρουμανία         2    2-2  2
Λιθουανία        2    0-3  0

LEAGUE D

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
13/10 Λετονία-Καζακστάν
13/10 Γεωργία-Ανδόρα
16/10 Καζακστάν-Ανδόρα
16/10 Λετονία-Γεωργία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ.  ΤΕΡΜ. Β.
Γεωργία          2    3-0  6
Ανδόρα           2    1-1  2
Λετονία          2    0-1  1
Καζακστάν        2    1-3  1

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
12/10 Μολδαβία-Σαν Μαρίνο
12/10 Λευκορωσία-Λουξεμβούργο
15/10 Λουξεμβούργο-Σαν Μαρίνο
15/10 Λευκορωσία-Μολδαβία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ.  ΤΕΡΜ. Β.
Λουξεμβούργο     2    7-0  6
Λευκορωσία       2    5-0  4
Μολδαβία         2    0-4  1
Σαν Μαρίνο       2    0-8  0

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ
11/10 Νησιά Φαρόε-Αζερμπαϊτζάν
11/10 Κόσοβο-Μάλτα
14/10 Αζερμπαϊτζάν-Μάλτα
14/10 Νησιά Φαρόε-Κόσοβο

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ.  ΤΕΡΜ. Β.
Κόσοβο           2    2-0  4
Νησιά Φαρόε      2    3-3  3
Αζερμπαϊτζάν     2    1-1  2
Μάλτα            2    2-4  1

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ
13/10 Αρμενία-Γιβραλτάρ
13/10 Π.Γ.Δ.Μ.-Λιχτενστάιν
16/10 Αρμενία-Π.Γ.Δ.Μ.
16/10 Γιβραλτάρ-Λιχτενστάϊν

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ.  ΤΕΡΜ. Β.
Π.Γ.Δ.Μ.         2    4-0  6
Αρμενία          2    2-3  3
Λιχτενστάιν      2    3-2  3
Γιβραλτάρ        2    0-4  0

MM