Πικρή αλλά παλληκαρίσια ήττα για την Εθνική που προηγήθηκε μέσα στη Σόφια

Πικρή αλλά παλληκαρίσια ήττα για την Εθνική που προηγήθηκε μέσα στη Σόφια | Newsit.com.cy

Η Εθνική Κύπρου προηγήθηκε μέσα στη Σόφια με 1-0, δημιούργησε και έχασε με τον Πιέρο Σωτηρίου μεγάλη ευκαιρία στις αρχές του β` ημιχρόνου, για να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, αλλά δυστυχώς δεν εξασφάλισε βαθμολογικό κέρδος.

Μετά την ήττα της με 2-1 η Κύπρος έμεινε στους τρεις βαθμούς, ενώ η Βουλγαρία έφτασε στους εννέα βαθμούς σε τρεις αγώνες.

`Οπως αναφέρει η ΚΟΠ, το πάλεψαν οι διεθνείς μας, παρά το γεγονός ότι η εξέλιξη του αγώνα μας έφερε πίσω στο σκορ και κυνήγησαν την ισοφάριση μέχρι το τέλος.

Η Εθνική Κύπρου έπειτα από πολύ καλή παρουσία, και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα η εστία του Παναγή, προηγήθηκε της Βουλγαρίας με 1-0.

Στο 40ο λεπτό μετά από μακρινή μπαλιά του Λαϊφη επωφελήθηκε ο Αβραάμ και γύρισε στον Γρηγόρη Κάστανο που ακολουθούσε τη φάση και με ωραίο τρόπο άνοιξε το σκορ για την Εθνική Κύπρου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (50`) η Κύπρος έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Ο Παπουλής τροφοδότησε τον Πιέρο Σωτηρίου που από εξαιρετική θέση σούταρε πάνω από την εστία της Βουλγαρίας.

Στο 59ο λεπτό οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (1-1) με κεφαλιά του Δεσπότοφ και στο 68` ο Νετέλεφ πέτυχε το 2-1.

Στο 90ο λεπτό μετά από σέντρα του Χριστοφή η κεφαλιά του Ρουσιά έφυγε άουτ.

Κύπρος: Παναγή, Δημητρίου, Ιωάννου (72` Χριστοφή), Μερκής, Λαϊφης, Αρτυματάς, Κάστανος (65` Μαργκάσα), Κούσουλος, Αβραάμ, Παπουλής (74` Ρουσιάς), Σωτηρίου.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου μας η Νορβηγία νίκησε με 1-0 τη Σλοβενία και έφτασε στους έξι βαθμούς.